در این شهر مردم با دود حمام می گیرند!

به گزارش دَبی بلاگ، شاید بتوان گفت که آفریقا بکرترین و دست نخورده ترین مکان دنیا است و هنوز هم چیزهای زیادی در آن یافت می گردد که از قرن ها پیش دیگر در سایر نقاط دنیا یافت نمی شوند.

در این شهر مردم با دود حمام می گیرند!

امروز به قبیله ای عجیب و شگفت انگیز در قاره آفریقا می رویم، جایی که زندگی طبق تکنولوژی، تاثیری بر هویت و آینده این قبیله ندارد. در مطلب امروز مجله گردشگری دلتا قصد داریم شما را با قبیله هیمبا در نامیبیا آشنا کنیم.

قبیله هیمبا در نامیبیا

نامیبیا کشوری در جنوب غربی آفریقا است و بین بیابان های نامیب و کالاهاری قرار گرفته است. مردم قبیله هیمبا در نامیبیا، مجموعه منحصر به فردی از انسان هایی هستند که فرهنگ آن ها برای بیشتر ما عجیب است. مردم این قبیله در منطقه خودمختار نامیبیا زندگی می نمایند.

جمعیت این قوم کوچ نشین، بین 20 تا 50 هزار نفر برآورد می گردد. مردم هیمبا از لباسهای کمی برای پوشاندن خود استفاده می نمایند.

قبیله هیمبا از درختان جوان و برگ های خرما کلبه های مخروطی شکل می سازند که با بندهای چرمی درهم آمیخته و بعدا با سرگین و لای پوشانده شده است. در داخل کلبه ها هیچ امکاناتی وجود ندارد، بجز تشک روی زمین.

شغل و فرهنگ مردم قبیله هیمبا

شعار قبیله هیمبا: کشاورزی را با گاو آغاز نکنید، آن را با انسان ها آغاز کنید.

اعضای قبیله هیمبا چوپانان قابلی هستند. این افراد عمدتا دامدار و کشاورز هستند. بعضی از روستاییان از نظر اجتماعی مذهبی هستند و خدایان قدیم خود را می پرستند. زنان این قبیله هم در طی روز، مشغول جمع آوری هیزم، پخت و پز، سرو غذا و یافتن منابع آب تازه هستند.

چند همسری در بین آن ها پذیرفته شده است و دختران جوان در سنین پایین ازدواج می نمایند. زنان هیمبایی قبل از ازدواج فقط یک بار حمام می نمایند. آن ها موهای خود را با خاکستر می شویند و این مو ها را تا زمان مرگ حفظ می نمایند.

رسوم عجیب در این قبیله

زنان و مردان هر دو بدن خود را با اوتجیزه که مخلوطی از کره، چربی و خاک رس است می پوشانند. این مخلوط، رنگی مایل به قرمز به پوست آن ها می بخشد که نمادی از خون است که به نوبه خود نمادی از زندگی است.

قبلا تصور بر این بود که این ماده برای حفاظت در برابر اشعه آفتاب و دور کردن حشرات استفاده می گردد، اما زنان قبیله هیمبا گفته اند که این ماده کاربرد کاملا آرایشی دارد.

زنان هیمبا، زیباترین زنان شناخته شده اند

برای اعضای قبیله ظاهر، نقش مهمی در فرهنگ سنتی دارد. نمایندگان هیمبا، جزئیات و ظاهر افراد را دقیقا کنترل و از پوست و موهای آنان مراقبت می نمایند. آن ها کمبود لباس را با تزئینات متعدد ساخته شده از مس، صدف و مروارید جبران می نمایند.

زنان قبیله نیمه صحرانشین هیمبا، برای موهای خود نیز از اوتجیزه استفاده می نمایند و به علت موها و رنگ قرمز صورت خود مشهور هستند.

این بخش مهمی از سنت های چند صد ساله است و زنان قبیله هیمبا به عنوان زیباترین زنان شناخته می شوند. ویژگی های ظریف صورت و چشمان بادامی شکل آن ها همواره مورد تحسین مسافران قرار گرفته است.

حمام دود

آن ها برای نظافت خود نوعی خاک سرخ روی بدنشان می مالند و به صورت روزانه بدنشان را با نوعی دود خاص بخور می دهند. حمام دود به این صورت است که درون یک ظرف پر از گیاهان مخصوص تکه ای ذغال سرخ شده می اندازند و پس از سوختن گیاهان و فراوری دود بر روی ظرف خم می شوند تا دود به بدنشان برخورد کند.

در همین حین به علت حرارت ایجاد شده از زغال و سوختن گیاهان بدنشان آغاز به تعرق می نماید و پس از آن با استفاده از رطوبت حاصل از تعرق بدنشان را شسته و تمیز می نمایند.

از اینکه افراد این قبیله با آب حمام نمی نمایند خیلی شگفت زده نخواهید شد، وقتی بدانید که آن ها در یکی از خشن ترین و کم آب ترین منطقه ها آب و هوایی جهان زندگی می نمایند.

مردم هیمبا بسیار در مقابل غریبه ها مهمان نواز هستند و از گردشگران استقبال می نمایند، ولی اجازه ورود فرهنگ جدیدی را به درون ساختار قبیله خود نمی دهند.

پیشنهاد مطالعه: برای تماشا مطالب بیشتر از گردشگری مردم این روستای ایرانی، لای سنگ ها زندگی می نمایند را بخوانید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 2 اسفند 1401 بروزرسانی: 2 اسفند 1401 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 29244

به "در این شهر مردم با دود حمام می گیرند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در این شهر مردم با دود حمام می گیرند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید