گل نرگس بیمه می گردد

به گزارش دَبی بلاگ، فرماندار خوسف گفت: برای نخستین بار و با پیگیری های سازمان جهاد کشاورزی استان موضوع بیمه گل نرگس شهرستان خوسف به زودی انجام می گردد.

گل نرگس بیمه می گردد

به گزارش خبرنگاران، محمد شفیعی، امروز 13 دی در جشن استانی شکرگزاری برداشت گل نرگس در شهرستان خوسف اظهار کرد: فراوری گل نرگس یکی از پتانسیل های اشتغالزایی در شهرستان است. وی با بیان اینکه باید از ظرفیت محصولات استراتژیک شهرستان مانند گل نرگس استفاده کرد، گفت: هدف ما در این شرایط اقتصادی و خشکسالی های پیاپی در استان تنها برگزاری یک جشن نبود بلکه هدف ما این است این محصول استراتژیک در سطح کشور و دنیا معرفی گردد. جشن برداشت گل نرگس برای دومین سال پیاپی در خوسف برگزار می گردد و امروز قیمت هر شاخه گل نرگس حدود 1200 تومان است. شفیعی توضیح داد: تاکنون تفاهم نامه هایی در راستای پیشرفت و توسعه گل نرگس شهرستان امضا شده و توسعه کشت محصول استراتژیک گل نرگس را در دستور کار قرار دادیم. فراوری گل نرگس خراسان جنوبی در کشور رتبه پنجم را دارد؛ تاکنون 61 قنات در شهرستان لایروبی شده تا آب مورد احتیاج نرگس کاران تامین گردد و امروز برخی از تفاهم نامه ها بسته می گردد تا گوشه ای از مسائل نرگس کاران را رفع کند.

غلامرضا قوسی، رییس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز گفت: در زمینه آموزش، تحقیق و ترویج در مبحث گل نرگس کم کار شده است و در این راستا باید تحقیقاتی در سطح مراکز تحقیقات استان انجام گردد تا بتوانیم دانش خود را در این زمینه افزایش دهیم. وی ادامه داد: قبل از انقلاب اسلامی بسیاری از محصولات کشاورزی از خارج از ایران وارد می شد و به دست تمام اقشار جامعه نیز نمی رسید اما اکنون به همت و کوشش فراوریکنندگان بخش کشاورزی و به برکت انقلاب اسلامی، علی رغم شرایط سخت فعلی و خشکسالی ، 90 درصد احتیاج غذایی توسط بخش کشاورزی کشور تامین می گردد. رییس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه اکنون ایران اسلامی در بسیاری از محصولات کشاورزی خودکفا شده است، توضیح داد: نمونه شدن در سطح ملی کار آسانی نیست و نباید به بهانه خشکسالی و فشار بر سفره های آبی، فراوری را تعطیل کنیم بلکه می توانیم فراوریات را با افزایش راندمان آبیاری، افزایش دهیم. وی با بیان اینکه گل نرگس محصولی استراتژیک و حساس برای استان است که باید برای آن برنامه ریزی کرد، اظهار کرد: اطلاع رسانی یکی از برنامه ها است که در این راستا جشن برداشت گل نرگس نقش مهمی در معرفی این محصول دارد. یکی دیگر از برنامه ها را بازاریابی و فروش این محصول است؛ اگر بتوانیم بازار فروش را شناسایی کنیم نتیجه بازار فروش بر توسعه کشت گل نرگس تاثیرگذار خواهد بود. همچنین تعاونی های نرگس کار که نقش مهمی در بازاریابی دارند، باید حمایت شوند. رییس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان نمود: منابع مالی بحث دیگری است که در موضوع گل نرگس باید به آن توجه کرد و در این راستا منابع مالی باید هدفمند به صنایع فرآوری گل نرگس اختصاص یابد. سرمایه گذاران باید در بحث عطر و اسانس گیری گل نرگس وارد شوند و در این صورت حمایت خواهند شد تا موجبات ارزش افزوده این محصول فراهم گردد.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 127

به "گل نرگس بیمه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گل نرگس بیمه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید