گیشتک مهرستان با نخلستانهای سرسبز

به گزارش دَبی بلاگ، گیشتک مهرستان با نخلستانهای سرسبز و چشمه های متعدد یکی از منطقه ها زیبای شهرستان مهرستان می باشد . منطقه گیشتک مناسب برای کوهنوردی است و از منظره ها سرسبز مجذوب کننده و زیبا برخوردار است.گیشتک و دیگر اماکن و جاذبه های گردشگری مهرستان در استان سیستان و بلوچستان با چشم اندازهای طبیعی، دیدنی و مجذوب کننده آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران است. این منطقه با چشمه ها، منظره ها زیبا و نخلستان های طبیعی و درختان سرسبز در قسمت شمال کوه بیرک قرار گرفته است. بلندترین نقطه این شهرستان، رشته کوه بیرک است که از مرکز زابلی آغاز و پس از گذشتن از شهرستان خاش و اتصال به کوه های تفتان زاهدان و بیرجند به کوه های بینالود در استان خراسان متصل می گردد. قله این کوه با 2750 متر ارتفاع دومین قله بلند استان پس از تفتان در استان سیستان و بلوچستان است که دارای آب و هوای مطبوع و معتدل است.

گیشتک مهرستان با نخلستانهای سرسبز

کوه بیرک علاوه بر کاربردهای مهم و استراتژیک دارای طبیعتی بسیار زیبا و در خور توجه با گونه های فراوان درختان و گیاهان دارویی از قبیل ازگند، کلپوره، گواتک، مور، طوتری، آویشن و … است که در سال های پر آب بسیاری از مردم و اهالی منطقه برای جمع آوری این گیاهان و سایر صمغ های دارویی و بعلاوه قارچ های محلی به این منطقه می آیند. بعلاوه از کوه بیرک به لحاظ وجود گونه های جانوری از جمله یوز پلنگ، قوچ و بزکوهی، گرگ، کفتار و پرندگان نادر مانند کبک، تیهو، هوبره و .. یاد می شود.

نحوه دسترسی به گیشتک مهرستان

گیشتک با 13 کیلومتر فاصله در قسمت شمال کوه بیرک جاده سراوان- مهرستان واقع است و در 7 کیلومتری کلک و رزی قرار گرفته است.

جاهای دیدنی نزدیک گیشتک

کلک و رزی

دارای چشمه های زیبا و منظره ها طبیعی، نخلستان های سرسبز و مجذوب کننده که در فاصله 25 کیلومتری تا مرکز شهر واقع شده است. راستا دسترسی جاده زابلی به سرشهران دامنه جنوبی کوه بیرک مقابل روستای عزیزآباد است.

کاشکایی

منظره ها طبیعی وچشم اندازهای بدیع، صخره مناسب برای کوهنوردی، و نخلستان های زیبا و سرسبز که فاصله تا مرکز شهر 30 کیلومتر است و راستا دسترسی به آن، کیلومتر 30 جاده زابلی به ایرانشهر است.

ماهانی

دارای منظره ها طبیعی زیبا همراه با چشمه و سرسبز و هم چنین صخره های بلند برای صخره نوردی دارد. فاصله آن تا مرکز شهر 15 کیلومتر بوده و در قسمت شمالی کوه بیرک واقع است و راستا دسترسی به آن جاده پیرجاه بالاتر از دکل صدا و سیماست.

جنگل پدگان

دارای منظره ها طبیعی و درختان سرسبز به طول بیش از 2 هکتار، پارک طبیعی جنگلی در تمام فصول سال، چشم اندازهای طبیعی سد رگنتک مناسب برای ماهیگیری، شکار پرندگان و قایقرانی است. فاصله تا مرکز شهر 60 کیلومتر راستا دسترسی پایین تر از روستای رگنتک است.

سد ماشکید علیا

دارای منظره ها طبیعی بکر، مناسب برای قایقرانی و ماهیگیری، پیاده روی و کوهنوردی است. فاصله آن تا مرکز شهر 30 کیلومتر است و راستا دسترسی پایین تر از روستای کهن کهور است.

پل آباد

دارای مزارع سرسبز گندم زار، آب زلال قنات و درختان انار، انگور و انجیر. تا مرکز شهر 3 کیلومتر فاصله داشته و راستا دسترسی به آن از جاده زابلی به قادرآباد است.

نخلستان زابلی

شامل نخلستان های سرسبز و سر درختان خرمای سر به فلک کشیده بهرآباد، زابلی، نوک آباد، شاشکی و کهن است.

قلعه زابلی

قلعه حکمرانی زابلی (مگس) که در مرکز شهر واقع شده و در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است و قدمت آن به بیش از 450 سال می رسد.

غارها

هم چنین در منطقه ها کوهستانی این شهرستان دو غار وجود دارد که یکی از غارها در غربی ترین قسمت کوه بیرک نرسیده به ایرندگان با فاصله 25 کیلومتر از مرکز شهرستان واقع شده است و غار دیگر که از عجایب قدیمی است و تا به امروز کسی پیروز به کشف انتهای آن نشده است در کوه گر روستای مولتان و در فاصله سه کیلومتری از روستای مذکور واقع است.

غار منظوری

غار منظوری نیز از منطقه ها دیدنی مهرستان محسوب می شود، این غار در گذشته های دور به عنوان پناهگاه زمستانی مورد استفاده قرار می گرفته است.

قلعه مهرستان

قلعه مهرستان یا زابلی سابق، در حاشیه شهر مهرستان و در کنار زمین های کشاورزی واقع شده است و قدمت آن به دوره اسلامی بر می شود و بیش از 400 سال قدمت دارد.این قلعه در سال 1291 هجری شمسی به وسیله انوشیروان بارکزائی برادر کوچکتر دوست محمدخان حاکم بلوچستان به تصرف در می آید که حاکم آن فردی به نام شاه دنیا بوده است.پس از سال 1307 هجری شمسی و تسلط نیروهای دولتی در منطقه، این قلعه همچون سایر قلعه های بلوچستان رو به تخریب و نابودی نهاد.قلعه مهرستان از دو قسمت حاکم نشین و عامه نشین تشکیل یافته است. قسمت اصلی بنا در دو طبقه و در بعضی از قست ها از سه طبقه تشکیل یافته است و دارای حیاط مرکزی بوده است.بر روی تپه ای دست ساز همچون قلعه سب بنا شده است. چاه آب نیز با هدف تامین آب ساکنان قلعه در وسط قلعه حفر شده است. مساحت قلعه در حدود 1000 متر است. پوشش سقفی آن تنه درخت خرما و کرز بوده است.نام قدیمی زابلی مگس بوده است که در سال 1390 به نام مهرستان تغییر نام یافت.

جاذبه های گردشکری و اماکن تفریحی شهرستان زابلی

کوه بیرک

بلندترین نقطه این شهرستان، رشته کوه بیرک است که از مرکز زابلی آغاز و پس از گذشتن از شهرستان خاش و اتصال به کوه های تفتان زاهدان و بیرجند به کوه های بینالود در استان خراسان متصل می شود.قله این کوه با 2750 متر ارتفاع دومین قله بلند استان پس از تفتان در استان سیستان و بلوچستان است که دارای آب و هوای مطبوع و معتدلی است.کوه بیرک علاوه بر کاربردهای مهم و استراتژیک دارای طبیعتی بسیار زیبا و در خور توجه با گونه های فراوان درختان و گیاهان دارویی از قبیل ازگند، کلپوره، گواتک، مور، طوتری، آویشن و … که در سال های پر آب بسیاری از مردم و اهالی منطقه برای جمع آوری این گیاهان و سایر صمغ های دارویی و هم چنین قارچ های محلی به این منطقه می آیند.

هم چنین از کوه بیرک به لحاظ وجود گونه های جانوری از جمله یوز پلنگ، قوچ و بزکوهی، گرگ، کفتار و پرندگان نادر مانند کبک، تیهو، هوبره و .. یاد می شود.

وجود غارهای طبیعی با طول بیش از 100 متر، وجود انواع معادن از قبیل آهن، منیزیم، پنبه نسوز، تالک و …نیز از دیگر مزایای این کوه بزرگ و شهرستان است.

منبع:سیـری در ایـران

منبع: دیجیاتور
انتشار: 13 مرداد 1401 بروزرسانی: 13 مرداد 1401 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 26264

به "گیشتک مهرستان با نخلستانهای سرسبز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیشتک مهرستان با نخلستانهای سرسبز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید