کجا صاریغ ببینیم؟

به گزارش دَبی بلاگ، صاریغ ها جانوران بسیار جالبی هستند که در زمره حیوانات شاخص گردشگری حیات وحش قرار می گیرند. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

کجا صاریغ ببینیم؟

صاریغ ها (opossum)، پستانداران کیسه داری هستند که ظاهری جالب و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. این جانوران پوزه ای کشیده داشته که در انتهای آن بینی آن ها که به رنگ صورتی روشن است به چشم می خورد. موهای صاریغ ها سفید، سیاه یا خاکستری است و این جانوران دم نسبتا بلندی دارد که مو ندارد! به طور کلی صاریغ ها گونه های بسیار زیادی دارند و تقریبا می توان گفت که این جانوران حدودا به 60 گونه جداگانه تقسیم می شوند اما به طور کلی دو گونه از کل گونه های صاریغ ها بسیار متداول تر از بقیه بوده و بیشتر در ذهن گردشگران نقش بسته اند. این دو گونه از صاریغ ها عبارتند از: صاریغ معمولی (common opossum) و صاریغ ویرجینیا (virginia opossum).

صاریغ ها از نظر جثه تقریبا به اندازه یک سگ کوچک هستند. طول بدن این جانوران از نوک بینی تا انتهای دم حدود 76 سانتی متر است و میانگین وزن این جانوران بین 4 تا 6 کیلوگرم است. صاریغ ها جانورانی شب بیدار هستند و اکثر فعالیت های خود را شبانه انجام داده و روزها را استراحت می نمایند. این جانوران در طول شب به دنبال غذا می گردند. صاریغ ها همه چیز خوار هستند. این جانوران هم از گیاهان و هم از گوشت تغذیه می نمایند. این جانوران در حیات وحش از گیاهان، علف ها و میوه ها تغذیه می نمایند و از سویی دیگر این جانوران از حشرات، موش ها، پرندگان کوچک، کرم ها و مارها نیز تغذیه می نمایند. بعضی از گونه های صاریغ ها در بعضی از نقاط شهری هم یافت می شوند. این جانوران در شهرها همواره در زباله ها به دنبال غذا می گردند!

صاریغ ها خواب زمستانی ندارند اما فعالیت های آنان در طول فصل زمستان بسیار کاهش می یابد. این جانوران در لانه های زیرزمینی خود زندگی می نمایند و در طول فصول سرد سال لانه خود را با برگ پر می نمایند تا گرم تر گردد. چربی بدن این جانوران به گرم ماندن بدنشان در زمستان یاری بسیاری می نماید. این جانوران تا طی فصول گرم خود را لیس می زنند و همواره بدن خود را مرطوب نگه می دارند تا خنک شوند. بسیاری از گونه های صاریغ ها بنا به دلایل بسیاری تاکنون منقرض شده اند و به طور کامل از بین رفته اند اما امروزه در خصوص وضعیت بقای صاریغ معمولی باید گفت که این گونه از صاریغ ها در حال حاضر توسط IUCN در دسته کمترین نگرانی قرار گرفته اند و تعداد جمعیت و نسل این جانوران پایدار گزارش شده است.

یکی از جالب ترین و خاص ترین ویژگی هایی که در خصوص صاریغ ها مطرح است، یکی از شیوه های دفاعی این جانوران در مقابل شکارچیان است. صاریغ ها جزو معدود جانورانی هستند که می توانند خود را به مردن بزنند و نقش یک جانور مرده را به بهترین شکل ممکن بازی نمایند! هنگامی که این جانوران خود را در معرض خطر می بینند، به سرعت خود را به پشت روی زمین انداخته، زبان خود را از دهان بیرون می آورند و بدون کوچک ترین حرکتی ثابت روی زمین باقی می مانند تا اینکه شرایط اطراف باز هم به امنیت سابق بازگردد. صاریغ ها تا 6 ساعت می توانند نقش یک جانور بی جان را بازی نمایند!

صاریغ ها جانورانی کیسه دار هستند و همانند سایر کیسه داران هم روی پاهای جلویی و هم روی پاهای عقبی انگشت شست دارند! از سویی دیگر دُم این جانوران نقش بسیار مهمی در فعالیت آنان دارد. صاریغ ها از دم خود در بالا رفتن از درخت و سطوح دیگر و همچنین برای آویزان شدن از درخت استفاده می نمایند. اگر یک صاریغ با انسان روبرو گردد و احساس خطر کند، ممکن است که یک سری اصوات هشدار دهنده از خود فراوری کند اما معمولا درگیری خاصی پیش نخواهد آمد و طبق گزارشاتی که تاکنون منتشر شده است، صاریغ ها در روبروه با انسان ها پرخاشگرانه رفتار نخواهند کرد. از جمله نکات جالب دیگری که در خصوص صاریغ ها مطرح است می توان به این مسئله اشاره نمود که صاریغ ها در برابر نیش مار، نیش زنبور و سایر سموم ایمن هستند و این موارد تاثیری بر روی بدن صاریغ ها نمی گذارد!

صاریغ معمولی و صاریغ ویرجینیا در امریکا، مکزیک، آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی و کانادا یافت می شوند. صاریغ ها در خصوص انتخاب محل زندگی خود چندان وسواس نیستند و در طیف وسیعی از مناطق یافت می شوند اما در کل این جانوران به زندگی کردن روی درخت علاقه بسیاری دارند و تا وقتی که لازم باشد روی یک درخت خواهند ماند! از سویی دیگر این جانوران به زندگی کردن در مناطق مرطوب نیز علاقه دارند از این رو می توان این جانوران را در باتلاق ها، مرداب ها و مناطقی که در آن ها آب روان وجود دارد هم مشاهده کرد.

نظر شما در خصوص صاریغ ها چیست؟ آیا مایل به دیدن این جانوران از نزدیک و در دل حیات وحش هستید؟ نظرات خود را با خبرنگاران در میان بگذارید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: کجارو / livescience.com
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 2941

به "کجا صاریغ ببینیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کجا صاریغ ببینیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید