پیشنهاد فدراسیون دانش آموزی برای مقابله با آلودگی هوا

به گزارش دابی بلاگ، رییس فدراسیون دانش آموزی با تاکید بر اینکه بالارفتن شاخص آلودگی هوا و تعطیلی مدارس میزان فعالیت بدنی دانش آموزان را تحت تاثیر قرار می دهد، گفت: باید طرح محتوای دوره تربیت بدنی ویژه ایام آلودگی هوا برای دانش آموزان، معلمان و اولیا طراحی گردد تا این گونه بتوانیم بهترین عملکرد را در راستای افزایش میزان فعالیت بدنی دانش آموزان داشته باشیم.

پیشنهاد فدراسیون دانش آموزی برای مقابله با آلودگی هوا

حسین بابویی در گفت وگو با خبرنگاران، در ارتباط با چالش آلودگی هوا در کلان شهرهای کشور و تاثیر آن بر فعالیت بدنی دانش آموزان، اظهار کرد: یکی از اهداف اصلی تربیت بدنی آموزش و پرورش توسعه فعالیت ها و اقداماتی است که می توان به وسیله آن ها فعالیت بدنی دانش آموزان را بهبود بخشید تا با بهتر شدن شرایط جسمانی آن ها سطح سلامت در جامعه دانش آموزی ارتقاء یابد.

وی ادامه داد: دستیابی به اهداف تعریف شده تربیت بدنی آموزش و پرورش احتیاجمند وجود تجهیزات و نیروی انسانی است و معاونت تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش بعضی امکانات مورد احتیاج را تهیه نموده است و نیروی انسانی لازم نیز به همین منظور آموزش دیده است.

رییس فدراسیون دانش آموزی با اشاره به این که آلودگی هوا، تمهیدات اندیشیده شده در راستای فعالیت بدنی دانش آموزان را تحت الشعاع قرار می دهد و در شرایط اضطراری سلامت دانش آموزان در اولویت واقع شده است، گفت: زمانی که شاخص های آلودگی هوا بالا می رود کلیه فعالیت ها متوقف می گردد و خسارت های وارده در حوزه تجهیزات و نیروی انسانی در این راستا قابل ملاحظه است، چرا که به طور مثال معلمان تربیت بدنی آماده خدمت هستند و علی رغم پرداخت حقوق، آن ها نمی توانند اقدامی انجام دهند، همچنین تجهیزات جهت انجام فعالیت های بدنی دانش آموزان فراهم است که آن نیز بدون استفاده باقی می ماند.

وی با بیان این که مقوله آلودگی هوا در حال حاضر صرفا مربوط به کلان شهر تهران نیست و شهرهایی نظیر تبریز، اصفهان، اراک و... را نیز درگیر نموده است، مطرح نمود: سالیان قبل بعضی شهرها که اکنون درگیر معضل آلودگی هوا هستند شرایط بهتری از نظر شاخص های آلودگی هوا داشتند، اما اکنون شرایط تغییر نموده و علاوه بر تهران دیگر کلان شهرهای کشور نیز در این زمینه دچار چالش هستند.

تحت تاثیر قرار دریافت فعالیت بدنی دانش آموزان به دلیل بالا رفتن شاخص آلودگی هوا

رییس فدراسیون دانش آموزی با اشاره به این که بالا رفتن شاخص آلودگی هوا فعالیت بدنی بخش زیادی از دانش آموزان را تحت تاثیر قرار می دهد، اظهار کرد: علاوه بر تعطیلی ساعات تربیت بدنی در مدارس، با بالارفتن شاخص آلودگی هوا و تعطیلی مدارس شاهد تعطیل شدن مسابقات ورزشی دانش آموزی نیز هستیم و این مساله برای فعالیت بدنی جامعه دانش آموزی کشور مشکل آفرین است.

بابویی با اشاره به این که در حوزه امکانات و تجهیزات از شرایط مطلوب تری نسبت به چند سال قبل برخوردار هستیم، خاطر نشان کرد: هرچند این شرایط نیز جوابگوی همه احتیاجها در کشور نیست، اما کوشش بر این است تا از حداکثر امکانات در این راستا استفاده کنیم و در صورتی که از فضای لازم برخوردار نباشیم دانش آموزان مجبور به فعالیت بدنی در فضاهای روباز هستند که با بالا رفتن شاخص آلودگی هوا در معرض آسیب قرار می گیرند.

وی افزود: در صورتی که ورزش دانش آموزی کشور از امکانات لازم برخوردار باشد در روزهایی که شاخص آلودگی هوا بالا رفته است میتوان انجام فعالیت بدنی در محیط های روباز را متوقف کرد و در فضای سرپوشیده به فعالیت بدنی پرداخت. کمبود فضا باعث می گردد تعدادی از دانش آموزان در محوطه های مدارس فعالیت نمایند و زمانی که شاخص آلودگی هوا بالا برود انجام فعالیت بدنی در فضای روباز سلامت دانش آموزان را تحت تاثیر قرار می دهد.

محتوای دوره تربیت بدنی ویژه ایام آلودگی هوا برای دانش آموزان طراحی گردد

رییس فدراسیون دانش آموزی با اشاره به این که معضل آلودگی هوا یک مساله پیچیده و طولانی است که باید توسط مسئولان ذیربط حل گردد، گفت: پیشنهاد می کنیم که محتوای دوره تربیت بدنی ویژه ایام آلودگی هوا برای دانش آموزان، معلمان و اولیا طراحی گردد تا این گونه بتوانیم بهترین عملکرد را در راستای افزایش میزان فعالیت بدنی دانش آموزان داشته باشیم.

بابویی ادامه داد: در صورت طراحی محتوای این دوره، براساس چارچوب های تعیین علمی تعریف خواهیم کرد که در مناطق با شاخص بالای آلودگی هوا باید چگونه و چه فعالیت های ورزشی از سوی دانش آموزان و مربیان مدنظر قرار گیرد و هرچند دوره هایی در این راستا از سوی فدراسیون دانش آموزی برگزار شده است، اما احتیاجمند بروزرسانی محتوا در این زمینه هستیم، چرا که باید تحقیقات خود را بروز و روش های جدیدی را طراحی کنیم تا شاهد متوقف شدن فعالیت بدنی دانش آموزان نباشیم.

رییس فدراسیون دانش آموزی با بیان این که متاسفانه جامعه امروزی درگیر مساله آپارتمان نشینی شده و با سبک زندگی شهری فعالیت های خود را پیش می برد، اظهار کرد: یکی از دلایل کاهش فعالیت بدنی افراد زندگی آپارتمان نشینی است و در صورتی که شاهد تعطیلی مدارس در روزهایی که شاخص آلودگی هوا بالاست باشیم به همین میزان نیز فعالیت بدنی دانش آموزان کاهش مییابد.

مدارس جدید باید دارای سالن مربوط به درس تربیت بدنی باشند

وی در ادامه با اشاره به این که ساخت مدارس یکی از اقداماتی است که توسط سازمان نوسازی مدارس به عنوان یکی از تشکیلات رسمی وزارت آموزش و پرورش مدنظر قرار می گیرد، اظهار کرد: براساس زیرنظام ساعت فعالیت های آموزشی، پرورشی و ورزشی قانون تعیینی برای ساخت مدارس تعریف شده است که براساس آن باید همه تجهیزات لازم را داشته باشند و در همین زیرنظام استاندارد ساخت مدارس تعریف و اعلام شده است. همان طور که مدارس احتیاجمند کلاس، نمازخانه و... هستند باید دارای سالن مربوط به درس تربیت بدنی نیز باشند، این سالن ها متفاوت از سالن های بزرگ ورزشی است و استانداردهای آن توسط وزارت آموزش و پرورش تعریف شده است.

بابویی ادامه داد: از زمان تصویب این زیرنظام هر مدرسه ای که ساخته می گردد باید کلاس درس تربیت بدنی نیز داشته باشد، هرچند در کلان شهرها متولیان با چالش گران بودن زمین روبرو هستند و زمانی که مساحت اختصاص یافته برای ساخت مدرسه مدنظر قرار می گیرد در صورت نبود فضای کافی کلاس های تربیت بدنی تحت تاثیر قرار می گیرند و از ساخت آن ها چشم پوشی می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 5115

به "پیشنهاد فدراسیون دانش آموزی برای مقابله با آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد فدراسیون دانش آموزی برای مقابله با آلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید