دوترته: از منابع نفتی فیلیپین در دریای چین جنوبی حراست می کنم

به گزارش دابی بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از راشا تودی، رودریگو دوترته روز دوشنبه در سخنانی که تا حدی خطاب به مقامات پکن بود، بیان کرد که برای دفاع از آنچه که ادعا می گردد منابع نفتی و معدنی این کشور در دریای چین جنوبی است؛ ناوهای خود را به این منطقه مورد مناقشه اعزام می نماید.

دوترته: از منابع نفتی فیلیپین در دریای چین جنوبی حراست می کنم

برای دیدن زیباترین کشور جنوبی شرقی آسیا با تور فیلیپین همراه باشید.

وی روز دوشنبه در یک سخنرانی گفت: من کشتی های خاکستریم را به آنجا می فرستم تا بر یک ادعای [ارضی] تأکید کنم. دوترته در ادامه اضافه کرد که به منازعه بر سر منطقه ماهیگیری علاقمند نیست، بلکه از [سهمیه] نفت فیلیپین حمایت می نماید.

رئیس جمهور فیلیپین همچنین خاطر نشان کرد که اعلام عملیات حفاری در دریای چین جنوبی بخشی از توافق این کشور با چین نیست و وی در آن منطقه به حفاری خواهد پرداخت.

گفته می گردد که اعلام این تصمیم از سوی رئیس جمهور فیلیپین نمایش احتمالی قدرت نظامی این کشور است، بخصوص پس از آنکه مخالفان سیاسی دولت دوترته به او در خصوص مصالحه در برابر پکن آن هم پس از تعدی ادعایی چین به منطقه انحصاری مالی فیلیپین هشدار دادند.

این در حالی است که چین به طور مکرر ادعاها در خصوص تعدی به خاک فیلیپین را رد نموده و اظهار داشت که تنها خواستار حراست از حاکمیت سرزمینی و حقوق دریایی خود است.

با این حال، دوترته در سالهای اخیر کوشیده است تا پل هایی ارتباطی با پکن برقرار کند و گفته که می خواهد روابط کشورش با چین محبت آمیز باقی بماند.

لازم به ذکر است، در سال 2018 چین و فیلیپین یک یادداشت تفاهم در زمینه منابع نفتی و گازی در دریای چین جنوبی امضا کردند و بر طبق آن دو طرف در خصوص انرژی در این منطقه با یکدیگر توافق کردند.

با این حال، اواخر ماه اکتبر دوترته طرح پیشنهادی وزارت انرژی فیلیپین برای از سرگیری اکتشاف منابع نفت و گاز در این منطقه مورد مناقشه را تأیید کرد.

از سوی دیگر، در ماه میلادی گذشته نیز گزارش هایی مبنی بر لنگر انداختن ناوگانی از قایق های چین در تپه دریایی ویتسون که بخشی از مجمع الجزایر اسپراتلی در منطقه انحصاری مالی فیلیپین است و با این حال هر دو کشور نسبت به آن ادعای ارضی دارند، منتشر شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 17019

به "دوترته: از منابع نفتی فیلیپین در دریای چین جنوبی حراست می کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوترته: از منابع نفتی فیلیپین در دریای چین جنوبی حراست می کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید