خبرنگاران صدور 190 هزار کارت مرزنشینی، گامی برای تجارت مرزی در آذربایجان غربی

به گزارش دابی بلاگ، ارومیه- خبرنگاران- ساماندهی تجارت مرزی از جمله برنامه های مهم دولت تدبیر و امید بوده است که در این راستا با صدور 190 هزار کارت مرزنشینی برای استفاده از ظرفیت مرزنشینان، گام بلندی در راستای توسعه تجارت مرزی در آذربایجان غربی با 967 کیلومتر مرز برداشته شده است.

خبرنگاران صدور 190 هزار کارت مرزنشینی، گامی برای تجارت مرزی در آذربایجان غربی

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، هرچند سیاست گذاری برای تبادلات تجاری مرزنشینان بیش از یک قرن سابقه دارد، اما دولت دوازدهم، گام هایی بلند برای مدیریت پدیده کولبری و تبادلات تجاری مرزنشینان برداشته است.

مردادماه سال 1396 بود که بنا به تصمیم هیات وزیران ساماندهی تبادلات مرزی با برچیده شدن بازارچه های غیررسمی مرزی کلید خورد و بازارچه های رسمی مرزی جایگزین آنها شد.

براین اساس افرادی که دارای سابقه سه سال اقامت در فاصله 20 کیلومتری از نقطه صفر مرزی در استان های غربی و 50 کیلومتری مرزی در استان سیستان و بلوچستان هستند، می توانند اقدام به واردات کالا کرده و از معافیت های ویژه مرزنشینان برخوردار شوند.

تلاش دولت تدبیر و امید بر این اساس بوده که هم به مرزنشینان کم بضاعت این فرصت را بدهد تا از شرایط مرزنشینی خود، بهره مند شوند و هم مانع از تبدیل امتیاز مرزنشینی به یک فرصت برای رانت خواری و ایجاد فضای دلالی شود.

آذربایجان غربی با 967 کیلومتر مرز مشترک با سه کشور ترکیه، عراق و نخجوان، در شمال غربی ترین نقطه کشور نیز از این توجه دولت تدبیر و امید محروم نبوده و مرزنشینان این استان با بهره مندی از کارت های مرزنشینی از خدمات آن استفاده کرده و زمینه توسعه اشتغال و ارتقای شاخص های درآمدی مبتنی بر تجارت مرزی در منطقه فراهم شده است.

برخی کارشناسان معتقدند از آنجایی که کل میزان واردات مرزنشینی آنقدر زیاد نیست که در اقتصاد کلان ملی اثرگذار باشد، بایستی به مرزنشینان فرصت داد تا بتوانند از حداکثر ممکن امتیازات تبادلات مرزی بهره مند شوند.

استاندار آذربایجان غربی در رابطه با صدور کارت های مرزنشینی معتقد است که این اقدام با هدف ساماندهی موضوع کولبری پس از تصمیم دولت در زمینه ادغام بازارچه های غیر رسمی در مبادی رسمی، اجرا شده است.

محمدمهدی شهریاری در این باره گفت: این کارت ها قابل شارژ و غیر قابل واگذاری به دیگران است.

باید به این نکته توجه شود که آذربایجان غربی 967 کیلومتر مرز دارد و هشت شهرستان این استان در منطقه مرزی واقع شده است و صدور کارت های مرزنشینی گواه براین مدعاست که خدمات دولت تدبیر و امید به تمام نقاط کشور می رسد.

به گفته معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی در راستای تسهیل تجارت مرزی در استان، 190 هزار کارت مرزنشینی در شهرستان های مختلف صادر شده است.

محمد دهقان اظهار کرد: این کارت ها در محدوده های 20 و 30 کیلومتری مرز صادر شده که افراد علاقه مند می توانند، کارت پیله وری را بر روی کارت مرزنشینی فعال کنند.

وی اضافه کرد: از این تعداد، 177 هزار و 501 فقره مربوط به مرزنشینان 30 کیلومتری و 12 هزار و 974 فقره نیز مربوط به مرزنشینان در محدوده 20 کیلومتری است.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی به این مطالب نیز اشاره کرد که کسانی که کارت پیله وری را بر روی کارت مرزنشینی فعال می کنند، می توانند تمام کالاهای مجاز را از طریق گمرکات وارد کنند.

دهقان همچنین اینگونه عنوان می کند که پیله وران می توانند با عضویت در تعاونی های مرزنشینی فعال از مجوز واردات برای مناطق عادی 50 دلار و برای مناطق محروم 100 دلار استفاده کنند.

به گفته وی در سال جاری نیز برای تسهیل تجارت مرزی مرزنشینان، 2 هزار 204 فقره کارت پیله وری در آذربایجان غربی صادر شده و هدف از صدور این کارت ها، تامین حداقل معیشت مرزنشینان است.

اما برای توسعه خدمات دهی به مرزنشینان و همچنین جلوگیری از سوء استفاده برخی سودجویان از ساکنان مناطق مرزی، صدور کارت پیله وری همراه با آموزش انجام می شود و مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی در این رابطه گفته که شرکت در دوره آموزشی، شرط صدور کارت پیله وری در استان است و افرادی که متقاضی این کارت باشند، باید در دوره های ویژه شرکت کنند.

حسن کوماسی اضافه کرد: در یک سال گذشته، بیش از سه هزار نفر در آذربایجان غربی در این دوره ها حضور یافته اند و این دوره های آموزشی در راستای جلوگیری از سوء استفاده افراد سودجو از مزایای کارت های پیله وری در مناطق مرزی استان طرح ریزی شده است.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی ادامه داد: این دوره ها از نیمه دوم سال گذشته راه اندازی شده و مورد استقبال مرزنشینان نیز قرار گرفته است.

کوماسی اظهار کرد: آموزش داوطلبان کارت های پیله وری در سطح استان در چارچوب سه دوره آموزش های مالیاتی، گمرکی و تجاری صورت می گیرد.

وی گفت: هدف از برگزاری این کلاس ها آشنایی با قوانین و مقررات همچنین آشنایی با وظایف پیله وران برای استفاده بهتر از مزایای فعالیت با کارت پیله وری است.

به گزارش خبرنگاران، همه این اقدامات نشان دهنده این است که مدیران استانی و ملی دست به دست هم داده اند تا از مرز به عنوان یک فرصت بی پایان بیشترین بهره برداری را به نفع مرزنشینان انجام دهند تا از بروز پدیده هایی مثل قاچاق و سوء استفاده از ساکنان مناطق مرزی با کمترین هزینه جلوگیری شود.

آذربایجان غربی از جمله استان های با ظرفیت قابل توجه صادراتی است که با وجود 967 کیلومتر مرز با ترکیه، عراق و نخجوان، بهره مندی از ظرفیت 9 گمرک و پنج بازارچه در مرز هر سه کشور، استفاده از ظرفیت های پیله وری مرزی و بازرگانی اطراف مرز از جمله مهمترین ظرفیت های این استان در این حوزه به شمار می رود.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 15448

به "خبرنگاران صدور 190 هزار کارت مرزنشینی، گامی برای تجارت مرزی در آذربایجان غربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران صدور 190 هزار کارت مرزنشینی، گامی برای تجارت مرزی در آذربایجان غربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید