خبر خوش برای خانم های باردار؛ کاهش درد سزارین با اسانس پرتقال

به گزارش دَبی بلاگ، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شاهرود روشی را برای کاهش درد و اضطراب جراحی سزارین، آنالیز کردند، که در ادامه با هم خواهیم خواند.

خبر خوش برای خانم های باردار؛ کاهش درد سزارین با اسانس پرتقال

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی خبرنگاران، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با انجام یک مطالعه تاثیر ماساژ پا با اسانس پرتقال را بر کاهش درد و اضطراب جراحی سزارین، آنالیز کردند، کنترل درد و اضطراب پس از عمل، موضوع بسیار مهم در زنان تحت جراحی سزارین است. درد و اضطراب منجر به افزایش طول مدت بستری در بیمارستان و خستگی و افسردگی مادر و بعلاوه تاخیر در برقراری ارتباط مناسب مادرو نوزاد می گردد.

با توجه به اهمیت این موضوع؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با انجام یک مطالعه، تاثیر ماساژ آروماتراپی با روغن اسانس پرتقال را بر درد و اضطراب پس از جراحی سزارین مورد آنالیز قرار دادند.

برای این منظور تعداد 80 نفر از مادرانی که تحت جراحی سزارین قرار گرفته بودند به صورت تصادفی به دو گروه مداخله (ماساژ پا با روغن اسانس پرتقال) و کنترل (ماساژ پا بدون روغن اسانس پرتقال) تقسیم شدند. پژوهشگران مقدار درد و اضطراب آن ها را در سه زمان؛ قبل، بلافاصله بعد و یک ساعت پس از ماساژ پا، با استفاده از پرسش نامه های استاندارد میزان گیری کردند.

نتایج این آنالیز نشان داد که نمره درد و اضطراب هر دو گروه قبل از مداخله، تفاوت قابل توجهی نداشت؛ اما بلافاصله پس از مداخله نمره درد و اضطراب در هر دو گروه در مقایسه با قبل از مداخله کاهش یافته بود. درمورد درد این اختلاف معنادار نبود؛ اما در گروه مداخله کاهش بیشتری در نمره اضطراب مشاهده شد.

یک ساعت پس از مداخله، نمره اضطراب گروه مداخله و کنترل؛ نسبت به مرحله اول میزان گیری؛ به ترتیب کاهش و افزایش یافته بود. نمره درد و اضطراب گروه مداخله و کنترل یک ساعت پس از مداخله به طور معنی داری با یکدیگر متفاوت بودند به طوری که نمره گروه مداخله به طور معناداری کمتر از گروه کنترل بود.

پژوهشگران این تحقیق می گویند: کاهش درد و اضطراب زنان تحت جراحی سزارین، باعث افزایش کیفیت زندگی مادر و نوزاد و بهبود شرایط عملکرد بدنی و کاهش مدت بستری در بیمارستان و افزایش رضایتمندی مادر می گردد. بر همین اساس توصیه می نمایند که در مراقبت های پس از عمل؛ روش ماساژ آروماتراپی با روغن اسانس پرتقال مورد توجه واقع گردد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان آنالیز تاثیر ماساژ پا با روغن اسانس پرتقال بر نمره درد و اضطراب زنان تحت جراحی سزارین در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور منتشر شده و نسترن نوروزی، فاطمه مبارکی، علی عباسی، رضا محمد پورهدکی، سید محمد میرحسینی، محمد حسن بصیری نژاد؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در انجام آن مشارکت داشتند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 آبان 1400 بروزرسانی: 16 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 21155

به "خبر خوش برای خانم های باردار؛ کاهش درد سزارین با اسانس پرتقال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوش برای خانم های باردار؛ کاهش درد سزارین با اسانس پرتقال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید