ترکیباتی که شما را از داروهای شیمیایی دور نگه می دارند

به گزارش دَبی بلاگ، برخی مواد غذایی آنتی بیوتیک طبیعی دارند و به تحریک عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می کنند، مقاومت بدن را در برابر عفونت ها بالا می برند و از شکل گیری پاتوژن ها (عوامل بیماری زا) و میکروب های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها در بدن جلوگیری می کنند.

ترکیباتی که شما را از داروهای شیمیایی دور نگه می دارند

مواد خوراکی دارای آنتی بیوتیک به عنوان تقویت کننده های سیستم ایمنی، به حفظ سلامت بدن کمک می کنند و مواد مغذی ارزشمندی را برای سلامت کلی شما فراهم می کنند. به همین دلیل، شما باید از غذا های دارای خواص آنتی بیوتیکی استفاده کنید و دانش خود را در رابطه با مواد مغذی مفید برای سلامتی افزایش دهید.

این مقاله را به طور کامل بخوانید تا بهترین خوراکی ها و گیاهان دارویی دارای آنتی بیوتیک را برای ارتقاء سلامتی تان بشناسید.

بهترین گیاهان دارویی و مواد خوراکی دارای آنتی بیوتیک طبیعی

1. سیر

سیر به دلیل داشتن آلیسین، اثرات ضد قارچی و ضد باکتری دارد. طبق گزارش علمی ژورنال تغذیه و علوم غذایی، مصرف منظم سیر می تواند به کاهش میزان باکتری های استافیلوکوک و میکرو ارگانیسم اشرشیا کلی کمک کند. اثر ضد باکتری سیر پس از 30 دقیقه قرار دریافت در معرض حرارت، کم می شود. برخی از گونه های خانواده سیر که دارای خواص آنتی بیوتیکی هستند عبارتند از تره فرنگی، پیاز، پیازچه و پیاز کوهی.

2. عسل

عسل به مدت طولانی قبل از تولید آنتی بیوتیک های مصنوعی در فرهنگ های مختلف سراسر جهان به عنوان یک درمان ضد باکتری استفاده شده است. عسل دارای آنزیم ضد میکروبی است که به آزاد شدن پراکسید هیدروژن کمک می کند و در عین حال سبب مهار باکتری های خاص می شود. در طب باستانی چین، عسل برای متعادل کردن کبد، از بین بردن درد و خنثی کردن سموم استفاده می شود. خواص ضد باکتری موجود در عسل برای درمان باکتری هلیکوباکتر پیلوری که سبب برو زخم معده می شود، مفید است.

3. کلم برگ

کلم برگ همراه با کلم بروکسل، کلم بروکلی و گل کلم عضوی از خانواده گیاهان چلیپایی است. مطالعات علمی اخیر نشان داده اند که کلم برگ و سایر سبزیجات خانواده گیاهان چلیپایی حاوی ترکیبات ضد سرطانی هستند، به همین دلیل برای بیماران سرطانی مناسب است.

کلم غنی از ویتامین C است، که خود نوعی آنتی بیوتیک طبیعی محسوب می شود، بنابراین می تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک کند. مصرف آب کلم نیز برای درمان زخم معده توصیه می شود. با خوردن فقط یک فنجان از این گیاه خوراکی، می توانید 75 درصد از مقدار مجاز روزانه از این ویتامین را برای خودتان فراهم کنید. نصف فنجان آب کلم می تواند همین تاثیر را داشته باشد. آب کلم را 2 تا 3 بار در روز همراه با وعده های غذایی تان مصرف کنید.

4. مواد غذایی تخمیری

ماست یکی از غذا های تخمیرشده مشهور است که روزانه مصرف می کنیم. انواع دیگر مواد خوراکی تخمیرشده وجود دارند که مانند ماست به بهبود فرآیند هضم، بهبود سلامت روده و تقویت سیستم ایمنی بدن تان کمک می کنند.

5. انواع توت

کرنبری (توت خرسی) بلوبری، تمشک و سایر میوه های خانواده توت برای درمان عفونت ادراری و مسائل مثانه مفید هستند. طبق یک تحقیق از یک پایگاه داده دارو های طبیعی، نوشیدن آب کرنبری به طور مرتب با جلوگیری از چسبیدن باکتری اشریشیا به دیواره های مثانه می تواند از عفونت ادراری در زنان باردار و سالخورده جلوگیری کند. علاوه بر این، آب بلوبری حاوی آنتی اکسیدان های دارویی مشابه و همان ترکیبات تقویت کننده سیستم ایمنی موجود در کرنبری است، بنابراین به مهار باکتری هایی که به دستگاه ادراری می چسبند و سبب ایجاد عفونت می شوند، کمک می کند.

6. انار؛ از مبارزه با سرطان تا بهبود حافظه

علاوه بر میوه های خانواده توت، انار نیز دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد باکتری است، بنابراین این میوه به جلوگیری از چسبیدن باکتری ها روی دیواره مثانه کمک می کند. انار به میزان قابل توجهی ویتامین C دارد و می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با برخی از عفونت ها، از جمله عفونت های دستگاه ادراری کمک کند.

7. زردچوبه

زردچوبه یکی از بهترین خوراکی های دارای آنتی بیوتیک طبیعی است و به مدت هزاران سال است که در طب آیورودا و طب باستانی چین استفاده می شود. ثابت شده است که خواص ضد التهابی و ضد باکتری موجود در زردچوبه عفونت های باکتریایی را مهار می کنند. زردچوبه را می توان برای درمان ضایعات مختلف پوستی به طور موضعی مورد استفاده قرار داد.

8. هویج

در کنار مواد خوراکی طبیعی دارای آنتی بیوتیک، زردک را از قلم نیاندازید. این ریشه خوراکی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و خواص آنتی بیوتیکی طبیعی موجود در آن را به بدن تان برسانید. هویج برای تقویت قوه بینایی مفید است اما این ماده خوراکی، خواص ضد باکتری عالی نیز دارد که از پاتوژن های ناشی از مواد غذایی و همچنین مسمومیت غذایی جلوگیری می کنند.

9. گیاه دارویی خوک طلایی

این گیاه دارویی یک محرک قوی برای عملکرد سیستم ایمنی بدن است که ثابت شده باکتری های استرپتوکوک را نیز از بین می برد. در برخی از کشورها، گیاه دارویی خوک طلایی برای درمان عفونت های قارچی استفاده می شود.

10. روغن اورگانو (پونه یا پودینه کوهی)

این روغن معطر به دلیل قدرتی که در کشتن باکتری ها، مخصوصا برای کنترل برخی از عفونت های استافیلوکوکی دارد، شناخته شده است. روغن اورگانو حاوی خواص ضدعفونی کننده، آنتی اکسیدانی، ضد ویروسی، ضد التهابی، ضد درد و ضد افسردگی است. گزارشی از ژورنال ساینس دیلی (Science Daily) در سال 2001 نشان داد که خواص قارچ کشِ موجود در روغن اورگانو به اندازه آنتی بیوتیک موثر است.

11. ترب کوهی

تعداد کمی از مردم ترب کوهی را دوست دارند اما این ماده خوراکی با خواص ضد میکروبی که دارد بسیار قدرتمند است و با عفونت های مختلف مانند عفونت های تنفسی، سینوزیت و عفونت های دستگاه ادراری مبارزه می کند. این ماده خوراکی تند می تواند برای سلامت کلی انسان مفید باشد. ترب کوهی معمولا در آلمان برای درمان این عفونت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

12. لیمو

آب لیمو نیز مانند سیر، می تواند به صورت خارجی و داخلی برای اهداف مختلف دارویی استفاده شود و در میان مواد خوراکی دارای آنتی بیوتیک طبیعی قرار می گیرد. تعدادی از مطالعات و پژوهش ها خواص ضد باکتری لیمو را ثابت کرده اند. به طور خلاصه، مجله فارماکولوژی و سم شناسی بریتانیا نشان داد که لیمو حاوی تترازین و کومارین است؛ دو ترکیب مفید که از پاتوژن ها جلوگیری می کنند.

13. آناناس

آناناس یک میوه غنی از مواد مغذی و خواص ضد باکتری است. این میوه گرمسیری مقدار فراوانی بروملئین دارد که برای از بین بردن برخی از عفونت های دهان و گلو موثر است. آناناس از قدیم به عنوان یک دهانشویه برای حذف غشا های مرده در گلو استفاده می شده است. اگر دچار مسائل بهداشت دهان و گلو هستید، آناناس را به میان وعده های تان اضافه کنید.

14. پنیر کورد

پنیر کورد نیز مانند ماست یکی دیگر از قدرتمندترین خوراکی های دارای آنتی بیوتیک است. این نوع پنیر یک ماده خوراکی ضد باکتری است که به جلوگیری از بیماری های شایع کمک می کند. پنیر کورد نه تنها غنی از ارزش غذایی شیر است بلکه باکتری های سالمی که به فرآیند رشد سلولی کمک می کنند، نیز در این ماده خوراکی یافت می شوند. این باکتری ها باعث تخریب پاتوژن ها و بهبود سلامت دستگاه روده می شوند.

15. اکالیپتوس

یکی از گیاهان دارویی حاوی آنتی بیوتیک طبیعی، اکالیپتوس است که یک ضد احتناق قوی محسوب می شود. این گیاه دارویی دارای بوی تند و به آسانی قابل تشخیص است. اکالیپتوس یک ضدعفونی کننده طبیعی است که به کشتن قارچ ها، ویروس ها و باکتری ها کمک می کند. اکالیپتوس را می توان به عنوان یک چای گیاهی طبیعی استفاده کرد. سعی کنید از این گیاه برای تقویت سلامتی خود به صورت روزانه استفاده کنید.

16. روغن درخت چای

روغن درخت چای، یک روغن معطر بسیار قدرتمند است که در مبارزه با مرسای مقاوم به آنتی بیوتیک موثر است. با این حال، برای به دست آوردن بهترین نتیجه، این روغن التیام بخش را باید بدون رقیق کردن استفاده کنید. اگر علائم و نشانه های MRSA دارید، از این روغن طبیعی استفاده کنید تا این اختلال را به طور موثر بهبود ببخشید.

17. عصاره برگ زیتون

قرن هاست که عصاره برگ زیتون نیز مانند روغن درخت چای، برای درمان عفونت های باکتریایی استفاده می شود. این ماده به خصوص، برای مبارزه با عفونت MRSA در شفاخانه های اروپایی مورد استفاده قرار می گیرد. عصاره برگ زیتون می تواند از سیستم ایمنی بدن حمایت کند و در عین حال با عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک مبارزه کند.

18. پیاز

پیاز به عنوان یکی از اقوام سیر، دارای خواص آنتی بیوتیکی عالی است. پیاز دارای فهرستی طولانی از خواص دارویی است از جمله این که آنژین را تسکین می هد، دارای خواص تسکین دهنده درد است، گردش خون را افزایش می دهد و خواص ضد التهابی دارد. از این رو پیاز برای درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا و به ویژه سرفه طولانی مدت استفاده می شود.

19. سبزی و میوه های حاوی ویتامین C

گروهی دیگر از بهترین مواد غذایی و گیاهان دارای آنتی بیوتیک طبیعی، میوه ها و سبزیجات غنی از ویتامین C هستند. آن ها می توانند برخی از باکتری های عفونی را از بین ببرند و حذف کنند. به طور کلی، ویتامین C برای رشد و نمو مفید است و در فرآیند ترمیم پوست عملکرد خوبی دارد.

ویتامین C در بهبود سیستم ایمنی بدن، بهبود زخم و توانایی مقاومت در برابر عفونت ها در بدن اهمیت دارد. طبق یک مطالعه که در دانشگاه کارولینای شمالی صورت پذیرفت، ثابت شد که خواص آنتی بیوتیکی موجود در میوه ها و سبزیجات غنی از ویتامین C، نیش مار، عفونت های باکتری و ویروسی را بهبود می دهد. برخی از میوه های حاوی ویتامین C عبارتند از پرتقال، انبه، هندوانه، کیوی، آلو و بسکمک دیگر. سبزیجات غنی از ویتامین C عبارتند از مارچوبه، اسفناج، گوجه فرنگی، کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل، کلم برگ و کلم کالی.

20. سرکه سیب

هر روز مقداری سرکه سیب را برای کاهش کلسترول مصرف کنید و خطر ابتلا به سرطان را در خودتان از بین ببرید. با توجه به مطالعات علمی، سرکه سیب دارای خواص ضدعفونی کننده و آنتی بیوتیک است که به طور طبیعی می تواند سیستم بدن را قلیایی کند. این ماده می تواند به مدیریت وزن طبیعی شما کمک کند. سرکه سیب یک ماده قابض بدون مواد شیمیائی است که می توان آن را به صورت موضعی برای گندزدایی و ضد عفونی کردن استفاده کرد.

21. ترکیب زردچوبه و عسل

زردچوبه و عسل هر کدام خواص خود را برای سلامتی دارند اما زمانی که این دو ابرخوراکی را با هم ترکیب کنید، قدرت آن ها چند برابر می شود. ساکنان آمریکای جنوبی این ترکیب را قدرتمندترین آنتی بیوتیک برای انسان می دانند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همگردی
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 17852

به "ترکیباتی که شما را از داروهای شیمیایی دور نگه می دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیباتی که شما را از داروهای شیمیایی دور نگه می دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید