در سفر روحانی به ژاپن بحث مذاکره با آمریکا مطرح نیست

به گزارش دابی بلاگ، یک کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به سفر آینده حسن روحانی به ژاپن گفت: این سفر را می توان در چهارچوب کوشش برای احیای فعالیت های دیپلماتیک جهت کاهش تنش در منطقه خلیج فارس ارزیابی کرد اما بحث مذاکره با آمریکا مطرح نیست.

در سفر روحانی به ژاپن بحث مذاکره با آمریکا مطرح نیست

برای دریافت خدمات ویزای کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

کوروش احمدی در گفت وگو با دابی بلاگ، با بیان اینکه سفر رئیس جمهور ایران به ژاپن به دعوت نخست وزیر این کشور را نمی توان چندان در چهارچوب روابط دو جانبه به حساب آورد در بیان علت این موضوع گفت: پس از اعمال تحریم های مجدد آمریکا علیه ایران مبادلات مالی دو کشور به شدت کاهش پیدا نموده و در حال حاضر خرید نفت ایران از سوی ژاپن متوقف شده است و شرکت های ژاپنی در شرایطی نیستند که بتوانند از ایران نفت بخرند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه فروش نفت ایران نیز به شدت کاهش پیدا نموده ایران هم در خرید کالا و گسترش روابط مالی دچار رکود شده است. بنابراین شاید بتوان این سفر را در چهارچوب کوشش برای احیای فعالیت های دیپلماتیک جهت برطرف تنش در منطقه خلیج فارس ارزیابی کرد.

احمدی همچنین با اشاره به بعضی از تحلیل ها مبنی بر اینکه این سفر در راستای میانجی گری ژاپن میان ایران و آمریکا انجام می گردد اظهار کرد: به نظر می رسد پیشنهاد فرانسه و کوشش هایی که برای انجام میانجیگری از سوی این کشور در حال اجرا بود به تعلیق درآمده است و در حال حاضر نخست وزیر ژاپن با توجه به رابطه نزدیکی که با ترامپ دارد از موقعیت بهتری برای میانجیگری برخوردار است.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه شینزو آبه از همان ابتدای روی کار آمدن ترامپ همکاری بیشتری با او داشته و این باعث نزدیکی هر چه بیشتر او با رئیس جمهوری آمریکا شده است در حالیکه مکرون از چنین جایگاهی برخوردار نبود، ادامه داد: در چند هفته اخیر به خصوص بعد از اعتراضات آبان ماه شاهد مواضع سختگیرانه تر مقامات فرانسوی در ارتباط با ایران بوده ایم و این خود باعث افزایش اختلافات بین ایران و فرانسه شده که نمونه ای برای این موضوع است که کوشش های فرانسه در زمینه میانجیگری به نتیجه نرسیده است.

وی با بیان اینکه به نظر می رسد مسئله مذاکره با آمریکا مطرح نیست بلکه کوشش بر این است که کانال تماس های دیپلماتیک بین ایران و آمریکا باز باشد تا اگر شرایطی فراهم شد بتوان از آن استفاده کرد، ادامه داد: در بحث گفت وگو بین ایران و آمریکا مسئله این است که آیا تغییراتی در مواضع طرفین ایجاد شده است یا نه؟ بعضی معتقدند با توجه به مسائل داخلی ایران و همچنین تحولات منطقه ممکن است این مسائل باعث شده باشد که در محاسبات تهران در ارتباط با مذاکره با آمریکا تغییراتی ایجاد شده باشد. در واشنگتن نیز همواره این امکان وجود دارد که در ذهن شخص ترامپ تغییرات محاسباتی به وجود آید و ترامپ این آمادگی را داشته باشد که امتیاز حداقلی به ایران دهد. گرچه این امتیاز نمی تواند لغو تحریم ها باشد بلکه از نوع امتیازاتی است که به کره شمالی از سوی آمریکا داده شده است.

وی ادامه داد: اگر تغییر محاسباتی در تهران و واشنگتن شکل نگرفته باشد نمی توان امیدی به مذاکره و میانجیگری ها برای حل و فصل اختلافات داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 4502

به "در سفر روحانی به ژاپن بحث مذاکره با آمریکا مطرح نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سفر روحانی به ژاپن بحث مذاکره با آمریکا مطرح نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید