ارتباط عجیب آلاینده های هوا با انتشار ویروس کرونا

به گزارش دَبی بلاگ، باشگاه خبرنگاران/ از ماه دسامبر تا به امروز ویروس بی رحم کرونا در چین شیوع پیدا کرده است، ویروسی که مرگ و میر پایینی دارد، اما سرعت سرایت آن بالاست، این ویروس برای زنده ماندن خود به سرعت افراد را آلوده می کند و به بیش از 170 کشور جهان سفر کرده است.

ارتباط عجیب آلاینده های هوا با انتشار ویروس کرونا

بر اساس آخرین امار ها تا به امروز 198 هزار و 728 نفر به کووید 19 مبتلا شده اند و از این تعداد 82 هزار و 779 نفر بهبود یافته و 7 هزار و 989 نفر نیز جان خود را از دست داده اند همچنین از 107 هزار و 960 مورد ابتلا به کووید 19 در جهان تنها حال 6 هزار و 415 مورد تقریبا حدود 6 درصد وخیم گزارش شده است و 101 هزار و 545 حدود 94 درصد به صورت خفیف به کووید 19 مبتلا شده اند.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که در حال حاضر اروپا با بیشترین تعداد گزارش ابتلا به موارد جدید و مرگ نسبت به سایر نقاط جهان به جز کشور چین، کانون کووید 19 محسوب می شود.

چین، ایتالیا، ایران و اسپانیا چهار کشور رکوددار مبتلایان به کووید 19 محسوب می شوند ودر برخی کشور ها مثل ایتالیا اعلام قرنطینه شده و افردحق خروج از منزل را ندارند.

مهمترین راه شکست کرونا و مبتلا نشدن به کووید 19 قطع زنجیره انتقال با رعایت نکات بهداشتی و پرهیز از سفر و تردد است، افراد با تردد می توانند ناقل ویروس باشند و بیماری را به سار افراد منتقل کنند و جان خود و دیگران را به خطر بیندازند.

حالا جالب است بدانید که آلاینده های هوا همیمی تواند در انشتار ویروس کرونا تاثیرگذار باشد، به همین دلیل تردد کمتر می تواند به سلامت جامعه کمک کند.

از دیرباز آلودگی هوا به عنوان یک پارامتر اثرگذار بر سطح سلامت جامعه مطرح بوده است و نقش آن در افزایش مرگ و میر و نرخ بیماری های قلبی-عروقی و تنفسی در بسکمک از مطالعات اپیدمیولوژیک به اثبات رسیده است. اما در روز های اخیر با انتشار ویروس کرونا و بیماری تعداد قابل توجهی از افراد در سرتاسر جهان، این سوال مطرح می شود که آیا سطح آلودگی هوا می تواند به عنوان یک عامل مؤثر بر نرخ اثرگذارپذیری از این ویروس باشد؟

آتنا رفیعی پور دکترای بهداشت حرفه ای و عضو انجمن علمی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره ارتباط آلاینده های هوا در انتشار ویروس کرونا گفت: کرونا ویروس ها از دسته ویروس های شبه آنفولانزا هسند که با اندکی تغییر در ساختار خود توانسته اند شدت اثرگذاری خود را افزایش دهند. آنفلوانزا یک بیماری مسری است که در اثر گروه خاصی از ویروس ها ایجاد می شود و می تواند عوارض شدید تنفسی و قلبی عروقی، مرگ و میر و بار اقتصادی قابل توجهی را برای دولت ها به دنبال داشته باشد.

او ادامه داد: ویروس کرونا به عنوان نوعی از ویروس آنفولانزا از شیوع بالایی برخوردار است و می تواند در صورت عدم رعایت بهداشت فردی به راحتی از طریق ترشحات تنفسی فرد ناقل به دیگران منتقل شود. اما آنچه باید مورد توجه قرار گیرد امکان مواجهه غیر مستقیم با این ویروس است.

رفیعی پور بیان نمود: تحقیقات نشان می دهد که ویروس های شبه آنفولانزا می توانند در نتیجه تبخیر مایعات مخاطی و بزاق بر روی سطوح نشسته و سپس در اثر فعالیت های ثانویه و از طریق نشستن بر روی گرد و غبار های هوابرد در فضا به حالت تعلیق دربیاید. ذرات معلق هوابرد به دلیل اندازه کوچک خود می توانند مدت زمان طولانی تری را در هوا معلق باشند و برای مدت طولانی تری افراد را در معرض مواجهه با آن ها قرار دهد.

دکترای بهداشت حرفه ای دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: از طرف دیگر مطالعات اخیر نشان داده اند که آلاینده های هوا اثرات جانبی آشکاری بر سلامتی انسان دارند و می توانند منجر به افزایش عوارض ناشی از پنومونی و بیماری قلبی و تنفسی شوند. تخمین زده می شود که آلودگی هوا منجر به 17 ٪ مرگ و میر سالانه در کشور چین می شود که هر سال رقمی در حدود 6/1 میلیون نفر می شود.

رفیعی پور گفت: آلاینده های هوابرد مانند دی اکسید نیتروژن (NO2) و ذرات معلق هوابرد (PM) با ایجاد رادیکال های آزاد در بدن، آسیب به دستگاه تنفسی و کاهش مقاومت بدن در برابر عفونت های ویروسی و باکتریایی را به دنبال دارد. نتایج یک تحقیق علمی بر روی دو گروه تحت مطالعه نشان داد که افزایش حساسیت به ویروس های در گروه هایی که در معرض NO2 بودند را بیشتر از گروهی است که هوای تمیز استنشاق می کنند و در یک مطالعه از سال 2008 تا 2014 در پکن اعلام شد که آلاینده های هوا، خطر ابتلا به آنفولانزا را افزایش می دهد.

دکترای بهداشت حرفه ای دانشگاه شهید بهشتی بیان نمود: مواجهه با ذرات معلق هوابرد با ابعاد کوچکتر از 5/2 میکرون از طریق اختلال در عملکرد ریوی و ماکروفاژ های آلوئولار، حساسیت فردی را به ویروس ها افزایش می دهد برخی محققین معتقدند افزایش در نرخ ذرات معلق هوابرد با کاهش در رسیدن امواج اشعه ماوراء بنفش به زمین منجر به کاهش احتمال نابودی ویروس ها می شود.

رفیعی پور اظهار کر: گاز دی اکسید گوگرد (SO2) به عنوان یکی از آلاینده های منتشره از ماشین های سنگین و برخی صنایع مصرف کننده سوخت های فسیلی از الاینده های رایج دیگر هوا است که به دلیل حلالیت زیاد در دستگاه تنفسی فوقانی جذب می شود و می تواند فعالیت سیستم ایمنی بدن انسان را کاهش دهد. در برخی مطالعات آزمایشگاهی اخیر نیز اشاره شده است که رطوبت نسبی کم باعث افزایش بقای ویروس آنفلوانزا شده و انتقال ویروس را تسهیل می کند. از طرف دیگر درجه حرارت پایین نیز فاکتور دیگری است که با تضعیف سیستم ایمنی بدن به شیوع آنفولانزا کمک می کند.

دکترای بهداشت حرفه ای دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: با توجه به نتایج مطالعات اجرا شده می توان گفت که آلاینده های هوابرد می تواند در افزایش زمان تعلیق ویروس کرونا مؤثر باشد و از این رو انجام اقداماتی نظیر تعدیل فعالیت های صنایع مولد آلودگی و تردد غیر ضروری ماشین آلات می تواند به عنوان یه راهکار موقتی برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در دستور کار قرار گیرد.

pariha.com: پریها: اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما، هنر، گردشگری

منبع: همگردی
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 6796

به "ارتباط عجیب آلاینده های هوا با انتشار ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط عجیب آلاینده های هوا با انتشار ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید