انتقال کرونا از طریق تنفس بیشتر از سطوح است

به گزارش دابی بلاگ، سوالی که از ابتدای همه گیری کروناویروس مطرح شده این است که آیا انتقال کروناویروس از طریق سطوح امکان پذیر است و پوشیدن دستکش از انتقال ویروس جلوگیری می کند؟ محقق دانشگاه نیوجرسی معتقد است که در مورد میزان ماندگاری ویروس بر روی سطوح مختلف اغراق شده است.

انتقال کرونا از طریق تنفس بیشتر از سطوح است

به گزارش ایسنا به نقل از سی تی وی، چند ماه گذشته تحقیقات زیادی در مورد احتمال انتقال و مدت زمان زنده بودن ویروس بر روی سطوح مختلف و ایجاد عفونت در افراد انجام شده است، در برخی تحقیقات مشخص شده که ویروس بر روی برخی سطوح به مدت چند ساعت و در برخی دیگر به مدت چند روز زنده می ماند.

ایمانوئل گلدمن، استاد میکروب شناسی، زیست شیمی و ژنتیک مولکولی دانشکده نیوجرسی ایالات متحده اظهار کرد: در مورد میزان ماندگاری ویروس بر روی سطوح مختلف اغراق شده است. نتایج تحقیقات وی که در نشریه علمی The Lancet منتشرشده بیانگر این است که نتایج تحقیقات مختلف در مورد ماندگاری ویروس بر روی سطوح مختلف با آزمایش میزان زیادی از آلودگی ویروس در آزمایشگاه بوده است.

البته این مورد حاکی از اشتباه بودن تحقیقات انجام شده در این زمینه نیست. در این آزمایش ها، ابتدا سطح موردنظر را با میزان بالایی از ویروس آلوده و در فواصل زمانی مختلف میزان ماندگاری بر روی سطوح اندازه گیری شده است. همه این موارد صحیح است، اما مشکل این تحقیقات میزان بالای ویروس است که با دنیای واقعی متفاوت است.

وی در ادامه گفت: در برخی از این تحقیقات میزان ویروس قرار داده شده بر روی سطح 100 هزارتا 10 میلیون ذرات ویروس بر روی سطحی کوچک بوده است که این میزان حتی در عطسه فرد مبتلابه ویروس وجود ندارد.

وی گفت: تا به امروز میزان ذرات کروناویروس کووید-19 در عطسه افراد اندازه گیری نشده، اما در تحقیقات مشابه انجام شده در مورد آنفلوآنزا میزان ویروس در عطسه افراد 10 تا 100 ذره ویروسی گزارش شده است.

وی تاکید کرد: این تحقیقات مسئله ای ندارند و مشکل تفسیر نتایج آنهاست.

وی گفت در حال حاضر، به دلیل آلودگی ناشی از کروناویروس امکان بازگشت جنس خریداری شده از سوپرمارکت امکان پذیر نیست و افراد به دلیل نگرانی از آلودگی از ساک های دستی خود استفاده می کنند، اما این رفتار های نگران با داده های آزمایشگاه توجیهی ندارد.

افراد باوجود توصیه اکید به استفاده از ماسک که مهمترین ابزار در کاهش انتقال ویروس است، آن را نادیده می گیرند.

البته امکان آلودگی از طریق وسایل خریداری شده از فروشگاه ها امکان پذیر است، اما باید فرد آلوده این ویروس را به موارد موجود در فروشگاه انتقال دهد و فرد دیگری به سرعت با آن تماس پیدا کند و بلافاصله صورت خود، بینی و چشم های خود را در کوتاهترین زمان ممکن لمس کند.

اگر فرد از ماسک استفاده کند و بعد از ورود به منزل دستان خود را قبل از لمس کردن صورت ضدعفونی کند مسئله ای برای وی ایجاد نخواهد شد.

دکتر اسحاق بوگوش، متخصص بیماری های عفونی گفت: انتقال ویروس از طریق سطوح روش اصلی انتقال نیست، اما احتیاط و ضدعفونی کردن مواد غذایی خریداری شده نیز مسئله ای ایجاد نمی کند. اگر افراد مایل به انجام چنین کاری هستند منعی وجود ندارد.

به نظر وی تنها یک تحقیق مشخص کننده میزان خطر انتقال نیست و نیازمند تصویری بزرگ در مورد ایده خطرات انتقال هستیم.

با مرور فعالیت های روزانه و جستجو منشاء آلودگی درمی یابیم فرد مبتلا در طولانی مدت با فرد آلوده در تماس نزدیک بوده و ویروس به وی انتقال یافته است.

همچنین پایین بودن میزان آلودگی در برخی کشور ها انتقال این بیماری را از فرد آلوده در سوپرمارکت از طریق سطح به دیگران کاهش می دهد.

گلدمن تایید کرد که ضدعفونی کردن سطوح و ابزار ها و پوشیدن دستکش مواردی است که در یک بیمارستان لازم است. اما نگرانی او برای جمعیت عمومی این است که بحث انتقال سطح یک حواس پرتی ایجاد کرده و افراد کمتر از دستورالعمل های بهداشتی به دلیل سرگرم شدن به این مورد پیروی می کنند.

وی گفت در حال حاضر شاهد هستیم که برخی افراد از پوشیدن ماسک امتناع می کنند، چون بیشتر نگران آلودگی سطوح هستند. آگاه باشید، انتقال از طریق راه های هوایی و تنفس نسبت به انتقال ویروس از طریق سطوح بیشتر است.

منبع: فرارو
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 10202

به "انتقال کرونا از طریق تنفس بیشتر از سطوح است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال کرونا از طریق تنفس بیشتر از سطوح است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید