خواب آشفته دربازار موسیقی

به گزارش دَبی بلاگ، تهران (پانا) - این روزها بازارموسیقی و آلبوم های موسیقی درسکوت و بی خبری است و گویا انگیزه واشتیاقی دراین حوزه وجود ندارد.

خواب آشفته دربازار موسیقی

به گزارش ایران، شاید هم شرایط اقتصادی و هزینه بالای فراوری یک آلبوم و نبودن قانون حق انتشار در به وجود آمدن این مسأله بی تأثیر نبوده، هر چه هست از شروع بیماری کرونا شرایط فروش بازار محصولات فرهنگی و هنری تقریباً نیمه تعطیل شده و تا به امروز همچنان بازار آلبوم های موسیقی راکد است.

بازار موسیقی راکد شده، نه فراوریی است و نه فروش

مدیر انتشارات و مرکز موسیقی بتهوون بر این نظر است: بیش از 7 ماه است که هیچ آلبومی فراوری نشده و در طول یکسال گذشته به خاطر نوسان قیمت دلار حتی کارهایی که انتشار آنها به اتمام رسیده باز فراوری نشده اند و این تنها مربوط به شرایط امروز و گسترش ویروس کرونا نیست بلکه بعد ازآبان ماه سال گذشته، این رکود در بازار وجود دارد و می توان گفت اکثریت نمایشگاه های عکس، بازار کنسرت های موسیقی و فراوریات آثار هنری چون آلبوم های موسیقی به طور کلی راکد است چرا که افرادی که فراوری نماینده، مصرف نماینده یا دست اندرکار این آثار هستند جزو افرادی اند که اتفاقات این ماه های اخیر برایشان مهم بوده و همین امرموجب شده طی 10 ماه گذشته آلبومی که تأثیرگذار بوده و بازار موسیقی را به اصطلاح تکان داده و مخاطب را جذب خود نموده منتشر نشود. حتی آلبوم خراسانیات اثر استادان شجریان و زنده یاد پرویز مشکاتیان هم که زمستان سال گذشته منتشر شد به این خاطر که در کوران اخبار کرونا بود نتوانست اثرگذاری موفقی داشته باشد، ضمن اینکه کسانی که علاقه مند به این نوع موسیقی هستند و به عنوان کلکسیونر این کارها را جمع آوری می نمایند پیش تر این آلبوم را خریداری نموده اند. به گفته بابک چمن آرا شرایط این دوران موجب شده اکثریت مردم رو به فضای مجازی بیاورند وازطریق پلتفرم های دیجیتال عرضه صدا و تصویر به فیلم یا موزیک مورد علاقه خود دسترسی پیدا نمایند. سایت های خارجی که کلاً بسته شده است و درحال حاضر تنها سایت های داخلی فعالیت دارند که به نظر من وقوع چنین اتفاقاتی را پیش بینی نمی کردند و آمادگی ارائه کار با حجم بسیار و اینترنت ضعیف را نداشتند؛ کما اینکه مشابه آن در کنسرت هایی که به صورت لایو برگزار گردید قابل پیش بینی بود.

از دیدگاه مدیر انتشارات آوا خورشید در دورانی که مردم هیچ استقبالی از نشر موسیقی نمی نمایند و رو به نشر دیجیتال آورده اند، تهیه نمایندگان هم آلبوم هایی که از قبل آماده بوده به وسیله دیجیتال منتشر نموده اند، این در حالی است که نشر دیجیتال هنوز هم در شرایط و امکاناتی نیست که بتواند پوشش انتشار این آثار را داشته باشد و حتی بتوان به آن اتکا کرد. وقتی اثری تنها به صورت دیجیتال منتشر می شود خیلی زود از رده خارج و فراموش می شود. از سوی دیگر در وضعیتی قرار داریم که نمی توانیم چاپ فیزیکی داشته باشیم چون هم قیمت ها افزایش پیدا نموده و هم بازار دچار نوسان است و فروشگاهی وجود ندارد که این آثار به فروش برسد و نشر فیزیکی هم رمق و توان گذشته را ندارد و ماندگاری اثرهم آرام آرام رو به فراموشی است. البته این اتفاق تنها مربوط به آثار موسیقی نیست بلکه شرایط فیلم های سینمایی و فیلم های مستند هم به همین صورت است. در واقع نه فرهنگ آن را داریم که کار به صورت دیجیتال منتشر شود و نه تعداد ناشران دیجیتال آنقدر چشمگیراست که بخواهند با هم رقابت داشته باشند تا هر روز یک اثر خوب پخش نمایند. گویا فقط یک باشگاه فوتبال وجود دارد و قرار است تمامی بازیکنان ازهافبک، دفاع و فوروارد از این تیم یا باشگاه معرفی شوند و قاعدتاً فضایی برای دیده شدن دیگربازیکنان نیست و آرام آرام فراموش می شوند.

چمن آرا به بازار راکد اشاره دارد: علاوه بر بازار راکد و نوسان قیمت، انتشار تک آهنگ ها هم انگیزه مردم را در خرید یک آلبوم کمتر نموده و البته انجام این کارها هم آنقدر توان ندارد که بتواند خود را سرپا نگه ندارد و در چارت پرفروش ها باقی بمانند مگردرمواقع خاص. او در ادامه بیان نمود: از تابستان سال گذشته تا به امروز هیچ آلبومی منتشر ننموده ایم و اگر اشتباه نکنم دیگر ناشران موسیقی همچون هرمس، ایران گام و... همین مسأله را دارند و تنها یک نشر وجود دارد که به شیوه گذشته و مشخصات خود حدود 15 آلبوم منتشر نموده است. مدیر خانه موزه بتهوون درباره استقبال مردم از آلبوم های موسیقی گفت: مدت زمان اندکی است که نگرانی مردم کمی کمتر شده و به خیابان ها و فضای پر جمعیت آمده اند و در این مدت سراغی هم از فروشگاه های ما گرفته اند اما کار جدیدی برای معرفی و فروش نداشتیم. درکنار این اتفاقات همکارانی هم هستند که چندین آلبوم آماده به انتشار دارند و مجوز آن هم دریافت شده است؛ هنرمندانی چون حمید حامی، سیروان خسروی، همایون شجریان، علیرضا قربانی، سالار عقیلی، محمد اصفهانی و.... اما بنا به دلایلی فکر می نمایند امروز زمان انتشار آلبوم نیست و این چرخه به دست تهیه نمایندگان و خوانندگان متوقف شده و نمی خواهد ریسک سود احتاقتصادی در بازار موسیقی را داشته باشند و باید بگویم همه ضرر نموده ایم و این صدمات همچنان ادامه خواهد داشت.

ورشکستگی صنعت موسیقی

نیما جوان مدیر نشر و پخش جوان هم گلایه مند از شرایط امروز بازار موسیقی است: از اواخر اردیبهشت ماه که شهرکتاب ها فعالیت خود را شروع کردند تا به امروز خرید چندانی نداشته اند به طور مثال آلبومی از آقای فردین خلعتبری با عنوان نوروزآیینه توزیع کردیم که اثری از هنرمند نام آشنای موسیقی ایران است، در نتیجه انتظار فروش بالایی از آن می رفت، اما توانستیم تنها 13 نسخه از این کار را وارد فروشگاه ها کنیم و بسیاری از شهر کتاب هایی که فعال بودند خریدی نداشتند چرا که مراجعه نماینده ای نیست. با این حساب اگر قبلاً می گفتیم مارکت فروش فیزیکی آثار موسیقی رو به ورشکستگی است امروز باید بگوییم ورشکسته شد.

به گفته او هیچ حمایت دولتی تا به امروز نبوده و وعده وعید هایی که داده شد شامل ناشران موسیقی نبوده و نخواهد بود. این در حالی است که در تمام جهان دولت ها به دلیل توان اقتصادی بالا یک جریانی را حفظ نمایند، این امر موجب ناامیدی و بی انگیزه شدن آرتیست ها هم شده است و اگر آلبوم هم آماده انتشار باشد هیچ ناشری هزینه آن را متقبل نمی شود چرا که صرفه اقتصادی ندارد وعملاً این چرخه و صنعت موسیقی در حال نابودی است. این درحالی است که اگر این صنعت نابود شود فرهنگ ما از بین خواهد رفت. البته این شرایط شامل 99 درصد ناشران و پخش نماینده ها خواهد بود.

او در ادامه اضافه کرد: اردیبهشت ماه سال جاری دولت وعده کرد از سوی صندوق حمایت از هنرمندان و وزارت ارشاد یک وام 10 میلیون تومانی به صنوف و مشاغل آسیب دیده اختصاص پیدا کند- که البته رقم ناچیزی در مقابل این مسائل است- اما همین مبلغ هم تا به امروز به دست ما نرسیده است و چندین بار پیگیری کردیم و نزدیک 7 ماه زمان برد. متأسفانه جریانات دولتی به سمتی است که ابتدا به اولویت هایی که مد نظرخودشان است رسیدگی می شود. در کشور ما فرهنگ اولین کالایی است که از سبد خانوار ها حذف شده و در اولویت قرار ندارد چرا که هرگز دغدغه هیچ فردی نبوده و نیست.

پریها: پریها، اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما، هنر، گردشگری

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و تفریحی

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 12204

به "خواب آشفته دربازار موسیقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواب آشفته دربازار موسیقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید