دبیر نشریه ایندیپندنت: آمریکا برای اقدامات ضدایرانی تنها است

به گزارش دابی بلاگ، ایرنا نوشت: دبیر سیاسی و نظامی نشریه انگلیسی ایندیپندنت با اشاره به شکست آمریکا برای فروپاشی برجام و بازگرداندن تحریم های شورای امنیت علیه ایران توضیح داد: کاخ سفید در پیشبرد سیاست های ضد ایرانی در عرصه بین المللی تنهاست.

دبیر نشریه ایندیپندنت: آمریکا برای اقدامات ضدایرانی تنها است

کیم سنگوپتا گفت: به کارگیری مکانیسم ماشه و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران توسط آمریکا اقدامی یکجانبه بود و برخلاف نظر متحدان اروپایی کاخ سفید صورت گرفت. البته روسیه و چین هم به عنوان سایر اعضای برجام با این اقدام مخالفت کردند.

وی با اشاره به ادعای آمریکا درباره بازگشت تحریم های شورای امنیت علیه ایران در 20 سپتامبر یادآور شد که انگلیس، فرانسه و آلمان با ارسال نامه ای به سازمان ملل متحد تاکید کردند که لغو تحریم ها تحت برجام باید ادامه یابد. به این ترتیب دولت ترامپ در پیشبرد سیاست خود در این رابطه تنها ماند

این روزنامه نگار انگلیسی در پاسخ به پرسشی درباره ارزیابی وی از موضع تروئیکای اروپایی در مورد ادعای آمریکا برای بازگشت تحریم های شورای امنیت علیه ایران بیان نمود که آنها کوشش می نمایند تا به هر شکل ممکن، برجام را زنده نگه دارند.

وی در این باره اضافه نمود: چند ماه پیش یک شرکت آلمانی با استفاده از سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا موسوم به اینستکس به تهران دارو فروخت. رئیس جمهوری فرانسه هم نسبت به این سازوکار خوش بین است، اما این مساله هم وجود دارد که عمده شرکت ها نسبت به استفاده از این روش به دلیل تهدید تحریم های ثانویه آمریکا مراقب هستند.

سنگوپتا در پاسخ به این سووال که آیا از نظر او تداوم سیاست ضد ایرانی واشنگتن علیه ایران به انزوا و تقابل کاخ سفید با جامعه جهانی منجر نخواهد شد اذعان کرد: کاملا روشن است که رفتار دولت آمریکا با جامعه جهانی هماهنگ نیست. وی یادآور شد که دولت ترامپ در چهار سال گذشته از رویکرد چندجانبه گرایی فاصله گرفت و به صراحت سیاست یکجانبه گرایی را در پیش گرفت.

وی بعید دانست تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تغییری در سیاست های ترامپ مشاهده گردد.

این روزنامه نگار انگلیسی در پاسخ به سووالی درباره گام بعدی آمریکا درباره ایران، پس از مخالفت شورای امنیت در مورد به کارگیری مکانیسم ماشه در برجام اضافه نمود: طبیعتا انتظار می رود که آمریکا به سیاست های سختگیرانه (دراکولایی) علیه ایران ادامه دهد. اما این احتمال هم وجود دارد که اگر ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری پیروز گردد رویکرد خود را نسبت به ایران تغییر داده و بخواهد صلح کند.

وی اضافه نمود: اما رویکرد دولت جو بایدن نسبت به ایران متفاوت خواهد بود و او به احتمال زیاد برجام را با پیشنهاد اعمال تغییراتی احیا می نماید.

این روزنامه نگاری انگلیسی در این باره اضافه نمود که باید منتظر ماند و دید که چطور این مساله در کنار سایر سیاست های دولت بایدن تطور می یابد. اما باید در نظر داشت که شاید یکی از اهداف ترامپ برای به کارگیری مکانیسم ماشه در برجام این بود که بخواهد در برنامه رئیس جمهوری بعدی در مورد برجام اختلال ایجاد کند و امیدوار باشد که ایران از این توافق خارج گردد.

دبیر نظامی ایندیپندنت درباره سرانجام مهلت تحریم های تسلیحاتی ایران هم یادآور شد که به رغم تقلای آمریکا، جامعه جهانی از قطعنامه ضد ایرانی واشنگتن در شورای امنیت حمایت نکرد.

وی با اشاره به عدم همراهی کشورهای اروپایی با پیشنهاد آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران، به این نکته هم اشاره نمود که اروپا تمایلی به انجام معاملات تسلیحاتی با ایران ندارد و این نگاه در غرب رایج است که تهران به دلیل مسائل مالی قادر به خرید تسلیحات پیشرفته و گران قیمت نیست.

تحریم های تسلیحاتی ایران پس از 13 سال امروز (27 مهر) رسما لغو شد. طبق توافق هسته ای سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از برطرف این تحریم ها کشورمان می تواند همچون یک کشور عادی در بازارجهانی تسلیحات به خرید یا فروش سلاح های متعارف بپردازد.

نکته قابل توجه اینکه برقراری این تحریم ها از یک جنبه به نفع ایران تمام شد و لغو آن از جنبه ای دیگر. تحریم ها باعث اتکای صرف نیروهای مسلح به ظرفیت های داخلی و تقویت گسترده توانایی های تسلیحاتی کشورمان در حوزه های مختلف شده است. حال برطرف این محدودیت ها موفقیت سیاسی بین المللی را برای تهران و شکستی برای واشنگتن رقم می زند.

آمریکا دو سال پس از خروج از برجام، تحریم ها و اقدام های خود علیه ایران را افزایش داد و در آخرین مورد کوشش کرد که با دستاویز قرار دادند یک جمله در قطعنامه 2231، با استدلالی بی پایه برجام را از بین ببرد، اما با پاسخ منفی قاطعی از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد روبه رو شد.

مایک پمپئو ماه گذشته به شورای امنیت اعلام نمود که ایران برجام را نقض نموده و آمریکا به رغم خروجش از برجام خواستار فعال شدن مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران است. این اقدام پمپئو با مخالفت اکثریت قاطع اعضای شورای امنیت و ریاست آن نهاده شد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 12961

به "دبیر نشریه ایندیپندنت: آمریکا برای اقدامات ضدایرانی تنها است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیر نشریه ایندیپندنت: آمریکا برای اقدامات ضدایرانی تنها است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید