اقدامات صورت گرفته در پروژه حفاظت و مرمت کوشک احمدشاهی مجموعه نیاوران

به گزارش دَبی بلاگ، کوشک احمدشاهی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران که طی یک دوره شش ماهه به منظور عملیات حفاظتی و مرمتی تعطیل بود در تاریخ 21 اسفند ماه 97 به صورت رسمی بازگشایی شد.

اقدامات صورت گرفته در پروژه حفاظت و مرمت کوشک احمدشاهی مجموعه نیاوران

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، انجام مطالعات آسیب شناسی، حفاظت و مرمت آثار و تزئینات وابسته به معماری بر اساس اسناد و همچنین ساماندهی اموال این موزه، از اهم اقدامات اجرا شده در این پروژه بود.

لایه برداری دیواره های داخلی و استحکام بخشی و بسترسازی، نقاشی سقف و دیوارها، استحکام بخشی و مرمت گچبری و بازسازی رنگی بر اساس اسناد، حفاظت و مرمت درب ها همراه با نقاشی بر اساس اسناد تصویری، لایه برداری و احیاء لولاهای برنجی و قالب گیری از دستگیره ها برای بازسازی در بخش آسیب دیده، مرمت ازاره های چوبی، کف سابی و همچنین پاکسازی و لکه گیری نمای آجری و ازاره های سنگی این ساختمان با دستگاه سوپر میکروجت و کربنات منیزیم از جمله اقدامات اجرا شده در این پروژه بود.

همچنین طراحی و اجرای موکت های رولی آلومینیومی در محل ورودی این موزه جهت حفاظت پیشگیرانه برای ممانعت از ورود آلودگی محیطی (گل و خاک) به داخل، مرمت و شستشوی پرده ها، اقدامات مرمتی بر روی مبلمان، لوسترها، چراغ های آویز، میزها، کمدهای چوبی، پیانو و دیگر آثار مانند عاج، نقاشی، آثار سرامیکی و فلزی و ... و همچنین فرش های نمایشی این موزه با لحاظ نمودن موارد حفاظت پیشگیرانه با نظارت بخش حفاظت و مرمت انجام شد.

طراحی و ساخت صفحه ترنسپرنت (شفاف) معرفی آثار و فضاهای نمایشی این موزه، مرمت ویترین ها و طراحی و ساخت ویترین های جدید مطابق استانداردهای تعریف شده، پژوهش و گردآوری اطلاعات تکمیلی مورد احتیاج جهت معرفی هر چه بهتر کوشک احمدشاهی به گردشگران و همچنین عکاسی تخصصی از آثار از دیگر فعالیت های اجرا شده در این مدت بوده است.

لازم به ذکر است فاز اول اپلیکیشن تور مجازی طراحی شده برای موزه های این مجموعه مجهز به QR کد به منظور معرفی کامل تر بنا و آثار موزه ای، همزمان با بازگشایی کوشک احمدشاهی در این موزه فعال شد. این نرم افزار با قابلیت نشان دادن تصویر هر اثر، اطلاعات نوشتاری و شنیداری آن به دو زبان فارسی و انگلیسی، اعلام موقعیت مکانی آثار در موزه و همچنین امکان شنیدن اصوات آلات موسیقی موجود در این موزه، برای گردشگران قابل استفاده شده است.

در حوزه اموالی نیز با نظارت واحد اموال فرهنگی این مجموعه آثار این موزه پس از انجام اقدامات حفاظتی و مرمتی، ساماندهی و بر اساس اسناد تصویری، مجدد چیدمان شد.

لازم به ذکر است مراسم بازگشایی کوشک احمدشاهی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، با حضور دکتر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی و دیگر مسئولان این سازمان، تعدادی از سفرای کشورهای منطقه و جمعی از فرهیختگان و چهره های فرهنگ و هنر کشورمان، روز سه شنبه 21 اسفند 97 در این مجموعه برگزار گردید.

pariha.com: پریها: اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما، هنر، گردشگری

منبع: میراث آریا
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 2095

به "اقدامات صورت گرفته در پروژه حفاظت و مرمت کوشک احمدشاهی مجموعه نیاوران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات صورت گرفته در پروژه حفاظت و مرمت کوشک احمدشاهی مجموعه نیاوران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید