نگاهی به اعجاب انگیزترین طرح شهرسازی در مرکز اروپا ، ساختمان هایی با معماری متفاوت و سبز

به گزارش دَبی بلاگ، در مهم ترین منطقه تجاری آمستردام هلند مجموعه مسکونی، اداری و تجاری دره به عنوان یکی از نوین ترین طرح های شهرسازی خودنمایی می نماید. این مجموعه قلب بافت تجاری منطقه زویداس را تبدیل به منطقه مسکونی با حفظ فضای سبز و منظر مناسب شهری نموده است.

نگاهی به اعجاب انگیزترین طرح شهرسازی در مرکز اروپا ، ساختمان هایی با معماری متفاوت و سبز

خبرنگاران - آرش نهاوندی: دفتر معماری هلندی ام وی آر دی وی (MVRDV) از تصاویر جدیدی از دره، که مجموعه ای دارای کاربری مختلط به مساحت 75 هزار متر مربع در زویداس (zuidas)، منطقه تجاری مرکزی آمستردام،است رونمایی نموده است. طرح مجموعه دره برنده مسابقه املاک و مستغلات او وی جی (OVG) و به وسیله شهرداری آمستردام در سال 2015 به عنوان یک پروژه شهری انتخاب شد و ساخت آن در اوت 2017 را شروع کردند. این طرح شامل سه برج غیر همسطح پلکانی دارای تراس سبز است. مجموعه دره که برای تکمیل در سال 2021 برنامه ریزی شده بود، شامل آپارتمان ها، ادارات و پارکینگ زیرزمینی و انواع مختلف فروشگاه ها و امکانات فرهنگی است.

به گزارش دیزاین بوم، مجموعه دره در شرکت ام وی آر دی وی با استفاده از ابزارهای دیجیتال سفارشی طراحی شده است. برای طراحی این مجموعه از ابزاری برای اطمینان از دریافت نور کافی خورشید در هر ساختمان و بهره بردن از منظر شهری در آن استفاده شده است. از برنامه ای دیگر نیز برای طراحی الگوی ظاهرا تصادفی استفاده از بیش از 40 هزار کاشی سنگی با مقدار های مختلف در نمای این سه ساختمان، استفاده شده است.

منطقه زویداس آمستردام یک مرکز تجاری مهم بین المللی فاقد محله های مسکونی است. بر اساس طرح دره از تعداد زیادی از ساکنان استقبال می گردد و با در نظر گرفتن امکانات اضافی برای یک دهه آینده، منطقه ای تجاری مهم در آمستردام را به به یک محله شهری قابل سکونت و کامل تر تبدیل نموده است.

در این پروژه ساخت سه ساختمان در ارتفاع های مختلف، تعریف شده بود، بلندترین این ساختمان ها 100 متر ارتفاع دارد. در بالاترین طبقات این مجموعه دید افق آسمان در دسترس عموم است و مناظری پانورامایی از آمستردام به ساکنان ارائه می گردد. این مجموعه شامل 196 آپارتمان، 7 طبقه اداری، یک پارکینگ سه طبقه و امکانات مختلف خرده فروشی و فرهنگی است.

یک مسیر عابر پیاده از میان فضاهای متعلق به فروشگاه ها، تراس ها و باغ های پشت بام ساختمان ها می گذرد و به یک منطقه دره مرکزی منتهی می گردد که در سطوح 4 و 5 اطراف برج مرکزی واقع شده است. این دره عمومی به عنوان عنصر عمومی اصلی پروژه عمل می نماید. معماران این پروژه با معمار نما و چشم انداز، پیت اودولف، در تزئین پوشش گیاهی سرسبز، این مجموعه همکاری نموده اند. این مجموعه ظاهری سبز در تمام طول سال ایجاد می نماید.

یکی دیگر از اجزای اصلی پروژه، بخش موسوم به غار است، یک فضای داخلی بزرگ، که به طور کامل با سنگ طبیعی پوشیده شده و به وسیله دو نورگیر بزرگ که مانند حوضچه های پر از آب، نور را به قسمت فوقانی دره منعکس می نمایند، روشن می گردد. این قسمت از طبقه همکف، به وسیله 2 پله بزرگ، در دسترس عموم است. قسمت موسوم به عنوان یک اتاق نشیمن برای ساکنان و هم به عنوان یک سرسرای بزرگ برای همه فعالیت های دیگر در مجموعه دره عمل می نماید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 آذر 1401 بروزرسانی: 7 آذر 1401 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 28063

به "نگاهی به اعجاب انگیزترین طرح شهرسازی در مرکز اروپا ، ساختمان هایی با معماری متفاوت و سبز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به اعجاب انگیزترین طرح شهرسازی در مرکز اروپا ، ساختمان هایی با معماری متفاوت و سبز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید