اثر تعطیلی فولاد سازان و سیمانی ها بر بورس تهران

به گزارش دَبی بلاگ، خبرنگاران:تعطیلی فولاد سازان بر بورس تهران چه اثری دارد یک کارشناس گفت: انتشار چنین اخباری به صورت ناگهانی و دفعتی، شوک جدیدی را به بازار سرمایه وارد می نماید.

اثر تعطیلی فولاد سازان و سیمانی ها بر بورس تهران

یک تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به تبعات دستورالعمل قطع برق فولادی ها و سیمانی ها بر نمادهای این گروه در بورس گفت: نباید به بورس که در حال ریکاوری است، شوک جدیدی وارد کرد.

مهدی بیات منش در تبادل نظر با خبرنگار مهر با اشاره به ابلاغیه دیروز شرکت توانیر مبنی بر قطع برق کارخانجات فولاد و سیمان گفت: انتشار چنین اخباری به صورت ناگهانی و دفعتی، شوک جدیدی را به بازار سرمایه وارد می نماید؛ یعنی علاوه بر اینکه به صنعت آسیب می رساند، به فرایند عملکرد و سودآوری صنایع مجاور و آن دسته از صنایعی که در بورس حضور فعال دارند، آسیب وارد می نماید و طبیعی است که بازار سرمایه هم نسبت به آنها واکنش نشان می دهد.

وی با تاکید بر ضرورت توجه هر چه بیشتر مسئولان و تصمیم سازان به نحوه نگارش ابلاغیه ها و دستورالعمل های اثرگذار بر بازار سرمایه اضافه کرد: بازار سرمایه نسبت به خبرهایی که بر صنایع بورسی اثرگذار هستند، به طور طبیعی واکنش نشان می دهد؛ بنابراین با توجه به شرایط فعلی بازار سهام، باید تدابیری اندیشیده گردد که تصمیمات، تا حد امکان با واحدهای فراوریی بورسی که از جمله بازیگران جدی بورس هستند، هماهنگ شده تا در بازار سرمایه، کمترین تأثیر منفی را بر جای بگذارد.

بیات منش با بیان اینکه در حال حاضر، دستورالعملی در بازار سرمایه وجود ندارد که برای تصمیم گیران محدودیت ایجاد کند، توضیح داد: باید دستورالعملی در بازار سرمایه اجرایی گردد که محدودیت هایی را برای افراد تصمیم گیر در کشور ایجاد نماید تا تصمیمات آنها، بر روی بازار سرمایه تأثیر منفی نگذارد.

وی درباره تدابیری که می توانست به جای قطع برق صنایع مادر کشور، در دستور کار قرار بگیرد، گفت: ابتدا باید دید که میانگین مصرف برق فولادی ها طی مدت قبل از قطعی برق چقدر بوده و آیا افزایش مصرف آنها صحت دارد یا خیر؛ ضمن اینکه باید مقدار مصارف را مدیریت کرد نه اینکه با اتخاذ راه ساده، یعنی قطع برق، هم فراوری و هم بازار سرمایه را دچار شوک کرد.

وی ادامه داد: انتظار می رود جلسه ای مشترک بین فراوریی ها، مقامات سازمان بورس و مسئولان وزارت نیرو برگزار گردد تا بتوان با همراهی تمامی بخش ها و با کمترین آسیب به صنایع و بازار سرمایه، مدیریت مصرف برق را به انجام رساند.

این تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه طی هشت ماهه گذشته، بازار سرمایه حساسیت خود نسبت به اخبار را تا حدود زیادی از دست داده است، گفت: اکنون بازار در حال ریکاوری است؛ اگرچه ممکن است حساسیت کمتری به اخبار داشته باشد، ولی باید مدیریت لازم صورت گیرد تا آسیبی به فرایند رو به رشد بازار سرمایه وارد نگردد؛ چراکه تأمین اقتصادی بخش مولد اقتصاد باید به وسیله بورس صورت گیرد.

بیات منش گفت: با توجه به فرایند مثبت و خیلی خوب فولادی ها چه در بحث افزایش تقاضای جهانی برای خرید فولاد در هشت ماهه اخیر و چه در حل تنش های ناشی از قیمت گذاری در بورس کالا از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، به نظر می رسد که منظره سهام فولاد بسیار مناسب است و جزو صنایع اول و دوم بازار سرمایه است؛ بنابراین باید مراقبت های لازم از آن صورت گیرد.

وی اضافه کرد: هم اکنون منظره جهانی نسبت به بازار فولاد مثبت است و هنوز هم، قیمت هایی که در ایران معامله می گردد، بسیار عقب تر از قیمت جهانی است، پس تصمیم سازان باید با فراوریکنندگان تعامل بیشتری داشته باشند.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

kurdeblog.ir: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 18884

به "اثر تعطیلی فولاد سازان و سیمانی ها بر بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر تعطیلی فولاد سازان و سیمانی ها بر بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید