دو راه چاره برای مهار فرونشست زمین در تهران

زهرا بهرام نژاد استفاده از سنگ فرش های با قابلیت جذب آب و تزریق فاضلاب های تصفیه شده به سفره های زیرزمینی را دو راه حل برای مهار فرونشست زمین در تهران مطرح کرد.

دو راه چاره برای مهار فرونشست زمین در تهران

زهرا نژادبهرام در گفت وگو با ایسنا، در خصوص فرونشست زمین در پایتخت با بیان این که بارها عنوان نموده ام که سه خطر سیلاب، فرونشست و زلزله تهران را در معرض خطر قرار داده، گفت: البته اقدامات در خصوص زلزله جدی تر بوده است و در خصوص سیل و فرونشست هنوز توجه لازم جلب نشده است، در حالی که اگر در فروردین ماه امسال لطف پروردگار و درایت مدیریت شهری نبود قطعا شاهد وقوع سیلاب در تهران بودیم.

رییس کمیته شهرسازی شورای شهر تهران با بیان این که علت فرونشست اصلی زمین را کاهش سطح آب های زیرزمینی عنوان می گردد، گفت: در طی سال های اخیر به دلیل مصالح شهری مجبور به حفر چاه های زیادی شده اند که در نهایت میزان آب سفره های زمینی کاهش یافته است و این در حالی است که سطح تمام معابر پایتخت را آسفالت های ضد آبی پوشانده که امکان نفوذ آب به لایه های زیرین خاک و سفره های زیرزمینی وجود ندارد و همچنین نهرهای آب نیز کف سازی شده اند که آب در آنها نفوذ نمی کند.

وی با بیان این که اقدامات سال های گذشته مانع از آن شده که آب جذب زمین گردد، ادامه داد: دو راه حل پیش روی مدیریت شهری واقع شده است که باید با استفاده از آنها نسبت به تقویت سفره های زیرزمینی اقدام نمایند.

نژادبهرام با بیان این که باید در پیاده روها از نوعی سنگ فرش استفاده گردد که قابلیت جذب آب را داشته باشد، اظهار کرد: معاونت فنی و عمرانی در حال اجرا مطالعات برای انتخاب نوع مصالح است.

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران اضافه نمود: جلسات زیادی با شرکت آب و فاضلاب داشتیم و به آنها توصیه کردیم که بخشی از فاضلاب تصفیه شده را به چاه های زیرزمینی تزریق نمایند تا باعث بهبود وضعیت خاک شویم.

وی با بیان این که فرونشست زمینه خطرسازی برای شهر است، اضافه نمود: اما دقت داشته باشید که این اتفاق در همه کشورها حساسیت هایی را ایجاد نموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 26 مهر 1398 شناسه مطلب: 2520

به "دو راه چاره برای مهار فرونشست زمین در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو راه چاره برای مهار فرونشست زمین در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید