خبرنگاران موسوی: ادعای پمپئو برای یاری به ایران ریاکارانه است

به گزارش دابی بلاگ، تهران- خبرنگاران- سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به ادعای وزیر امور خارجه آمریکا برای یاری به ایران در مورد ویروس کرونا قبل از آنکه به تهران اعلام گردد در رسانه ها اعلام شده و روی آن تبلیغات وسیع انجام شد، این اظهارات را حرکت تبلیغاتی و ریاکارانه دانست که با اغراض سیاسی و به منظور فریب افکار عمومی جهانیان صورت می گیرد.

خبرنگاران موسوی: ادعای پمپئو برای یاری به ایران ریاکارانه است

سید عباس موسوی اضافه کرد: ادعای یاری به ایران برای مقابله با کرونا از سوی کشوری که با تروریسم اقتصادی خود باعث فشارهای گسترده بر مردم ایران شده و حتی راه خرید دارو و تجهیزات پزشکی را مسدود نموده است، ادعایی مضحک و یک بازی سیاسی - روانی است.

موسوی ادامه داد که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور تامین نیازهای دارویی و بهداشتی کشور و مقابله با ویروس کرونا در تماس نزدیک با بسیاری از کشورها بوده و تا به امروز بخش قابل توجهی از نیازهای کلیدی کشور شامل یکصد هزار کیت تشخیص، ماسک های ویژه جراحی، دستگاه های تنفس مصنوعی و غیره به وسیله کشورهای دوست تامین شده و محموله های دیگری نیز در راه است که به موقع اطلاع رسانی خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید نمود: مقابله با ویروس کرونا، که اکنون به یک اپیدمی جهانی تبدیل شده و کشورهای زیادی را در بر گرفته است، نیازمند یک اراده جهانی و همکاری وسیع بین المللی است و نه حرکات نمایشی که با اغراض سیاسی و با سواستفاده از رنج و عذاب بیماران و آسیب دیدگان صورت می گیرد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا آدینه شب در پیامی توئیتری نوشت: من عمیقا نگران شیوع ویروس کرونا در ایران و خطر سلامت عمومی برای مردم ایران و همسایگانان آنان است. ایالات متحده یاری انسان محبت آمیز به مردم ایران برای نیازهای برآوردنشده آنان در پاسخ [به بیماری کرونا] ارایه می نماید.

همزمان مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای مدعی شد که کشورش به صورت رسمی به وسیله سوئیس پیشنهاد یاری خود را به ایران ارایه نموده و ادعا کرد: حمایت از مردم ایران اولویت اول ما است و خواهد بود.

همچنین بیانیه ای منتسب به پمپئو در تارنمای رسمی وزارت خارجه آمریکا منتشر شده که مدعی حمایت از مردم ایران در مقابله با ویروس کرونا است.

پمپئو در این بیانیه گفته است: ایالات متحده از ایران می خواهد تا به طول کامل و شفاف با سازمان های بین المللی یاری رسانی و بهداشت همکاری کند. ما به همکاری نزدیک با کشورهای منطقه برای یاری به برطرف نیازهای برآوردنشده در پاسخ به این ویروس ادامه خواهیم داد.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه با دورویی اضافه کرد که یاری های خاص دارویی به ایران برای برطرف رنج های انسانی مانند اهدای دارو، از تحریم های آمریکا معاف هستند.

ادعای پمپئو در حالی است که گزارش های مختلف از سوی رسانه های و اظهارات مقام های مختلف در ایران و کشورهای اروپایی حاکی است تحریم های آمریکا علیه ملت ایران مانعی جدی در تبادلات اقتصادی مربوط به خرید دارو و تجهیزات پزشکی است.

نشریه نیوزویک روز دوشنبه در گزارشی با یادآوری تحریم های دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا علیه ایران نوشت: تحریم های آمریکا کوشش های ایران برای مبارزه با ویروس کرونا را تحت تاثیر قرار داده و آن را پیچیده نموده است. ایران برای جلوگیری از گسترش سریع و مهلک ویروس جدید کرونا کوشش می نماید، اما این کوشش ها به دلیل تحریم های شدید اقتصادی ایالات متحده با پیچیدگی هایی روبرو شده است.

از دی ماه و شروع شیوع کرونا در چین تا به امروز بیش از 80 هزار تن به این بیماری مبتلا شده و نزدیک به 3 هزار تن نیز جان باخته اند. براساس آخرین آمار وزارت بهداشت تا به امروز 388 نفر در ایران به کرونا دچار شده و 34 تن جان باخته اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 26 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 5804

به "خبرنگاران موسوی: ادعای پمپئو برای یاری به ایران ریاکارانه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران موسوی: ادعای پمپئو برای یاری به ایران ریاکارانه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید