هفت کوتوله و تمساح سیروس همتی به چاپ دوم رسید

به گزارش دَبی بلاگ، به گزارش خبرنگاران(ایبنا)، چاپ دوم کتاب هفت کوتوله و تمساح شامل مجموعه هشت نمایشنامه کوتاه از سیروس همتی، بازیگر، نویسنده و کارگردان تئاتر است که از سوی انتشارات کتاب نیستان وارد بازار نشر شد. این کتاب نمایشنامه های خود را در قالبی تازه و کمتر مورد استفاده در ایران روایت نموده که به گفته نویسنده احتیاج ذاتی امروز جامعه ایرانی است.

هفت کوتوله و تمساح سیروس همتی به چاپ دوم رسید

همتی در این زمینه عنوان نموده است که نمایشنامه های کوتاه، که این کتاب سعی در بازگویی آن داشته، متن هایی است با تعداد کاراکتر کم و زمان اجرای کوتاه. این متن ها به شکلی نوشته می گردد که مخاطب آن بتواند در کمترین زمان ممکن نگاهی گذرا به یک موضوع یا قصه یا مفهوم داشته باشد و مخاطب نمایش یا نمایشنامه را به سرعت و در عین حال دقت توامان با زیبایی به درکی از مفهوم مورد نظر نویسنده برساند.

همتی در مقدمه خود بر این کتاب عنوان داشته است که ایجاز این دست متون ابزاری است برای ایجاد لذت حداکثری در مخاطبان. وی در عین حال این موضوع را نیز مورد توجه قرار داده که در نگارش این متون تمامی قواعد و اصول حرفه ای نگارش آثار داستانی نمایشی مورد توجه قرار گرفته است و حتی شاید نگارش این متون به سختی و دقت نظر نگارش داستان کوتاه نیز باشد هرچند که بسیاری از متون نمایشی کوتاه هستند که از ساختار فعلی ایجاز گونه این متون پیروی نمی کند و در عین حال متن نمایشی کوتاه به شمار می رود.

همتی در نمایشنامه های خود در این کتاب به طور عمده سعی در واکاوی معضلات اجتماعی پیرامون خود دارد. زمانی که در این واکاوی در بستر داستانی در جغرافیای ایران انجام می گردد معضلات اجتماعی و آسیب های موجود در روابط اجتماعی و زیست ایرانی مورد توجه وی قرار می گیرد و وقتی داستان در جغرافیایی خارج از ایران صورت می پذیرد او بیشتر به روابط انسان ها و نحوه شکل گیری آن و نوع اندیشه در میان آن ها توجه نشان می دهد و سعی دارد از این منظر به نوعی نقد و جریان سازی انتقادی دست پیدا کند.

نمایشنامه های کوتاه همتی در این اثر به هیچ روی آثاری تفننی به حساب نمی آیند. تمامی این داستان ها ایستگاهی است برای آنی ایستادن و تفکر کردن بر شرایط جاری، بر ساختار زندگی و زیست انسان در دنیا پیرامونش، در لحظه های جاری و ساری بر زندگی او.

سیروس همتی در مقام نویسنده تا به امروز آثاری با عنوان پناه بر رویا، ننه کاراته، ایست تردست، گل سر، مُزا مُزا، ریحانه و الهه را در انتشارات کتاب نیستان منتشر نموده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 23313

به "هفت کوتوله و تمساح سیروس همتی به چاپ دوم رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفت کوتوله و تمساح سیروس همتی به چاپ دوم رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید