روستای امامه؛ جاذبه گردشگری و خوش آب و هوای تهران ، عکس

به گزارش دَبی بلاگ، روستای امامه از جاذبه های گردشگری تهران است. این روستا علاوه بر آب و هوای مطبوع دارای جاذبه های تاریخی و سبیعی می باشد. روستای امامه در 5 کیلومتری جاده شمشک به تهران و نه چندان دور از فشم قرار گرفته است.

روستای امامه؛ جاذبه گردشگری و خوش آب و هوای تهران ، عکس

روستای امامه از جاذبه های گردشگری ایران

از دیگر جاذبه های گردشگری تهران می توان به روستای امامه اشاره نمود که روستایی با آب و هوای بسیار مطبوع و دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی از جمله قلعه مازیار و چشمه های آب متعدد است.

این روستا یکی از شکارگاه های قدیمی دوره قاجار و تابستان های مورد علاقه پادشاهان این دوره به حساب می آمد. گفتنی است که روستای امامه راستاهای کوهنوردی بسیار خوبی دارد. در دامنه های جنوبی البرز مرکزی، پشت پیچ های رودبار قصران شهر شمیرانات، یکی از عظیمترین روستاهای، روستای امامه است.

روستای امامه در 5 کیلومتری جاده شمشک به تهران و نه چندان دور از فشم، از دیدنی های شمشک است که به عنوان یکی از روستاهای سردسیر شناخته می شود. این فاصله کوتاه از فشم باعث می شود که مناظر فشم را ببینید و از زیبایی های این منطقه لذت ببرید. در حال حاضر راه رسیدن به این روستا با اتومبیل است اما در گذشته از آن به عنوان تبعید استفاده می شد زیرا شرایط زندگی در این منطقه سخت بود. آب این منطقه به وسیله قنات و چشمه ای که در اطراف روستا واقع شده تأمین می شود.

شغل اهالی این روستا کشاورزی و دامپروری است و به همین دلیل پرورش گوسفند در این روستا رواج دارد. علاوه بر این، باغ های زیادی مانند سیب، گیلاس و هلو وجود دارد. به دلیل نگهداری دام، لبنیات در این منطقه نیز مشهور است. ساختمانهای قدیمی این منطقه معمولاً سقفهای چوبی مسطحی داشتند، اما خانه های اشرافی دارای دهلیزها و ورودی های زیبا بودند که با گذشت سالها گل میخ ها و طبل های خود را پشت سر گذاشتند.

روستای امامه از روستاهای عظیم بخش رودبار قصران شهرستان شمیران استان تهران ایران است. امامه دو آبادی است که در کنار هم نهاده شده، یکی را امامه بالا و دیگری را امامه پایین می نامند. این روستا در بیست کیلو متری پایتخت در شرق تهران و میانه راه اصلی تهران به شمشک و نرسیده به فشم واقع شده و دارای جاده کوهستانی آسفالت است.

شغل مردم امامه کشاورزی و دامپروری است

امامه پایین یا امامه بالا ؟

امامه پایین یا پایین محله، بافت تاریخی تر و قدیمی تری نسبت به بالا محله دارد. به نظر من، برای یک طبیعت گردی روستایی، امامه پایین پیشنهاد مناسب تری است. چون امامه بالا پر از خانه و مغازه های جدید شده و کمی از جذابیت های تاریخی اش را از دست داده و برای کسانی که به دنبال مناطق ناب هستند، شاید اوایل روستا جذاب نباشد. اما برای یک گردش تابستانی، پر از مناطق هیجان انگیز و گاهی صعب العبور است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. نکته دیگر این است که بالا محله شانس زیادی برای برف بازی به شما نمی دهد.

تابستان های امامه پایین، در رودخانه گیدر و باغ های متعدد این روستا خلاصه می شود. پِیدیم، زیارت و … از باغ های معروف این روستا هستند که باید برای رسیدن به آن ها از اهالی یاری بگیرید.

رودخانه گیدر که تقریبا در اوایل روستاست، راه ماشین رو هم دارد. اما بهتر است در اواسط آبادی از ماشین پیاده شوید و قدم زنان به سوی رودخانه بروید. ضمناً گیدر در زمستان قابل بازدید نیست. چون هم برف زیاد کار را سخت می نماید، هم از لحاظ وجود حیواناتی مثل گرگ خطرناک است. اما گرگ ها در تابستان به کوه می فرایند و منطقه برای آب بازی تابستانی، کاملا آماده می شود.

چه فصلی به روستای امامه سفر کنیم؟

روستای زیبای امامه از ییلاق های چهار فصل استان تهران است. در فصل بهار، روستا پر از شکوفه های صورتی و سفید است. سفر به امامه در تابستان خنک خالی از لطف نیست. پاییز رنگارنگ روستای امامه بهترین انتخاب برای عکاسان است. با توجه به اینکه امامه روستایی کوهستانی است زمستان های پر برفی دارد. اگر به برف بازی و سرما علاقه دارید پیشنهاد می کنیم، در زمستان حتما به امامه سفر کنید چرا که هیجان زیادی در انتظارتان است.

روستای امامه از ییلاق های تهران است و آب و هوای بسیار خوبی نسبت به پایتخت دارد. در امامه می توانید جاذبه های تاریخی و طبیعی از قلعه مازیار تا چشمه های آب را ببینید. این روستا از شکارگاه های قدیمی دوران قاجار و از ییلاق های محبوب شاهان این دوره به شمار می رفته است. روستای امامه راستاهای پیمایشی و کوهنوردی بسیار خوبی دارد.

راستاهای کوهنوردی روستای امامه

روستای امامه در ارتفاعات شمال شرقی تهران واقع شده است و گذرگاهی برای کوهنوردانی محسوب می شود که قصد صعود به قله هایی مثل همهن، مهر چال و پیرزن کلوم (کلون) را دارند. برای صعود به قله همهن می توانید در راستا امامه به راحت آباد در مکانی به نام باغ تنگه توقف کنید (که راستا رسیدن به آن مانند راستا رسیدن به قلعه مازیار است) و در جهت شمال و شمال شرقی کوه صعود خود را به قله شروع کنید. اگر هم قصد صعود به قله های مهر چال و پیرزن کلون یا کلوم را دارید در روستای امامه از راه بلدهای محلی برای صعود خود یاری بگیرید.

قلعه هزار ساله مازیار روستای امامه

قلعه امامه (قلا)، در شمال شرقی امامه بالا در امتداد رودخانه بافاصله حدود سه کیلومتر از جاده اصلی در ارتفاعی صخره ای واقع شده است. از قلعه های مستحکم منطقه است که در ساخت آن از سنگ لاشه، ملات، ساروج و گچ سنتی استفاده شده است که در زمان ها گذشته برای ساخت قلعه ها از آن ها استفاده می کردند. حوادث روزگار از جمله عوامل طبیعی و انسانی باعث شد تا بخش های زیادی از این بنا تخریب شود. بر اساس نمونه سفال های پیدا شده از سطح و پیرامون قلعه امامه، قدمت آن حداقل به دوره اوایل اسلام می رسد.

قلعه مازیار یا قلعه امامه که عده ای به آن قلعه سنگی هم می گویند حدود 1200 سال قدمت دارد و در گذشته با نام عمامه قلعه قرب الری هم شناخته می شده است. روایت ها بیان می نمایند که قلعه مازیار به دست مردآویج در دوره آل زیار ساخته شده و در اصل به سبک قلعه های نظامی که حسن صباح ساخته بود، بنا شده است. وسعت قلعه حدود 900 متر مربع است و حدود 2450 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. گفته می شود که قلعه مازیار در گذشته دارای دو بخش متفاوت شمالی (عامه نشین) و جنوبی (شاه نشین) بوده که دسترسی به آن بسیار سخت و فقط از بخش شمالی امکان پذیر بوده است. این قلعه همچنین در زمان های گذشته تبعید گاه مبارزان مازندرانی نیز بود.

در این قلعه بقایای اتاق ها، برج و بارو، حصار دفاعی، غار، قنات یا آب انبار، ارگ و حاکم نشین دیده می شود.

دسترسی به قلعه مازیار به نسبت سخت است چرا که در مکانی مرتفع تر از محیط اطرافش نهاده شده و به احتمال زیاد دلیل آن ایجاد یک موقعیت استراتژیک برای حفاظت از قلعه بوده است. از قلعه مازیار بخش هایی مثل اتاق ها، باروها، حصار دفاعی، غار، قنات، ارگ و شاه نشین آن باقی مانده است. هم چنین سفال های پیدا شده در اطراف آن نشان دهنده تعلق قلعه به اوایل دوره اسلامی است. این قلعه در تاریخ 10 مهرماه 1380 با شماره ثبت 3972 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

امامزاده های روستای امامه

روستای امامه در مجموع دارای دو امامزاده با نام های شاهزاده حسین و نور است. این امامزاده که به روایتی از نوادگان امام موسی کاظم به حساب می آید در امامه پایین واقع شده و ساختمان نوسازی دارد.

امامزاده نور

امامزاده نور در جاده امامه پایین واقع شده است. بنا به روایات امامزاده نور از نوادگان امام موسی کاظم است. . اطلاعات دقیقی مبنی بر صحت اطلاعات در دسترس نیست. چندین سال قبل کتیبه موجود در حیاط امامزاده نور دزدیده شد. هنگام بازدید از امامزاده نور از درخت سرو تنومند امامزاده نیز بازدید کنید. اهالی روستا بر این باورند که این سرو 400 سال قدمت دارد.

چند سال پیش در حیاط امام زاده نور کتیبه ای وجود داشت که از آن محافظت نمی شد تا آن که به دست اشخاصی نامعلوم دزیده شد.

امامزاده شاه حسین

از دیگر امامزاده های روستای کلوگان امامزاده شاه حسین را می توان نام برد. امامزاده در بافت سنتی روستا واقع شده است. درباره امام زاده شاه حسین نیز چنین می گویند که بر اساس شجره نامه ای که دارد نسبش به امام موسی کاظم (ع) بر می شود و ساخت بقعه آن مربوط دوره ایلخانی بوده که صرفا در حد روایت است. بنای بقعه بسیار ساده با سقفی شیروانی و ضریح کوچکی از جنس چوب است. آستان امام زاده شاه حسین در دوره قاجار به دست انیس الدوله (سوگلی ناصر الدین شاه قاجار) مورد تعمیر نهاده شد و بر اساس کتیبه ای که در سردر ورودی بقعه واقع شده است، بنای امامزاده مجدد در سال 1328 خورشیدی بازسازی شده است.

منطقه باغ تنگه روستای امامه

باغ تنگه منطقه ای سرسبز و زیبا در قسمت شمالی روستای امامه است. باغ تنگه به دلیل درختان انبوه و هوای بسیار مطبوعش از مناطق پرطرفدار میان دوست داران طبیعت است. همچنین رودخانه زیبای امامه که از باغ تنگه می گذرد هم بر زیبایی این منطقه افزوده است. باغ تنگه در راستا صعود قله ها و همچنین در راستا بازدید از قلعه مازیار می باشد.

اقامت در روستای امامه

اگر قصد اقامت یک شبه در روستای امامه را داشته باشید، می توانید با امکانات کمپ به دل روستا و کوه ها بزنید. در غیر این صورت باید از ویلا و اتاق های شمشک و دیزین بهره ببرید.

pariha.com: پریها: اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما، هنر، گردشگری

منبع: گردشبان
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 17822

به "روستای امامه؛ جاذبه گردشگری و خوش آب و هوای تهران ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای امامه؛ جاذبه گردشگری و خوش آب و هوای تهران ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید