دامنه سطح بالا یا TLD چیست؟

به گزارش دَبی بلاگ، رپرتاژآگهی - شاید با شنیدن نام دامنه سطح بالا این پرسش برای تان به وجود آمده باشد که آیا دامنه سطح بالا با دامنه ای که به نام نام و آدرس سایت انتخاب می کنیم تفاوتی دارد؟ در این مطلب بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت و ضمن بررسی این موضوع که دامنه چیست، ثبت دامنه و به خصوصیاتی که آن را به یک دامنه سطح بالا یا همان TLD تبدیل خواهد کرد، اشاره خواهیم کرد. در پایان هم مجموعه IRPOWER را به شما معرفی خواهیم کرد که می توانید دامنه مورد نظر خود را با توجه به نوع کسب و کارتان انتخاب و ثبت کنید.

دامنه سطح بالا یا TLD چیست؟

دامنه چیست؟

همان طور که می دانید برای راه اندازی یک سایت بر بستر اینترنت نیاز دارید دامنه یا نامی منحصربفردی را برای آن تعیین کنید که به این عمل ثبت دامنه می گویند. همان طور که آدرس دقیق محل کار شما می تواند مشتریان تان را به راحتی به شما برساند، دامنه سایت و نامی که برای آن انتخاب می کنید هم می تواند کمک کند تا مشتریان و کسانی که در پی کسب و کار شما هستند شما را به راحتی بر بستر اینترنت بیابند.

بنابراین ثبت دامنه تا حد امکان باید به گونه ای باشد که مشتری بتواند آن را به راحتی به خاطر بسپارد. چرا که در بستر اینترنت، نام دامین وب سایت ها اکثرا نام برند آن سازمان خواهد بود که می تواند به برندینگ آن سازمان بسیار کمک کند. ثبت دامنه به این صورت خواهد بود که به ازای پرداخت شما برای دوره های مالی 1 الی 10 ساله (بسته به نوع پسوند)، آن نام دامنه تا زمانی که هزینه آن را پرداخت نمایید، در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

در صورتی که هزینه تمدید دامنه به موقع پرداخت نشود، دامنه پس از گذراندن دوره های تعیین، مجددا برای ثبت، در دسترس عموم قرار خواهد گرفت که این موضوع می تواند باعث از بین رفتن تمام تلاش های مالک دامنه شود! در نتیجه پیگیری به موقع تمدید دامنه و هاست همیشه یکی از مهمترین مسایلی است که بایستی در حوزه اینترنت به آن دقت داشته باشید.

دامنه به دو بخش اصلی تقسیم می شود که در ادامه به معرفی و توضیح هر بخش خواهیم پرداخت.

نام دامنه: این نام از طریق کسی که مایل است سایتی داشته باشد انتخاب می شود. برای بررسی آزاد بودن نام دامنه می توان از وب سایت های WHOIS یا از طریق ثبت دامنه IRPOWER اقدام کرد. در تعیین نام دامین بسته به پسوند دامنه، به جز چند کاراکتر هیچ محدودیتی در استفاده از کاراکتر های دیگر نخواهید داشت. تنها شرط لازم برای ثبت دامنه، آن است که قبلا از طریق شخص دیگیری ثبت نشده باشد! در ثبت نام دامنه می توانید از کلماتی با تعداد 2 تا 67 کاراکتر استفاده کنید؛ این نام باید به هم پیوسته باشد مگر آن که بین دو کلمه با یک خط فاصله جدا شود.

پسوند دامنه: پس از انتخاب نام مورد نظرتان زمان انتخاب پسوند دامنه فرا می رسد که البته بخش مهمی در ثبت دامنه یا دامین سایت است. پسوندها معنای مختلفی دارند و بهتر است پسوندی را برای سایت خود انتخاب کنید که با نوع فعالیت شما در بستر اینترنت همخوانی داشته باشد. به نام مثال پسوند دامنه IR. به این معناست که سایت شما ایرانی است مانند سایت هر کشوری که با پسوند خاص خود ایجاد می شود و نشانگر مخفف نام همان کشور است و پسوند com. هم به نام یک پسوند تجاری شناخته شده است.

دامنه سطح بالا یا TLD چیست؟

در بخش پیشین دامنه و ویژگی هایی که پسوند آن باید داشته باشد را ذکر کردیم. تعریف دامنه سطح بالا یا Top-Level Domain که به طور مخفف TLD نامیده می شود تفاوت چندانی با تعریفی که در گذشته ارائه کردیم ندارد، تنها تفاوت آن در کاربردی است که می تواند برای سایت شما به همراه داشته باشد یعنی می تواند آن را در دسته بندی تعیینی قرار دهد. بنابراین اگر مایلید دامنه سایت تان مرتبط با نوع فعالیت تجاری، پزشکی، آموزشی و .. باشد، بهتر است از بین پسوندهای سطح بالا آن را انتخاب کنید.

انواع دامنه های سطح بالا یا TLD

TLD سایت ها بر اساس هدف، مالک و موقعیت جغرافیایی هر وب سایت به سه دسته مختلف طبقه بندی می شود که این امر از طریق ICANN صورت می گیرد. آیکان مخفف Internet Corporation Assigned Names And Numbers نام شرکتی است که مسئولیت فضای آدرس و تعیین پروتکل مدیریت سیستم دامنه های بر عهده دارد. در ادامه به معرفی دسته های مختلف دامنه سطح بالا خواهیم پرداخت.

 • دامنه سطح بالا عمومی با نام مخفف gTLD

در این دسته بندی پر کاربردترین و آشناترین پسوندهای دامنه قرار می گیرند که این پسوندها جزء رایج ترین ها به تعداد می آیند که از بین آن ها می توان به پسوندهای زیر اشاره کرد.

 • com. برای سایت های تجاری
 • org. برای سازمان ها و ارگان ها
 • net. جهت استفاده برای سایت شبکه های تلویزیونی
 • biz. برای مشاغل مختلف
 • info. جهت استفاده در سیستم عامل های اطلاعاتی

پسوندهای جدیدی که به مجموعه gTLD در سال های اخیر اضافه شده است را new gTLD می نامند و از این پسوندها میتوان به .shop، .flowers، .site و … اشاره کرد.

 • دامنه سطح بالا با حمایت مالی با نام مخفف sTLD

نوعی از پسوندهای دامنه را در بر می گیرد که این سایت ها از طریق شرکت ها و سازمان های خصوصی اداره می شود و لازم است برای ثبت این نوع دامنه قوانین خاصی را پذیرفت و اجرایی و برخی مواقع جهت ثبت آنها نیاز به مستندات خاصی است. برخی از این پسوندها شامل موارد زیر می شود.

 • gov. برای ساخت سایت های دولتی
 • edu. برای مؤسسات آموزشی
 • int. برای سازمان های بین المللی
 • mil. برای ایجاد سایت های مرتبط با ارتش
 • tel. برای سایت های ارائه دهنده سرویس ارتباط اینترنتی
 • mobi. برای سایت های ارائه نماینده محصولات و خدمات تلفن همراه
 • post. برای سایت های ارائه نماینده خدمات پستی
 • دامنه سطح بالا کد کشور با نام مخفف ccTLD

این پسوند برای دامنه بر اساس موقعیت جغرافیایی و منطقه ای خاص در نظر گرفته می شود. به نام مثال ir. که نشان دهنده مخفف کشور ایران است و پیشتر به آن اشاره کردیم. این نوع پسوند تعداد بسیار زیادی دارد. ما در ادامه چند نمونه از این پسوندها که متداول ترین دامنه سطح بالا TLD بر اساس کشور و موقعیت جغرافیایی است را نام می بریم.

 • fr. فرانسه
 • es. اسپانیا
 • ru. روسیه
 • us. ایالات متحده
 • ca. کانادا
 • de. آلمان

آشنایی با دامنه های ملی IR

ایرنیک (پژوهشگاه دانش های بنیادی) مسئول ثبت پسوند دامنه اینترنتی کشور ایران (پسوند .ir ) است. پژوهشگاه دانش های بنیادی پژوهشگاهی است که در سال 1367 تأسیس شد. این مرکز قبلاً مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات نام داشت. در مهرماه 1373، مؤسسه آیکن پذیرش دامنه .ir را به نام یک دامنه مرتبه اول گفت و به سبب هزینه مناسب طی سال های گذشته ثبت و تمدید این پسوند از محبوبیت خوبی برخوردار شده است. لازم به توضیح است که هر دامنه .ir حداکثر می تواند 6 سال اعتبار داشته باشد

دامنه های خاص (Premium) چیست؟

علاوه بر دامنه هایی که به صورت عمومی و با روال عادی قابل ثبت میباشند ، دامنه هایی وجود دارند که به دلیل پسوند و یا نام خاصی که دارند ارزشمند تر از سایر دامنه ها هستند، معمولا چنین دامنه هایی با شرایط خاصی ثبت میشوند و یا از طریق رجیسترار ها ثبت شده و با مبلغ بالاتری به فروش میرسند. بنابراین ممکن است در فرایند ثبت چنین دامنه هایی با خطایی مبنی بر Premium بودن دامنه روبرو شوید. اگر مالک یک برند تجاری هستید یا قصد دارید برای داشتن نام دامنه ای منحصر به فرد هزینه کنید میتوانید برای خرید این دامنه ها اقدام کنید در غیر این صورت باید نام دیگری برای دامنه خود انتخاب نمایید.

مزیت استفاده از چند دامنه TLD چیست؟

چنانچه افرادی که اقدام به طراحی سایت، خرید دامنه و انتخاب پسوند برای سایت خود می نمایند این پسوند را به درستی انتخاب نمایند کمک می نمایند تا مخاطبان با دیدن پسوند سایت بدون آن که نیاز به خواندن محتوا داشته باشند، متوجه فعالیت سایت شوند. نکته دیگر آن که می توان برای راه اندازی سایت همزمان از دو یا سه پسوند مختلف دیگر با یک نام استفاده کرد به نام مثال example.com یا example.it و یا example.net. به این ترتیب چنانچه فردی نام دامنه شما در خاطرش مانده باشد اما پسوند را فراموش کند با تایپ نام به همراه هر یک از این پسوندها در مرورگر به سایت شما خواهد رسید. ضمن آن که ثبت یک دامنه با چند پسوند مختلف، راه را بر سوء استفاده دیگران از سایت شما می بندد.

معرفی مجموعه IRPOWER

همان طور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم، چنانچه در فکر راه اندازی سایت برای کسب و کار آموزشی، تجاری، فروشگاهی و … خود هستید، اولین و مهم ترین قدم، ثبت دامنه و البته انتخاب دامنه سطح بالا است تا بتواند ارتباط خوبی با نوع کسب و کار شما داشته باشد و شما را به سرعت به مقصودتان نزدیک نماید. بنابراین پیشنهاد می کنیم ثبت و خرید دامنه را از طریق مجموعه ای انجام دهید که از پشتوانه اعتماد بالایی در میان کاربران برخوردار باشد و بتوانید از پشتیبانی آن ها در هر زمان برخوردار شوید.

IRPOWER یکی از مجموعه های ارائه نماینده خدمات هاست لینوکس، هاست ویندوز، ثبت دامین، نمایندگی میزبانی وب، نمایندگی ثبت دامنه، سرور مجازی و سرور اختصاصی است که توانسته در 17 سال فعالیت خود در این زمینه به 400 هزار وبسایت خدمات متنوعی را ارائه نماید. جهت دسترسی به این مجموعه از آدرس www.IRPOWER.com می توانید استفاده کنید. مجموعه IRPOWER با برخورداری از کارشناسان مجرب به سوالات شما در زمینه دامنه و میزبانی وب پاسخ داده و خدماتی که نیاز دارید را در کمترین زمان و با بهره گیری از بروزترین تکنولوژی های روز در این حوزه در اختیار شما قرار می دهد.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 19073

به "دامنه سطح بالا یا TLD چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دامنه سطح بالا یا TLD چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید