جاذبه های گردشگری واراناسی؛ شهر مردگان هند

به گزارش دابی بلاگ، جاذبه های گردشگری واراناسی را می توان به دو دسته مذهبی و طبیعی تقسیم بندی کرد. واراناسی از قدیمی ترین مراکز شیعیان هندوستان به شمار می آید.

جاذبه های گردشگری واراناسی؛ شهر مردگان هند

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

واراناسی (Varanasi) شهری بر کرانه چپ رود گنگ در جنوب شرقی ایالت اوتار پرادش هند است. این شهر از مراکز دینی عمده هندوان است و در نزد بوداییان و پیروان آیین جین نیز مقدس است. به علاوه واراناسی از شهرهای مهم تاریخی، فرهنگی و تجاری هند، و از مراکز قدیمی و مهم شیعیان شبه قاره هند به شمار می رود.

تاریخچه شهر واراناسی

واراناسی در سال 590 قمری به تصرف معزالدین محمد سام درآمد و بسیاری از بتهای معابد متعدد آن نابود و شهر ویران شد. بابر در 936ق آن را گرفت. در دوره اکبرشاه، راجه جی سینگه معابد متعدد و رصدخانهای در آنجا ساخت. اورنگ زیب مسجدی به جای یکی از معابد قریم هندی آن بنا نهاد. در 1775مبنارس به بریتانیا واگذار شد و در 1950م جزء اتحادیه هند شد.

از آنجا که واراناسی بر سر راه ارتباطی مراکز مهم علمی و ادبی چون آگره، لکهنو، بزرگ آباد و جونپور قرار داشت، به یکی از محل های مهم تجمع شعرا، ادبا و دانشمندان تبدیل شد. شاعران و ادبای فارسیگوی بسیاری در زمان اکبرشاه، دنیاگیرشاه و شاه دنیا، اهل بنارس بودند یا در آنجا زندگی می کردند.

واراناسی امروزه نیز از مراکز آموزش زبان فارسی است. هم اکنون زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه هندوی بنارس تا سطح دکتری تدریس می گردد و در مدرسه دینی الجامعةالسلفیة این شهر نیز طلاب فارسی می آموزند. در مراسم مذهبی هندوها در این شهر بیش 40000 جسد سوزانده می گردد و تعداد زیادی جسد هم تحت عنوان (اجساد طرد شده) در رودخانه گنگ رها می شوند، که به مرور زمان فاسد شده و یا خوراک حیوانات می شوند. از این رو بسیاری از گردشگران این شهر هند را شهر مردگان نامیده اند.

تصویر هوایی از شهر واراناسی

جاذبه های گردشگری واراناسی

جاذبه های گردشگری فراوانی در این شهر وجود دارد که تا به امروز مورد توجه گردشگران ایرانی قرار نگرفته است و کمتر توری از ایرانیان به این شهر آورده شده اند. شاید بتوان گفت این شهر می تواند مقدمه ای برای تجربه ای متفاوت از هند برای ایرانیان باشد. در زیر نگاهی به مهم ترین جاذبه های گردشگری واراناسی انداخته ایم.

1. معبد کاشی ویشوانا

مهم ترین و معروف ترین عبادتگاه هندو معبد کاشی ویشوانا (Kashi Vishwanath) یا معبد طلایی است که در منطقه گودلیا (Godolia) شهر قرار گرفته است. در سال 1835 سقف معبد با 820 کیلو طلای خالص اندود شد. معبد الهه دورگا (Goddess Durga Temple) که در قرن هجدهم ساخته شده نیز از معروف ترین معابد واراناسی است. تنها معبد چوبی شهر به سبک نپالی (الهام گرفته از معبد Pashupatinath در کاتماندو) در گردنه لالیتا ساخته شده است و از جانب خانواده سلطنتی نپال حمایت می گردد. چوب های نفیس استفاده شده در معبد مستقیما از نپال به اینجا آورده شده است.

معبد کاشی ویشوانا یکی از جاذبه های گردشگری واراناسی

2. قایق سواری

دو نوع قایق برای گشت و گذار در رودخانه گنگ وجود دارد که شامل موتوری و دستی است. بهترین زمان برای قایق سواری دم آفتاب غروب است که منظره بی نظیری را می توانید از شهر و مکان های اطراف خود ببینید.

قایق سواری در رودخانه گنگ

3. تماشای حمام کردن هندوها در رودخانه گنگ

هر روز بیش از 60 هزار نفر برای حمام کردن وارد رودخانه گنگ می شوند. دیدن رسوم هندوها می تواند یکی از جاذبه های گردشگری واراناسی باشد که ساعات ها چشمان گردشگران را به خود جذب خواهد نمود. کیفیت آب رودخانه گنگ، پایین ترین کیفیت را در میان رودخانه های دنیا دارد.

تماشای حمام کردن هندوها در رودخانه گنگ

4. جنتر منتر

یکی از رصدگاه های متعلق به قرن 18 میلادی است که توسط مهاراجه جای سینگ دوم ساخته شد. به علاوه بعد از این رصدگاه، یکی دیگر در شهر جیپور هندوستان نیز ساخته شد. در هند به طور کلی 5 رصدگاه باستانی وجود دارد که توسط همین مهاراجه ساخته شده است. دلیل ساخت این مکان ها برای تعیین کردن زمان در روز، ارتفاع شهر و تعیین کردن زمان طلوع و غروب خورشید بوده است. حتی برخی از دانشمندان می توانستند در این مکان ستارگان، خسوف و کسوف و دیگر سیارات را مشاهده نمایند.

جنتر منتر یکی از جاذبه های گردشگری واراناسی

5. مجسمه ایستاده بودا

این مجسمه یکی از بلندترین مجسمه های بودا با ارتفاع تقریبی 25 متر است که در کشور هند ساخته شده و توانسته به مرکزی برای جمع شدن بوداییان در واراناسی باشد. دیدن این مجسمه و دریافت عکس با آن را از دست ندهید!

مجسمه ایستاده بودا یکی از جاذبه های گردشگری واراناسی

پیشنهاد خبرنگاران

به عقیده مردم منطقه اگر کسی در واراناسی بمیرد حتما رستگار خواهد شد. اگر مشتاق دیدن مرده ها هستید می توانید به یکی از معابد یا نزدیک رودخانه گنگ بروید و مراسم سوزاندن را مشاهده کنید. گاهی اوقات دیدن این مراسم می تواند هیجان انگیز باشد. به علاوه برای ورود به مکان های مذهبی بهتر است لباس مناسب به تن داشته باشید. سفر خوبی داشته باشید.

گروه گردشگری خبرنگاران

منبع: ستاره
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 13508

به "جاذبه های گردشگری واراناسی؛ شهر مردگان هند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری واراناسی؛ شهر مردگان هند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید