چراغ عارف نامدار عصر ایلخانی در حاشیه کویر روشن شد

به گزارش دابی بلاگ، خبرنگاران/سمنان با استقرار نگهبانی و حراست در یکی از آثار مهم عصر ایلخانی استان در روستای صوفی آباد سرخه و برنامه ریزی برای تکمیل تحقیقات تیم بین المللی ایسکارسا، در این بنا ثبت شده، بار دیگر چراغ این عارف نامدار قرن هشتم در حاشیه دلنشین کویر استان سمنان، روشن خواهد شد.

چراغ عارف نامدار عصر ایلخانی در حاشیه کویر روشن شد

مهدی جمال مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان در گفت وگوی با دابی بلاگ از استقرار نگهبان در آرامگاه شیخ علاالدوله سمنانی از عرفای نامدار قرن هشتم و از آثار تاریخی واجد ارزش عصر ایلخانی در استان سمنان اطلاع داد و اظهار کرد: با وجود اینکه این اثر تاریخی ثبت ملی شده در مالکیت دستگاه دیگری است، اما میراث فرهنگی استان هم در بحث بازسازی و هم در بحث حفاظت و صیانت از آن هزینه های زیادی نموده است.

وی با اذعان به اینکه بر اساس ماده دوم قانون آثار ملی ثبت شده، دولت مکلف به حفاظت از همه آثار واجد ارزش تاریخی است افزود: اصولا شناسایی، ثبت، حفاظت، صیانت و..از آثار تاریخی واجد ارزش، بخشی از وظیفه ذاتی وزارت میراث فرهنگی است. اگرچه دامنه فعالیت های این وزارتخانه گسترده تر از این ها است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اشاره به عدم شناخت بعضی افراد از قوانین، از آن به عنوان عاملی موثر در قضاوت های نادرست درباره بعضی از امور نام برد و گفت: شناخت ناقص از قوانین منجر به قضاوت و تحلیل نادرست می گردد برای همین برای هر تحلیل واقع بینانه باید از قوانین و زوایای پیدا و پنهان آن شناخت کافی داشت.

وی با بیان اینکه بسیاری از آثار تاریخی شناخته شده مثل بازارهای تاریخی، بسیاری از کاروانسراها، گذر کهنه دژ و...با کوشش میراث فرهنگی استان ثبت ملی و بارها بازسازی شدند اما این دستگاه هیچ دخل و تصرفی در مدیریت آن ندارد ادامه داد: مقبره شیخ علاءالدوله که یکی از آثار تاریخی ارزشمند استان محسوب می گردد نیز در مالکیت اداره کل اوقاف استان است و این اداره کل سند شش دانگ آن را دارد. البته با وجود این، اداره کل میراث فرهنگی استان تا به امروز افزون بر چهار-پنج میلیارد تومان تنها در حوزه بازسازی این بنای تاریخی در استان هزینه نموده است.

وی با اشاره به دغدغه های میراث فرهنگی استان در حوزه حفاظت از آثار تاریخی گفت: با وجود اینکه این اثر تاریخی در مالکیت دستگاه دیگری است و هزینه برای آن از سوی این اداره کل نیز با محدودیت هایی روبرو است اما میراث فرهنگی هم در بحث بازسازی و نگهداری و هم در حوزه حفاظت از آن کوشش های زیادی داشته است.

جمال با بیان اینکه دو سه سالی یک نگهبان در این اثر تاریخی مستقر بوده است، افزود: یگان حفاظت میراث فرهنگی استان نیز همیشه به صورت چرخشی از این بنای ارزشمند بازدید و آن را تحت نظر داشته است.

وی گفت: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان به دلیل مسائل قانونی در جذب نیروی انسانی، امکان استقرار نگهبان به صورت شبانه روزی در بناها را ندارد، ولی پرسنل یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان به صورت روزانه از بناها سرکشی می نمایند.

این مسئول با بیان اینکه حفظ همه آثار نیازمند عزم عمومی مردم فرهنگ دوست استان است، اظهار کرد: استان سمنان افزون بر 800 اثر تاریخی ثبت شده دارد و بدیهی است که امکان استقرار نگهبان تمام وقت در همه آنها را ندارد. البته این رویه در همه استان ها نیز وجود دارد.

وی با اشاره به کوشش های این اداره کل برای استقرار نگهبان تمام وقت در این بنا گفت: خوشبختانه بعد از پیگیری ها و جلسات متعددی که برگزار گردید بالاخره چند روز پیش نشست هایی با اداره کل اوقاف و امور خیریه استان، شورای روستای صوفی آباد، دهیاری روستا و...برگزار و در انتها ما نیز پذیرفتیم 50 درصد هزینه ها را تقبل کنیم.

جمال با بیان اینکه تمام اموال خریداری شده برای این مجموعه از سوی میراث فرهنگی استان تامین شده است، ادامه داد: همه کوشش ما بر این بوده که رویه مشارکت را ارتقا داده و با همکاری دیگر نهادهای مسوول در این بخش و از جمله اوقاف و امور خیریه به عنوان مالک بنا ، از این بنای تاریخی بهتر از گذشته حفاظت و صیانت کنیم

مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان از تحویل همه وسائل به دهیار روستا اطلاع داد و گفت: خوشبختانه از شب گذشته نیز یک نیروی نگهبان در این بنا مستقر شده است.

وی از آمادگی برای واگذاری این بنا به سرمایه گذار بخش خصوصی اطلاع داد و افزود: اوقاف و امور خیریه استان آماده همکاری در این بخش بوده و خوشبختانه تعامل خوبی نیز با میراث فرهنگی استان داشتند.

جمال با بیان اینکه وزارت میراث فرهنگی به دلیل ارزش تاریخی بالای این بنا همیشه نگاه ویژه ای به آن داشته است، ادامه داد: به همین دلیل گروه بین المللی ایسکارسا از کشور ترکیه بازدیدی از این بنا داشته و بعضی آزمایش های خاک شناسی در محل انجام داده و قرار است که این گروه در خرداد سال 1399 برای تکمیل تحقیقات خود در این بنا حضور بیابد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان توضیح داد: اگر بحث کنترل کروناویروس و بحران ناشی از آن به خاتمه برسد، با حضور تیم مجربی از این گروه مهم بین المللی در صوفی آباد، بحث بازسازی مجدد و مقاوم سازی بنا نیز انجام گردد.

جمال با بیان اینکه قرار است که یک کارگاه آموزشی از سوی این گروه بین المللی در این بنا برگزار گردد، افزود: این رویداد می تواند نگاه ها را به این بنای ارزشمند ایلخانی بیش از پیش متوجه کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 7451

به "چراغ عارف نامدار عصر ایلخانی در حاشیه کویر روشن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چراغ عارف نامدار عصر ایلخانی در حاشیه کویر روشن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید