آغازمرحله دوم فروش اینترنتی ازفردا، حمایت گسترده از اصناف کرونازده

به گزارش دَبی بلاگ، حسین مدرس خیابانی در تبادل نظر با خبرنگاران از شروع دور جدید فروش های اینترنتی از فردا (شنبه 16 فروردین 99) اطلاع داد و گفت: در پی اجرای مرحله اول فروش های اینترنتی که از 23 تا 29 اسفند برگزار گردید، قرار است که دور جدید این فروش ها با مشارکت گسترده اصناف و واحدهای فروشگاهی، از فردا مجدد شروع به کار کند.

آغازمرحله دوم فروش اینترنتی ازفردا، حمایت گسترده از اصناف کرونازده

سه هدف اصلی برگزاری فروش های اینترنتی

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه نمود: در این فروش ها، سه هدف اصلی دنبال می شد که از جمله آن، کوشش برای تشویق مردم به خانه ماندن به منظور مهار و کنترل ویروس کرونا، تقاضاهای معطل مانده از کسب و کارهایی که به دلیل شرایط کنونی امکان فعالیت نداشته یا مشتری چندانی نداشتند و در عین حال، برای فروش های خاتمه سال برنامه ریزی نموده بودند و در نهایت، تأمین احتیاجها و مایحتاج مورد احتیاج مردم در شرایطی بود که از آنها تقاضا می گردد از خانه خارج نشوند.

وی اعلام کرد: به هر حال وقتی که به مردم گفته می گردد که از خانه خارج نشوند، باید مایحتاج آنها را تأمین کرد؛ بنابراین بهترین راهکار فروش اینترنتی است که البته اجرای آناز سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، با اهداف بلندمدت دنبال می گردد؛ بنابراین اگر فرهنگ فروش های اینترنتی در میان مردم جا بیفتد تا به جای حضور در بازارها، به صورت غیرحضوری و اینترنتی خرید نمایند، آنگاه می توان این بخش از اقتصاد را نیز توسعه داد و علاوه بر یاری به اقتصاد ملی، مزایای مترتبه ای هم در پی دارد.

مرحله اول فروش های اینترنتی چگونه بود؟

مدرس خیابانی با برشمردن شاخصه های برگزاری مرحله اول فروش های اینترنتی گفت: در مرحله اول فروش های اینترنتی که دو شاخصه داشت، بیش از 300 فروشگاه مشارکت نموده و در عین حال، 6 هزار واحد صنفی که تا به حال فروش اینترنتی نداشتند نیز به این جمع پیوستند؛ این در حالی است که فروش های اینترنتی این فروشگاه ها در طول اسفند 98 نسبت به اسفند 97، معادل 236 درصد رشد داشته و در عین حال، ظرف یک هفته نیز، انواع فروشگاه های مشارکت نماینده بین 100 تا 200 درصد رشد فروش را تجربه نموده اند.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: مرحله دوم طرح فروش اینترنتی از روز شنبه 16 تا 31 فروردین 99 شروع می گردد که این مرحله، چند تفاوت با مرحله اول دارد؛ به این معنا که وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و ارتباطات که تا پیش از این، هر یک به صورت جداگانه، این اقدام را انجام می دادند، در مرحله دوم، در قالب یک همکاری و هم افزایی مشترک، فروش اینترنتی را به صورت مشترک و بر اساس مصوبه کارگروه مالی ستاد ملی مقابله با کرونا به صورت همزمان انجام خواهند داد.

وی ادامه داد: کمیته سیاستگذاری برگزاری فروش اینترنتی با مسئولیت وزارت صمت و عضویت وزارت ارتباطات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بانک مرکزی و سازمان صدا و سیما تشکیل شده و البته تفاوتی هم با مرحله قبل دارد و آن، اینکه کار اجرایی برون سپاری و به اتحادیه سراسری کسب و کارهای اینترنتی با این هدف سپرده شده که استفاده بهتر و بیشتر از توان و پتانسیل بخش خصوصی صورت گیرد؛ چراکه این اقدام می تواند فروشگاه های اینترنتی عضو این اتحادیه را نیز به صورت گسترده پای کار آورده و نگاه تخصصی تری را به جشنواره حاکم نماید.

ورود فروشگاه هایی که تا به امروز فروش اینترنتی نداشته اند

به گفته قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، این جشنواره تحت نظارت اتاق اصناف ایران قرار می گیرد؛ چراکه هدف اصلی فروش اینترنتی، اتصال فروشگاه هایی است که تا به حال فروش اینترنتی نداشته اند؛ ضمن اینکه هدف آن است که سقف فروش اینترنتی اضافه گردد و دیگر هدف این است که کسب و کارهای سنتی و محلی که قدرت عرضه نداشته اند، در طرح فروش های اینترنتی فضا فروش بیابند.

وی با برشمردن ویژگی های دور جدید فروش های اینترنتی اعلام کرد: درست مثل مرحله اول، بسته حمایتی پشتیبان این جشنواره در نظر گرفته شده است؛ به نحوی که آدرس خرید از جشنواره فروش اینترنتی به سایت بازارگاه ایران تغییر یافته است و علاوه بر آن، به خاطر هم افزایی و اجرای مشترک با صدا و سیما، نیز تبلیغات گسترده ای صورت می گیرد تا مردم از منزل خارج نشوند؛ ضمن اینکه همچون مرحله اول، اینترنت رایگان در اختیار خریداران از این فروشگاه ها به صورت اینترنتی است و تمامی این فروشگاه ها نیز دارای مجوز و نماد اعتماد الکترونیکی دارند.

مدرس خیابانی گفت: قابلیت پس دادن کالا یک هفته مطابق با قانون تجارت وجود دارد؛ ضمن اینکه دستگاه های ناظر مثل تعزیزات حکومتی، سازمان حمایت و دادستانی نیز به شکایات رسیدگی می نمایند؛ ضمن اینکه خدمات ویژه ای نیز از سوی شرکت پست در مرحله دوم واقع شده است که با توان بیشتری حمل را به صورت 24 ساعته انجام می دهند؛ ضمن اینکه همراه با بسته های ارسالی، بسته ای بهداشتی شامل ماسک و دستکش نیز همراه با پروتکل های بهداشتی برای مشتری ارسال خواهد شد.

وی اضافه نمود: مجوز حمل بار از سوی تاکسی های داخل شهری نیز از سوی وزارت کشور صادر شده و همچنان قرعه کشی و جوایزی نیز به خریداران اعطا می گردد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: پیش بینی می گردد که بیش از 300 فروشگاه جدید به صورت اینترنتی در این طرح مشارکت نمایند؛ این در حالی است که در مرحله قبل نیز 6 هزار واحد جدید اضافه شدند؛ اما به هر حال به صورت روزانه تعداد فروشگاه های تازه وارد به این طرح از سوی اتاق اصناف ایران، رصد می گردد؛ این در حالی است که عیار سنجش موفقیت این طرح از سوی اتاق اصناف ایران، میزان فروشگاه های جدیدالوورد هستند که برای فروش اینترنتی ثبت نام می نمایند.

وی اضافه نمود: پوشاک، کیف و کفش، لوازم خانگی، لوازم ورزشی، ارزاق و مایحتاج روزانه مردم و آجیل و خشکبار در این فروش ها حضور دارند؛ ضمن اینکه ثبت نام فروشگاه ها برای مشارکت در این طرح رایگان است و آموزش لازم به حاضران داده خواهد شد.

40 هزار ثانیه تبلیغ رایگان صدا و سیما برای جشنواره فروش اینترنتی

مدرس خیابانی با بیان اینکه صدا و سیما نیز بدون محدودیت، تبلیغات گسترده ای از فروش اینترنتی صورت خواهد داد و گفت: نقش صدا و سیما و رسانه ها برای این فروش های اینترنتی، بسیار مهم است چراکه آن را از یک پروژه موقت، به یک فرهنگ دائم و ثابت بین مردم تبدیل می نمایند و مزایای قابل ملاحظه ای خواهد داشت.

وی اضافه نمود: صدا و سیما در دوره قبل بالغ بر 6 هزار ثانیه تبلیغ کرد ولی اکنون آن را به بالغ بر 40 هزار ثانیه تبدیل خواهد نمود.

مصوبه ستاد سوخت برای افزایش 20 درصدی سهمیه ناوگان حمل و نقل طرح فروش اینترنتی

مدرس خیابانی گفت: با مصوبه ستاد سوخت، آن دسته از ناوگان حمل و نقلی که در کالارسانی برای فروش های اینترنتی مشارکت دارند، 20 درصد سهمیه سوخت بیشتری دریافت خواهند کرد.

وی اضافه نمود: کمیته سیاستگذاری فردا شنبه جلسه تشکیل خواهد داد تا مشخصاً راجع به حمل و نقل ناوگان درون شهری کنونی تصمیم گیری نماید.

pariha.com: پریها: اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما، هنر، گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 7276

به "آغازمرحله دوم فروش اینترنتی ازفردا، حمایت گسترده از اصناف کرونازده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغازمرحله دوم فروش اینترنتی ازفردا، حمایت گسترده از اصناف کرونازده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید