چه عواملی مزاحم خواب آرام شبانه هستند؟

به گزارش دابی بلاگ، بعضی افراد شب ها فقط چهار یا پنج ساعت می خوابند و با این حال هنگام صبح، سرحال از خواب بیدار می شوند. اما آیا واقعا این مقدار از خواب برای بدن و حفظ سلامتیِ ما کافیست؟ واقعیت این است که بدن ما برای بازسازیِ خود به استراحت طولانی تری احتیاج دارد.

چه عواملی مزاحم خواب آرام شبانه هستند؟

به گزارش دابی بلاگ از ایسنا، انسان ها به طور متوسط یک سوم از عمر خود را می خوابند. در واقع به هنگام خواب در بدن ما اتفاقات زیادی می افتد، هر چند که ما از آنها بی خبریم.

در چرخه خواب دو مرحله خواب عمیق و رؤیابینی به طور مرتب هر 90 دقیقه عوض می شوند. در مرحله خواب عمیق بدن ما فعالانه در حال کار کردن است، درست مثل یک کامپیوتر که در خفا در حال به روز کردن برنامه های خود است.

بدن ما در این مرحله هورمون های رشد را برای بازسازی ترشح می نماید و مشغول فعال کردن سیستم ایمنی خود است تا سلول های دفاعی ما بتوانند در زمانی کوتاه با ویروس ها و باکتری ها مقابله نمایند. به همین دلیل است که بیماران به خواب بیشتری احتیاج دارند.

اما در مرحله رویابینی، مغز ما با خاموش کردن حافظه کوتاه مدت مشغول پردازش وقایع روز می گردد. در این مرحله است که ما رؤیا می بینیم، رؤیاهایی که گاهی آنقدر عجیب و غریب اند که هیچ ربطی میان آن ها و زندگی روزانه و خصوصی مان نمی توانیم پیدا کنیم. احتمالا در این مرحله بخش هایی از مغز که کمتر به کار می آیند فعال می شوند. پس بدون خواب، هم بدن و هم مغز ما این فرصت استثنایی برای انجام فعالیت های ضروری و مورد احتیاجشان را از دست می دهند.

احتیاج بزرگسالان به خواب شبانه بین هفت تا 9 ساعت است و این میزان نمی تواند کمتر از شش ساعت گردد.

عوامل مزاحم برای خواب

- تلفن همراه خود را اگر ممکن است مدتی طولانی قبل از خواب خاموش کنید و اگر می گردد از آن اصلا در اتاق خواب استفاده نکنید. نور آبی صفحه آن به شدت جلوی خواب را می گیرد. چشم های ما با دیدن این نور این پیغام را به مغز می فرستند که باید بیدار بمانی. بعد ملاتونین، هورمون تنظیم نماینده چرخه شبانه روزی خواب که ضامن خواب آرام است کمتر فراوری می گردد. به علاوه، توجه به ایمیل ها یا شبکه های اجتماعی ذهن را فعال نگه می دارد و مانع خواب می گردد.

- مصرف کافئین هم جلوی خواب راحت را می گیرد. برای همین است که تا شش ساعت قبل از خواب نباید قهوه خورد.

- سر و صدا و نور نیز مانعِ خواب آرام می گردد.

برای داشتن خوابی مطلوب و آرام، اتاق خواب باید جایی برای خواب باشد نه کامپیوتر و تلویزیون.

همچنین افرادی که همواره سر ساعت معینی می خوابند معمولا سریع تر به خواب می فرایند. در عین حال بالش و تشک هم باید مناسب بوده و شرایط راحتی را برای سر و بدن به وجود آورد.

زمانی که اتاق خواب آرام و تاریک و دمای آن بین 15 تا 18 درجه سانتی گراد است بهترین شرایط برای خوابی عمیق و با کیفیت فراهم خواهد شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 9506

به "چه عواملی مزاحم خواب آرام شبانه هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه عواملی مزاحم خواب آرام شبانه هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید