کاهش تخریب ها و افزایش ورود گردشگران رهاورد ثبت جهانی یزد

به گزارش دَبی بلاگ، هم زمان با دومین سالگرد ثبت جهانی شهر تاریخی یزد، نشست خبری پیرامون این شهر تاریخی، با حضور مدیرکل بافت ها، بناها و محوطه های تاریخی، مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد و شهردار یزد، در محل سازمان میراث فرهنگی برگزار گردید.

کاهش تخریب ها و افزایش ورود گردشگران رهاورد ثبت جهانی یزد

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، در این نشست که اصحاب رسانه و خبرنگاران رسانه های مختلف حضور داشتند، اقدامات میراث فرهنگی و شهرداری برای صیانت از بافت تاریخی یزد مورد آنالیز نهاده شد.

علیرضا بای مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ابتدای این نشست با خیرمقدم به اصحاب رسانه گفت: دو سال از ثبت جهانی شهر یزد می گذرد و این شهر تاریخی از این جهت منحصر به فرد است که حالت مسکونی خود را حفظ نموده و شهری خفته در آغوش گرم کویر ایران زمین است و هنوز هم وقتی در کوچه پس کوچه های یزد قدم می زنیم می توانیم بوی سنت را استشمام کنیم.

او اضافه نمود: یزد شهر بادگیرها و شهر تاریخی است و به شهر قنوت و قناعت معروف است و در طول تاریخ مردمان این شهر یکتا پرست بودند و این شهر به همت ایران ثبت جهانی شده است و نگه داشت این شهر بعد از ثبت جهانی احتیاجمند همت عالی است.

او اضافه نمود: خدا را شاکریم در سرزمینی زندگی می کنیم تا تنوع آثار تاریخی بسیاری دارد و مسئولان را ملزم می نماید تا با ثبت جهانی این آثار نسبت به حفظ و صیانت آن ها اقدام نمایند.

یزد، شهر نبوغ

مصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد نیز در این نشست گفت: اگر بخواهیم امروزه شهری را در کویر ایجاد کنیم که آب هم نداشته باشد تقریبا کار غیرممکنی است اما صدها سال پیش این رخ داد و شهری در دل کویر ایجاد شد و بعد با دست یافتن به آب و ایجاد خشت توانستند بناهای مختلف و سازه های گوناگون با استفاده از خشت در این شهر به وجود بیاورند و حتی باغ های زیبایی را در وسط کویر ایجاد کردند که این موضوع به عنوان یک نبوغ به یونسکو ارائه شد و مورد توجه نهاده شد و ثبت جهانی شد.

او اضافه نمود: البته زیست مسالمت آمیز ادیان مختلف در کنار هم در یزد نیز موضوع دیگری بود که برای یونسکو جذاب بود و توانست به ثبت جهانی این شهر یاری کند. موضوع ثبت جهانی یزد از 15 سال قبل و در زمان ثبت ملی آن آغاز شد و خوشبختانه بعد از سال ها کوشش به نتیجه رسید و شهر یزد ثبت جهانی شد.

او توضیح داد: ادامه پایش ها در بافت یزد، گسترش فعالیت های علمی و آموزشی، افزایش توجه پژوهشگران داخلی و خارجی به معماری گلی، افزایش تعاملات بین المللی در حوزه پژوهش، افزایش توجه جامعه جهانی به سایر ظرفیت های یزد، افزایش ورود فن تورها به یزد، افزایش میزان سرمایه گذاری، افزایش ورود گردشگران و... از مهمترین اتفاقاتی است که بعد از ثبت جهانی یزد رخ داده است.

جمال الدین عزیزی شهردار یزد نیز در این نشست در سخنانی گفت: در شهرداری موظف هستیم تا این میراث جهانی را حفظ کنیم و به نسل های بعدی انتقال دهیم.

او اضافه نمود: برآوردها نشان می دهد تا 10 سال آینده شرایط زندگی در شهر یزد بهبود می یابد، فقر از بین می رود و شرایط ایده آل برای این شهر بیش از پیش فراهم خواهد شد.

شهردار یزد ادامه داد: طراحی و تهیه طرح برای مکان های خاص به منظور ایجاد مکان های فرهنگی، کف سازی با رعایت مقررات بافت تاریخی، حفر 70 حلقه چاه، احداث 15 سرویس بهداشتی، تملک چند پلاک برای ایجاد اماکنی برای فراوری و فروش صنایع دستی و... از مهم ترین اقداماتی است که شهرداری یزد در بافت تاریخی یزد انجام داده است.

سیدهادی احمدی مدیرکل بافت ها، بناها و محوطه های تاریخی سازمان میراث فرهنگی نیز در این نشست خبری گفت: ثبت جهانی، انتها راه نیست بلکه آغاز یک فعالیت مهم است. یزد دارای ظرفیت های بسیار زیادی است و ظرفیت های پنهانی دارد که باید شناخته گردد.

او اضافه نمود: اگر یاری خبرنگاران و اصحاب رسانه نباشد در ادامه کار شکست می خوریم. یزد در حال حاضر 130هزار گردشگر خارجی دارد اما با توجه به شهر جهانی یزد این عدد باید میلیونی باشد که این اتفاق خواهد افتاد.

احمدی اضافه نمود: بعد از ثبت جهانی یزد، شاهد اتفاقات بسیار خوبی در این شهر بودیم و همکاری بسیار خوب دستگاه های دولتی در کنار همکاری مردم، علمای یزد، کسبه، دوستداران میراث فرهنگی و... باعث شد تا شاهد اتفاقات بسیار خوبی در این شهر باشیم.

او گفت:به صراحت می گویم که یزد ثبت جهانی شده؛ اما 80درصد بافت ها و مکان های تاریخی آن ناشناخته است. باید روی جنبه های ملموس و ناملموس تاریخی این شهر کار بیشتری گردد.

او در مورد میزان اعتبارات اختصاص داده شده به شهر یزد گفت: سال جاری 1/5میلیون یورو به وسیله اتحادیه اروپا و با حمایت یونسکو به دانشگاه شهر یزد اختصاص داده شده است.

پاسخ به سوالات خبرنگاران

در ادامه این نشست بعد از توضیحات مدیران شهر یزد و مدیران میراث فرهنگی، پرسش و پاسخ خبرنگاران آغاز شد و هرکدام از اصحاب رسانه به بیان سوالات خود پرداختند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد تمهیدات در مورد افزایش ورود گردشگران خارجی به این شهر و جذب سرمایه گذار برای مراکز اقامتی در یزد گفت: گسترش بوم گردی ها، ارتقای هتل ها و تبدیل مراکزی که قابلیت اقامت دارند به هتل و... از اقداماتی است به صورت سریع انجام شد تا به وضعیت تقریبا مطلوبی برسیم اما در حال برنامه ریزی برای سرمایه گذاری و کارهای بلند مدت هستیم.

او اضافه نمود: آمارها نشان می دهد روند سرمایه گذاری در یزد افزایش یافته است و اقدامات بسیار خوبی را در این شهر شاهد هستیم و در حوزه احداث مراکز اقامتی و نیز احداث مراکزی در مورد فراوری و فروش صنایع دستی اقدامات بسیار خوبی اجرا شده است.

شهردار یزد نیز در پاسخ به سوالی در مورد راهکارهای جلوگیری از آسیب های طبیعی به شهر یزد گفت: یکی از موضوعاتی که ممکن است در شهر یزد اتفاق بیفتد و به بافت تاریخی شهر آسیب بزند حوادث طبیعی مثل سیل، زلزله و... است که در این خصوص برنامه ریزی های خوبی اجرا شده و تمهیدات لازم اندیشیده شده است. بازگشایی جهت آب ها، بازگشایی جهتها برای حضور در مواقع بحران، برنامه ریزی برای مقاوم سازی بافت های تاریخی و... از مهمترین برنامه هایی است که در بافت تاریخی یزد انجام داده و یا انجام خواهیم داد.

افتتاح خانه فرخی تا 25 مهر

سوال بعدی یکی از خبرنگاران درباره خانه فرخی در یزد بود که مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد در این باره گفت: مرمت خانه فرخی در حال اجرا است و این قول را می دهم که در 25 مهرماه، این خانه به طور کامل افتتاح خواهد شد.

فاطمی ادامه داد: یزد در سه سطح است یک سطح آن در زیر زمین است و ظرفیت های پنهانی دارد، یک سطح روی زمین است و بافت تاریخی زیبای آن و سطح سوم آن پشت بام و بادگیرهای زیبای آن است که با توجه به این ظرفیت های ارزشمند و بزرگ برنامه ریزی هایی در مورد مرمت و صیانت از آثار و بناهای تاریخی یزد را در دست اقدام داریم.

کاهش چشمگیر تخریب ها در یزد

عملکرد میراث فرهنگی برای حفظ و صیانت از بافت تاریخی یزد سوال یکی دیگر از خبرنگاران در این نشست خبری بود که مدیرکل میراث فرهنگی یزد در پاسخ به این سوال گفت: خوشبختانه تخریب ها در یزد بسیار کاهش یافته است. فعالیت های خوب دوستداران میراث فرهنگی یزد باعث شده تا شاهد کاهش تخریب بافت های تاریخی باشیم و شاهد مشارکت های مردمی در این خصوص هستیم. بافت های تاریخی ارزشمندی را در شهرهای مختلف داشتیم که اتفاقات خوبی برای آن ها نیفتاده است اما بافت تاریخی یزد به خوبی حفظ شده است و سمن ها و رسانه ها باعث شدند تا در سال گذشته آماری در مورد تخریب نداشته باشیم.

تغییر کاربری در محلات مختلف یزد سوال دیگری بود که در این نشست خبری مطرح شد و مدیرکل میراث فرهنگی یزد در پاسخ به این سوال نیز گفت: این که بخواهیم به طور کامل جلوی تغییر کاربری ها در محلات را بگیریم شاید غیرممکن باشد اما برنامه ریزی های خوبی را در این خصوص آغاز نموده ایم و قوانین و مقرراتی را در مورد تغییر کاربری ها تدوین نموده ایم که به عنوان مثال برنامه ریزی برای استفاده از بناهای تاریخی به عنوان اقامتگاه های بوم گردی یکی از برنامه ریزی های ماست.

توقف ساخت و ساز در حریم امامزاده عبدالله

یکی دیگر از سوالات خبرنگاران در این نشست خبری، وضعیت همکاری دستگاه های مختلف از جمله اوقاف و وضعیت امامزاده جعفر بود، که مدیرکل میراث فرهنگی یزد در پاسخ به این سوال گفت: فعالیت در مورد ساخت سه بنا در امامزاده جعفر متوقف شده است و علی رغم درخواست های اوقاف این کار متوقف است و تخریب گسترده ای که در حریم این امامزاده آغاز شده بود، متوقف شده است.

خبرنگار دیگری در این نشست خبری درباره وضعیت میدان امیر چخماق یزد و ایجاد پیاده راه در حریم این میدان سوال کرد که شهردار یزد در پاسخ به این سوال گفت: ساماندهی وضعیت میدان امیر چخماق با همکاری با دستگاه ها در دست اقدام است. مدیریت واحدی را در این میدان داریم مستقر می کنیم طرح هایی را در این خصوص داریم که به زودی در قالب یک طرح نهایی و کامل به همراه میدان قیام اجرایی خواهد شد.

عزیزی شهردار یزد در پاسخ به سوال دیگری در مورد تردد در بافت تاریخی شهر یزد خدمات رسانی به هنگام بحران، نیز گفت: ممکن است که مناسب سازی همه معابر برای تردد کامیون امکان پذیر نباشد؛ از این رو برای خدمت رسانی احتیاج به ماشین های کوچک برای امدادرسانی داریم و خوشبختانه هم اکنون نگرانی برای دسترسی به مناطق بافت تاریخی از لحاظ امدادرسانی نداریم.

سامان دهی وضعیت اسکان مسافران در یزد

سامان دهی وضعیت اسکان گردشگران در شهر یزد سوال بعدی یکی دیگر از خبرنگاران بود که مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد در این باره گفت: دو سالی است که محدودیت هایی برای اسکان در بافت تاریخی یزد آغاز آغاز شده است. بخشی از مسافران برای درمان به استان یزد می آیند که تا پیش از این در دو پارک شاهد اسکان بعضی از مسافران بودیم که برنامه ریزی هایی در این خصوص از دو سال پیش آغاز شده است. واقعیت این است که برای ساماندهی این وضعیت باید در مورد نحوه سفرهای داخلی فرهنگ سازی کنیم.

او اضافه نمود: شهرداری نیز در این خصوص کمپینگ های خوبی احداث نموده و در سال آینده این وضعیت بهبود بهتری خواهد یافت. ما گسترش بوم گردی ها و ارتقای هتل ها را در دستور کارمان قرار دادیم. بعضی هتل های شهر افزایش اتاق داشتند و تعداد تخت ها از 3300 به 7500 تا رسید و این روند رشد همچنان ادامه دارد.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد به تأثیر اخبار مرتبط به برجام روی تعداد گردشگران شهر یزد اشاره نمود و گفت: با همه این اتفاقات، در سه ماهه گذشته شاهد افزایش تعداد گردشگران این شهر بودیم. امروز قیمت خانه های مخروبه قدیمی شهر یزد بیشتر از خانه های نوساز است و امروز بیشتر از آن که نگران تخریب بافت های تاریخی باشیم، نگران مرمت ها هستیم.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

kurdeblog.ir: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: میراث آریا
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 1578

به "کاهش تخریب ها و افزایش ورود گردشگران رهاورد ثبت جهانی یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش تخریب ها و افزایش ورود گردشگران رهاورد ثبت جهانی یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید