کتاب سواد رسانه ای وارد بازار نشر شد

به گزارش دَبی بلاگ، سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی از چاپ کتاب جدیدی با عنوان سواد رسانه ای اثر دبلیو جیمز پاتر با ترجمه احسان شاه قاسمی اطلاع داد.

کتاب سواد رسانه ای وارد بازار نشر شد

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، سواد رسانه ای عنوان اثر تازه ای است که به قلم دبلیو جیمز پاتر و با ترجمه احسان شاه قاسمی منتشر شده است. شاه قاسمی استاد درس سواد رسانه ای در دانشگاه تهران است و قرار است از ترم سال جاری کتاب پاتر در دانشگاه تهران تدریس گردد.

سواد رسانه ای به دنبال آن است تا نشان دهد رسانه ها چگونه باورها و الگوهای رفتاری افراد را شکل می دهند. این کتاب از پانزده فصل آموزشی و 6 فصل مسأله محور تشکیل شده است. هدف پانزده فصل آموزشی این است که به مخاطب چارچوبی از ایده ها را بدهد تا دانش افراد از ساختارهای دانش در چهار حوزه سازمان یابد. این حوزه ها عبارتند از دانش درباره صنایع رسانه ای، دانش درباره مخاطبان رسانه ها، دانش درباره محتوای رسانه ای و دانش درباره اثرهای رسانه ای.

نویسنده در معرفی فصل های آمورشی کتاب خود آورده است: این فصل ها فهرستی از کتاب ها، مقاله ها و وب سایت ها را برای خواندن بیشتر عرضه می نمایند تا به شما یاری نمایند اطلاعات بیشتری به دست بیاورید و بتوانید برای خودتان مباحث را بیشتر بسط دهید؛ من این منابع را طوری انتخاب نموده ام که به صورتِ جذابی، امتداد آنچه طی فصل گفته ام، باشند. همچنین، چون این روزها رسانه ها و محتوای آن ها به سرعت درحالِ تغییرند، چند منبع اطلاعات (معمولاً وب سایت) فراهم آورده ام که شما می توانید به روزترین اطلاعات دربارۀ هر موضوع را در آن ها پیدا کنید. نخستین باری که این پانزده فصل آموزشی را می خوانید، روی مهم ترین ایده ها تمرکز کنید تا ساختارهای دانش خودتان را شکل بدهید؛ سپس وقتی این ساختارها را فراهم آوردید، دوباره به سراغ فصل ها بروید و آن ها را بخوانید تا جزئیات موردِاحتیاج را برای بسط دادن فهمتان به داشته هایتان بیفزایید.

نویسنده در ادامه درباره فصل های مسأله محور کتاب خود می نویسد: 6 فصل مسأله به شما یاری می نماید تا از ساختارهای دانش خود بهره ببرید و در واکاوی این مناقشات توان مهارت های خود را بیفزایید، از دیدن زیبایی پیچیدگی آن ها لذت ببرید و نظر آگاهانه خود را درباره هرکدام از آن ها بسازید. مسائلی نظیر مالکیت رسانه ها، ورزش، اخبار جعلی، نقد تبیلغات، شیوع خشونت در محتوای رسانه ای و حریم خصوصی در این شش فصل مورد آنالیز قرار گرفته است.

نویسنده سواد رسانه ای، استاد دانشگاه کالیفرنیا و دارای مدرک دکتری در دو رشتۀ مطالعات ارتباطی و تکنولوژی آموزشی است. او بیش از دو دهه رسانه تدریس نموده و سردبیر ژورنال پخش گسترده و رسانه های الکترونیک بوده است. پاتر کتاب ها و مقالات علمی بسیاری پدیده آورده که بعضی از آن ها عبارتند از اثرهای رسانه ای، 11 افسانه دربارۀ خشونت رسانه ای، تبدیل شدن به یک اندیشمند راهبردی: مهارت سازی برای موفقیت، دربارۀ خشونت رسانه ای، نظریۀ سواد رسانه ای: یک رویکرد شناختی و چگونه پژوهش ارتباطی خود را منتشر کنیم

استقبال از سواد رسانه ای باعث شده که این کتاب بارها به تجدید چاپ برسد. علاوه بر این، نویسنده کوشیده است اثر خود را متناسب با آخرین تحولات علم ارتباطات و عرصه رسانه، به روزرسانی کند که این امر به نگارش و انتشار 9 ویراست از این کتاب منجر شده است. آخرین ویراست سواد رسانه ای (ویراست نهم)، در سال 2020 از سوی انتشارات سیج (Sage) منتشر شده و ترجمه فارسی همین ویراست نیز به فاصله چند ماه از زمان انتشار نسخه انگلیسی، با ترجمه شاه قاسمی و به همت سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی راهی بازار نشر ایران شد.

شاه قاسمی که استاد ارتباطات دانشگاه تهران است، پیش تر ده ها مقاله و کتاب را تألیف و ترجمه نموده که نمونه هایی از آن عبارتند از کتاب هایی مانند نظریه های ارتباطات، فهم صنایع رسانه ای، فیلسوفان بدکردار، افسانه قدرت مردانه، انگاره های میان فرهنگی آمریکاییان از مردم ایران، رابطه ننگین، چارلی چاپلین، فرهنگ شهرت، سلبریتی های اینترنتی، فعالیت های انسان محبت آمیز سلبریتی ها، خدایان بدکردار، روش های پژوهش در رسانه ها و ارتباطات، رسانه های نوین، فلسفه فیلم نامه، خاستگاه های ارتباطات انسانی، فلسفه ارتباطات، مصرف رسانه ای و… شاه قاسمی در عرصه بین المللی مقالات، کتاب ها و فصل کتاب هایی تالیف نموده است که از جمله آن ها می توان از بازیگران آنلاین چگونه گستردگی خشونت را می بینند، ایرانی ها از نگاه آمریکایی ها، میدان سلبریتی در ایران و ده ها مقاله دیگر در ژورنال های برجسته ارتباطات نام برد.

کتاب سواد رسانه ای در 864 صفحه در قطع وزیری و قیمت 175 هزار تومان منتشر شده است

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 12846

به "کتاب سواد رسانه ای وارد بازار نشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب سواد رسانه ای وارد بازار نشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید