خیره شدن به نور قرمز ممکن است بینایی را بهبود بخشد

به گزارش دابی بلاگ، یک آنالیز مقدماتی نشان می دهد افراد بالای 40 سال با 3 دقیقه نگاه کردن به نور قرمز می توانند جنبه های از بینایی شان را بهبود می بخشند.

خیره شدن به نور قرمز ممکن است بینایی را بهبود بخشد

به گزارش دابی بلاگ به نقل از خبرگزاری فرانسه گلن جفری، پروفسور گلن جفری استاد علوم اعصاب استاد در انستیتوی چشم پزشکی در یونیورسیتی کالج لندن و گروهش دریافتند که خیره شدن افراد به چراغ LED قرمز درخشان به بهبود قابل توجه در دو جنبه بینایی افراد بالای 40 سال منجر شده است.

شبکیه چشم انسان که مرکز اطلاعات بینایی چشم است از 40 سالگی به بعد به تدریج تضعیف می گردد.

به گفته جفری از 40 سالگی به بعد سلول های شبکیه به علت اینکه تضعیف میتوکندری هایشان که در واقع باتری های سلولی هستند، دچار اشکال می شوند.

آنالیز های ابتدایی در مگس سرکه، خر زنبور و موش ها نشان داده بود که استفاده از نور قرمز می تواند بینایی آنها را بهبود بخشد. سپس پژوهشگران از 24 فرد سالم در سنین 28 تا 72 سال خواستند تا یک چراغ قرمز دستی با نور با طول موج 670 نانومتر را برای سه دقیقه روزانه برای بیش از دو هفته جلوی چشم غالبشان (چشمی که بهتر اطلاعات بینایی به مغز می رساند) نگهدارند.

هنگامی که این افراد برای آنالیز دوباره به آزمایشگاه بازگشتند، معلوم شد آنها تا 20 درصد بهبودی در توانایی شناسایی رنگ ها به خصوص رنگ آبی را پیدا نموده اند. توانایی تشخیص رنگ آبی با افزایش سن در بعضی از افراد کاهش می یابد.

کارکرد سلول های مخروطی در شبکیه چشم- به نور حساسند و توانایی دیدن در نور کم را ایجاد می نمایند، نیز در این افراد البته به میزان کمتری بهبود پیدا نموده بود.

اما در افراد زیر 38 سال که این پژوهشگران به عنوان حد مرز جوانی و پیری مشخص نموده بودند، هیچ تغییری در این دو جنبه بینایی رخ نداده بود.

البته به گفته پروفسور جفری اندازه نمونه در این تحقیق مقدماتی که در ژورنال پیری شناسی منتشر شده است، محدود بوده است، چرا سالمندان زیادی نتوانسته بودند به بخش ابتدایی این آنالیز که احتیاج به گشاد کردن مردمک و بعد در نشستن تاریکی دارد، وارد شوند.

به گفته جفری بیدار نگهداشتن سالمندان در چنین شرایطی کار مسئله ای است.

کارشناسان می گویند با نتایج این آنالیز باید با احتیاط برخورد کرد و نمی توان به این نتیجه رسید که نور قرمز به سادگی بینایی را بهتر می نماید. شمار کم افراد مورد آنالیز هم ممکن است نتایج را مخدوش کند.

به هر حال، یافته های این آنالیز می توانند در حوزه فوتوبیومدولاسیون (استفاده از نوردرمانی برای بهبود سالمت) سودمند باشد که از جمله برای بازیابی توانایی های بدنی فضانوردان پس از بازگشت از فضا پس از مدت طولانی بی وزنی استفاده کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 9983

به "خیره شدن به نور قرمز ممکن است بینایی را بهبود بخشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیره شدن به نور قرمز ممکن است بینایی را بهبود بخشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید