کانسیلر رنگی چیست و چطور باید از آن استفاده کنیم؟

به گزارش دَبی بلاگ، یکی از مفیدترین محصولات آرایشی که می تواند تغییر زیادی در چهره ایجاد کند، استفاده از کانسیلر به خصوص کانسیلرهای اصلاح رنگ است. با کانسیلر رنگی می توانید قسمت هایی از صورت را که به دلایل مختلف دچار تغییر رنگ شده، دوباره به حالت طبیعی برگردانید و بدون استفاده از کرم پودرهای سنگین، مسائل صورت را بپوشانید. اما چطور از پالت های چند رنگ کانسیلر استفاده کنیم؟

کانسیلر رنگی چیست و چطور باید از آن استفاده کنیم؟

کانسیلر چیست؟

کانسیلر یکی از محصولات آرایشی نسبتا جدیدی است که این روزها نقش مهمی در آرایش صورت دارد. با کانسیلر می توانید تغییر رنگ و بعضی از مسائل ظاهری پوست را به خوبی بپوشانید. یکی از انواع کانسیلرها پالت های تصحیح رنگ است. این پالت ها با رنگ های مختلفی عرضه می شوند و از آن برای پوشاندن قسمت های تیره زیر چشم، قسمت هایی از پوست که بر اثر تابش آفتاب تیره شده، برای پوشاندن جای جوش و… استفاده می نمایند.

استفاده از کانسیلر رنگی درواقع یک روش سریع و موقتی برای پوشاندن مسائل پوست است. اما تماشا این پالت های رنگارنگ که رنگ های متفاوتی مثل سبز، بنفش و قرمز را کنار هم قرار داده، در نگاه اول عجیب به نظر می رسد و شاید با خودتان فکر کنید که هرگز نمی توانید از این محصول بهره ببرید. ولی این مطلب دقیقا برای شماست تا کار با پالت های کانسیلر را یاد بگیرید و تصحیح رنگ پوست را خودتان انجام دهید.

  • 10 وسیله آرایشی که حتما باید در کیف لوازم آرایش خود داشته باشید

تصحیح رنگ چیست؟

تصحیح رنگ در آرایش به معنای استفاده از بعضی رنگ های خاص برای اصلاح و تغییر رنگ قسمت هایی از پوست است و باعث می گردد که پوست شما از نظر رنگ و ظاهر، یکنواخت و یکدست گردد. برخلاف کانسیلرهای معمولی و کرم پودرها که یاری می نمایند مسائل پوست را با رنگی شبیه به رنگ پوست بپوشانید، با کانسیلرهای رنگی می توانید با استفاده از رنگ های مکمل، فقط قسمتی از پوست را که تغییر رنگ پیدا نموده، اصلاح کنید.

شاید بعضی از شما درس تئوری رنگ ها را از کلاس هنر دوران مدرسه به خاطر داشته باشید. شاید تعجب کنید ولی با آموخته های همان درس می توانید یک لک بزرگ یا تیرگی زیر چشم را با کانسیلر بپوشانید. آشنایی با تئوری رنگ برای درک کارکرد تصحیح رنگ با کانسیلر مهم است.

با قرار دادن رنگ مکمل قسمتی از پوست که تغییر رنگ پیدا نموده، می توانید آن را محو کنید. در واقع به جای قرار دادن چندین لایه از کرم پودر روی صورت، می توانید قسمت هایی از صورت را که تغییر رنگ پیدا نموده، با استفاده از رنگ مکمل بپوشانید و اندازه کمتری کرم پودر مصرف کنید.

پالت های تصحیح رنگ معمولا شامل رنگ های سبز، نارنجی، صورتی و بنفش هستند. اینکه از کدام رنگ بهره ببرید به مشکل پوست، رنگ پوست و زیر رنگ پوست بستگی دارد که بعدا به آن می پردازیم.

استفاده از پالت های تصحیح رنگ برای از بین بردن لک ها و یکنواخت کردن رنگ پوست، کافی نیست بلکه فقط قدم اول است و پوست را برای استفاده از کرم پودر و پنکیک آماده می نماید.

کانسیلر رنگی برای چه کسانی مناسب است؟

کانسیلر رنگی از آن دسته محصولات آرایشی است که برای همه مورد احتیاج نیست. بسیاری از افراد این محصول را می خرند و سعی می نمایند هر طور شده از آن استفاده نمایند در حالی که اصلا احتیاجی ندارند! کانسیلر رنگی فقط برای کسانی مفید است که قسمت هایی از پوست آن ها دچار تغییر رنگ شده است؛ مثلا کسانی که زیر چشم آن ها همواره تیره است. یا افرادی که قسمتی از پوست صورتشان کبود شده و می خواهند آن را بپوشانند.

اگر فقط یک لک کوچک و جای جوش ریز روی صورت شما به جای مانده، احتیاجی به کانسیلر رنگی ندارید. اما اگر التهاب و جای جوش، بخش زیادی از پوست شما را پوشانده، کانسیلر رنگی می تواند برای شما مفید باشد.

بعضی از مسائل پوستی مثلا هایپرپیگمنتیشن و رزاسه از مسائلی است که باعث تغییر رنگ قسمت های وسیعی از پوست می گردد. در این شرایط می توانید از کانسیلر برای پوشاندن آن ها بهره ببرید.

اگر پوستی یکنواخت از نظر نظر رنگ دارید، کانسیلر رنگی احتیاجی نیست و می توانید از کانسیلرهای معمولی رنگ پوست بهره ببرید.

علاوه بر پالت های تصحیح رنگ، کانسیلرهای رنگی تکی هم در بازار وجود دارد. اگر یک مشکل ثابت دارید مثلا همواره برای پوشاندن تیرگی زیر چشم از کانسیلر رنگی استفاده می کنید، می توانید فقط یک رنگ کانسیلر خریداری کنید. در غیر این صورت اگر مسائل متعدد دارید یا آرایشگر هستید باید از پالت های تصحیح رنگ بهره ببرید که معمولا 4، 6 یا بیشتر رنگ مختلف دارند.

نکاتی درباره استفاده از کانسیلر رنگی

برای استفاده از این پالت ها به نکته های زیر توجه کنید:

  • ابتدا پوست را تمیز کنید و از مرطوب نماینده بهره ببرید. اگر ضروری است حتما از پرایمر هم بهره ببرید.
  • برای قرار دادن کانسیلر روی پوست از براش ها و قلموهای ریز بهره ببرید تا رنگ را دقیقا روی جایی که می خواهید بگذارید.
  • می توانید از انگشت یا نوک یک اسفنج مرطوب هم بهره ببرید.
  • اگر کانسیلر از جایی که مد نظر شما بود فراتر رفت و روی صورت پخش شد، با گوش پاک کن اطراف آن را تمیز کنید. کانسیلر تصحیح رنگ را فقط باید روی قسمتی از پوست که دچار تغییر رنگ شده بزنید.
  • از کرم پودر و کانسیلرهای رنگ پوست، روی کانسیلر تصحیح رنگ بهره ببرید. اینکه از چه محصولی بهره ببرید به این نکته بستگی دارد که کانسلیر تصحیح رنگ چقدر روی تغییر رنگ پوست موثر بوده است و حالا به چه اندازه پوشش دهی احتیاج دارید.
  • لایه های محصولات آرایشی را بسیار نازک و کم و با گذاشتن و برداشتن اسفنج روی صورت بگذارید.
  • قبل از اضافه کردن هر محصول پودری به صورت، صبر کنید که آرایش پایه صورت یعنی کانسیلر، کرم پودر و احیانا پنکیک، به خوبی روی پوست بنشیند و ثابت گردد. بهتر است از اسپری فیکس بهره ببرید تا اضافه کردن محصولات آرایشی دیگر، باعث پاک شدن کانسیلر اصلاح رنگ نگردد.
  • 10 اشتباه که باعث کیکی شدن و ماسیدن کرم پودر می گردد

از کدام کانسیلر رنگی استفاده کنیم؟

پالت های کانسیلر رنگی، رنگ های مختلفی دارند. مهم است که بدانید از کدام رنگ باید در چه شرایطی بهره ببرید.

1. کانسیلر سبز

رنگ سبز که در چرخه رنگ درست مقابل قرمز قرار می گیرد، برترین اصلاح نماینده رنگ برای هر ناحیه قرمز رنگ روی پوست است که ممکن است ناشی التهاب یا تحریک مانند جوش و آفتاب سوختگی باشد.

کانسیلر سبز برای مقابله با قرمزی مانند بیماری روزاسه یا آکنه برترین گزینه است و برای پوست های بسیار روشن تا میانه مناسب است.

اگر از کانسیلر رنگ سبز برای لک ها استفاده می کنید، قبل از اضافه کردن هر محصول دیگری روی آن، مطمئن شوید که پوشش آن کاملا مات و با بقیه پوست تان هماهنگ است.

2. کانسیلر زرد

اگر قسمت هایی از پوست که تغییر رنگ پیدا نموده، مایل به ارغوانی است (مثلاً دایره های تیره یا تغییر رنگ پس از التهاب ناشی از جوش های قدیمی و آکنه) دارید، به کانسیلر زرد احتیاج دارید.

کانسیلر رنگ زرد برای پوشاندن و روشن کردن رنگ های بنفش ناشی از رگ های قابل مشاهده، کبودی ها و حلقه های تیره زیر چشم طراحی شده است. این کانسیلر رنگی برترین گزینه برای افرادی است که رنگ های روشن و گرم، پوست زیتونی و پوستی میانه تا تیره دارند.

اگر پوست زیتونی دارید، بهتر است از یک کانسیلر رنگی با رنگ خردلی و کمی رنگ سبز انتخاب کنید تا با پوست ترکیب گردد.

3. کانسیلر نارنجی

نارنجی، رنگ مکمل آبی، یک تصحیح نماینده عالی برای رفع کردن عیوبی است که رنگ مایل به آبی دارند.

کانسیلر نارنجی برای خنثی کردن لکه های تیره، جای زخم، گودی و تیرگی زیر چشم، نواحی که ممکن است در زیر کرم پودر خاکستری شوند یا سایر لک های سرسخت و با رنگ های نسبتا سرد طراحی شده است. این رنگ برای افرادی با پوست میانه تا تیره مناسب است.

به یاد داشته باشید اگر از این کانسیلر برای حلقه های تیره زیر چشم استفاده می کنید، مانند یک کانسیلر معمولی از آن روی کل ناحیه زیر چشم استفاده نکنید. قبل از اینکه یک کانسیلر رنگ پوست را روی آن بکشید، کانسیلر نارنجی را فقط در نواحی تغییر رنگ داده بمالید.

4. کانسیلر هلویی یا صورتی

کانسیلرهای صورتی و هلویی، قسمت هایی از پوست را که به رنگ های سرد تغییر رنگ داده، مثلا حلقه های تیره مایل به آبی را متعادل می نماید و پوست را روشن می نماید.

برای افرادی که پوست رنگ پریده یا خیلی روشن دارند، کانسیلر رنگ صورتی همان کاری را انجام می دهد که رنگ نارنجی برای افرادی که پوست تیره تر دارند انجام می دهد. کانسیلر هلویی برای تمام افراد با رنگ پوست های مختلف عملکرد خوبی دارد و بعلاوه برای مقابله با نواحی تیره طراحی شده است.

معمولا اگر کبودی های زیر شم مایل به آبی باشد از کانسیلر صرتی با هلویی، با توجه به رنگ پوست، استفاده می گردد. در مرحله باید از یک کانسیلر رنگ پوست هم استفاده کرد و کانسیلر رنگی کافی نیست.

5. کانسیلر بنفش

بنفش رنگ مکمل زرد است و بهتر است به عنوان خنثی نماینده و روشن نماینده پوست برای تغییر رنگ های بسیار محدود یا قسمت های زرد رنگ مانند اثر کبودی استفاده گردد.

کانسیلر بنفش برای خنثی کردن لکه های زرد روی پوست در نظر گرفته شده است. این رنگ برترین گرینه برای پوست های روشن و سرد است.

چند نکته درباره استفاده از کانسیلر رنگی

علاوه بر رنگ پوست و رنگ لکه ها باید ته رنگ پوست خود را هم موقع انتخاب کانسیلر رنگی در نظر بگیرید.

اگر ته رنگ پوست شما قرمز است، به محصولاتی با رنگ سرد با سایه هایی از رنگ صورتی احتیاج دارید. اگر پوست طلایی دارید، به کانسیلرهایی با رنگ گرم با کمی سایه زرد احتیاج دارید. برای رنگ های تیره تر پوست، باید رنگ های گرم تر را برای کانسیلر انتخاب کنید. درواقع با ته رنگ کرم، رنگ های گرم و با ته رنگ سرد، رنگ های سرد را انتخاب کنید چون کانسیلر قرار است قسمت های تغییر رنگ یافته پوست را تا جایی که ممکن است به رنگ پوست خود شما نزدیک تر کند.

منبع: Byrdie

منبع: دیجی استایل
انتشار: 19 شهریور 1401 بروزرسانی: 19 شهریور 1401 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 26947

به "کانسیلر رنگی چیست و چطور باید از آن استفاده کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانسیلر رنگی چیست و چطور باید از آن استفاده کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید