نیم قرن زندگی در بلاتکلیفی

به گزارش دَبی بلاگ، رضا نیکنام-خبرنگار:این طور که ریش سفیدان محله می گویند حدود 70 ـ 80 سال پیش مرحوم صفر اسدنژاد به دلیل داشتن املاک فراوان در این نقطه از شهر که آن وقت ها در حاشیه شهر تهران قرار داشت، به عنوان مالک اولیه روستای نوروزآباد شناخته می شد.

نیم قرن زندگی در بلاتکلیفی

ساکنان این روستا به کشاورزی و دامداری مشغول بودند و از این راه زندگی خود را تأمین می کردند. این روستا دارای زمین های زراعی و مرغوب و بزرگی بود که در آن گندم، جو، بلال، سبزی و صیفی می کاشتند. بنابراین همین زمین ها درصد قابل توجهی از مصارف مردم را تأمین می کرد. اهالی درباره نامگذاری این محله به نوروزآباد به نکات جالبی اشاره می نمایند. یکی از افراد قدیمی به نقل قولی که از پدر مرحومش شنیده اشاره می نماید و می گوید: یکبار شاه به اینجا آمد و زمین بزرگی از مالک روستا گرفت تا پسرش در آن اسب سواری کند. از آنجا که این اتفاق در نوروز افتاد، آن زمین به باشگاه سوارکاری نوروزآباد و اطراف آن به روستای نوروزآباد نامگذاری شد.

نوروزآباد تاریخچه زیادی ندارد، اما با گذشت زمان و مهاجرت افراد از روستاهای مختلف به این قسمت از پایتخت، رنگ آبادی به خود گرفته است؛ محله ای با خانه هایی که دیوارهای کوتاه دارند و در این سال ها فرق زیادی ننموده اند. به هر طرف که نگاه کنید، اراضی بایر و کشاورزی می بینید و در کمتر از 20 دقیقه می توانید با پای پیاده طول و عرض نوروزآباد را طی کنید. این روستا 5 کوچه پرجمعیت با ساکنانی خونگرم و صمیمی دارد. یکی از روستاهای منطقه 18 با بافت روستایی است که از جنوب به بزرگراه آزادگان، از شمال به انبارهای گمرک شهریار، از غرب به باشگاه سوارکاری نوروزآباد و از شرق به بزرگراه خلیج فارس منتهی می گردد.

35 سال کوشش بی نتیجه

بیشتر خانه های روستای نوروزآباد 40 تا 50 ساله اند و بدون سند مالکیت و به شکل قولنامه ای خرید و فروش می شوند. اهالی بیش از 35 سال است که کوشش می نمایند برای خانه هایشان سند مالکیت بگیرند، اما به نتیجه نرسیده اند. این طور که روستانشین ها می گویند، در چند سال اخیر برای خانه های نوروزآباد چند مالک پیدا شده که ادعا می نمایند سند زمین های این محدوده به نام آنهاست. مشکل از زمانی آغاز شده که تعدادی از شهروندان، زمین ها را قطعه بندی کردند و فروختند. از آنجا که این زمین ها فقط یک سند مالکیت داشته، زمین های قطعه بندی شده به صورت قولنامه ای فروخته شده و تفکیک سند انجام نشده است. به همین خاطر ساکنان فعلی روستا که حدود 200 خانوار هستند، به مشکل خورده اند. آنها زمین هایی خریده اند که قولنامه ای بوده و هیچ وقت مالک اصلی را ندیده اند که این زمین ها به اسم اوست. سیدعزیز موسوی معتمد قدیمی محله خلیج فارس جنوبی می گوید: هر وقت شهروندان برای دریافت سند خانه شان به اداره ثبت اسناد مراجعه می نمایند، می شنوند که باید از مالک اصلی و صاحب سند مادر، رسیدی بیاورند. متأسفانه اکثر افرادی که در اینجا زندگی می نمایند، به جز قولنامه چنین مدرک و سندی ندارند. مالکان قبلی زمین های این محدوده فوت نموده یا در دسترس نیستند. در قوانین شهرداری، ارائه مجوز ساخت به زمین های قولنامه ای خلاف است و شهرداری اجازه چنین کاری ندارد. به همین دلیل، روستاییان نتوانسته اند برای نوسازی و حتی مرمت دیوار و سقف خانه شان اقدام نمایند. برخی از ساکنان ادعا می نمایند خلاصی از این وضعیت فقط با حمایت مراجع قضایی امکانپذیر است. البته نظر کارشناسی اداره ثبت، شورای شهر، مجلس، شهرداری و شورایاری نیز در این زمینه راهگشاست.

امکانات رفاهی و خدماتی نداریم

برخی از زمین های بایر روستا به محل تجمع معتادان تبدیل شده اند که امنیت محله و اهالی را به خطر می اندازند. این زمین ها می تواند خواسته مردم را برای داشتن امکانات بیشتر برطرف کند، چراکه اهالی از داشتن امکاناتی مثل سوپرمارکت، میوه فروشی، بوستان، نانوایی، درمانگاه، بانک و... محروم هستند.

هرچند نوروزآباد به دلیل موقعیت جغرافیایی آب و هوای خوبی دارد، اما زندگی ساکنان در خانه های فرسوده، این مزیت را کمرنگ نموده است. بیشتر خانواده ها بین 5 تا 6 نفر جمعیت دارد که در خانه های قدیمی 40 متری و یک طبقه زندگی می نمایند. بیشتر خانه ها یک اتاق دارند و برخی هم فاقد آشپزخانه هستند و بانوان مجبورند داخل اتاق یا پذیرایی، پخت وپز نمایند. درصد بالایی از ساکنان نوروزآباد درآمد کمی دارند و بیشتر درآمدشان صرف خورد و خوراک می گردد. بنابراین امکان خرید یا اجاره خانه دیگری را ندارند. بیشتر مردان روستا کارگر هستند که در کارخانه های اطراف یا زمین های کشاورزی و دامداری ها کار می نمایند. یکی از بانوان هم محله ای از وضعیت بهداشت محله گلایه می نماید و با نشان دادن جوی آب یکی از کوچه ها می گوید: شب ها این جوی های آب پر است از موش. اندازه برخی از موش ها آنقدر بزرگ است که حتی گربه ها را فراری می دهد. موش ها به راحتی وارد خانه ها می شوند و دردسرهای زیادی برای ما درست می نمایند. همه خانه ها فرسوده است و جانوران موذی از درز دیوارها وارد منازل می شوند و حتی در دیوارها لانه سازی می نمایند.

  • در سال های اخیر برای خانه های نوروزآباد مالکینی پیدا شده که ادعا کردند سند زمین های این محدوده به نام آنهاست. مشکل از زمانی آغاز شده که تعدادی از شهروندان، زمین ها را قطعه بندی کردند و فروختند

هاشم پیله ور، معاون شهردار ناحیه 5:

اهالی باید صبر نمایند

پیمانکاران حوزه خدمات شهری روزانه 3 مرتبه اقدام به نظافت این محله می نمایند. احتمالاً زباله ها در زمانی دیده شده اند که شهروندان در ساعت های غیرمعمول در معابر رها نموده اند. درباره مشکل املاک قولنامه ای هم می توان گفت که تعدادی از صاحبان املاک محله نوروزآباد سال هاست به دنبال دریافت سند مالکیت هستند، اما تاکنون پیروز نشده اند، چراکه تعداد زیادی از این خانه ها دارای سند مادر هستند و مالک اصلی، این اسناد را به دادگاه ارائه نموده و به طور حتم تا مشخص تکلیف این املاک زمان زیادی ضروری است.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 3427

به "نیم قرن زندگی در بلاتکلیفی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیم قرن زندگی در بلاتکلیفی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید