ساخت ایمپلنت های استخوانی و تجهیزات حوزه انرژی با چاپگرهای سه بعدی فلزی

به گزارش دَبی بلاگ، فناوری چاپ سه بعدی فلزی مبتنی بر فرآیند ذوب گزینشی با لیزر، یکی از سریع ترین روش های تبدیل ایده به محصول تجاری است.

ساخت ایمپلنت های استخوانی و تجهیزات حوزه انرژی با چاپگرهای سه بعدی فلزی

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،احمد فروزمهر مدیرعامل شرکت صنایع نورا لایه نگار از توسعه و رسوخ این فناوری در صنایع و حوزه های گوناگون ازجمله سلامت گفت و ادامه داد: فناوری چاپ سه بعدی فلزی مبتنی بر فرآیند ذوب گزینشی با لیزر، یکی از سریع ترین روش های تبدیل ایده به محصول تجاری است. شرکت های مبتکر و بزرگی در دنیا در حوزه های مختلف، از آن به عنوان روشی سریع، انعطاف پذیر و مقرون به صرفه برای تبدیل داده های دیجیتال به محصول نهایی استفاده می کنند.

چاپگر های سه بعدی فلزی برای کمک به گستره وسیعی از بیماران از جمله بیماران تروما و بیماران سرطانی که دارای نواقصی در بافت استخوانی خود هستند و بیمارانی که به صورت مادرزادی با نواقص استخوانی متولد شده اند، مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین می توان از پرینترهای سه بعدی در ساخت راهنماهای برشی و وسایل کمک جراحی استفاده کرد.

روش چاپ سه بعدی فلزی در ساخت پروتز های زانو، ران، جمجمه و صورت، ستون فقرات و ایمپلنت های دندانی به کار می رود که هرکدام با توجه به نوع کاربرد از مواد و روش های گوناگون ساخته می شوند.

مهم ترین ویژگی این تجهیز، ساخت ایمپلنت های استخوانی، منحصر به فرد بودنشان برای هر بیمار با توجه به آناتومی خاص است که سبب سهولت در خدمت رسانی به بیماران از طریق جراحان می شود.

امکان ساخت اشکال با هندسه های پیچیده

با استفاده از روش ساخت افزودنی در پرینتر سه بعدی فلزی، تقریبا هیچ محدودیتی در ساخت پروتزهای پزشکی با طرح و هندسه پیچیده وجود ندارد. این قابلیت، کیفیت و سرعت خدمت رسانی به بیماران را به شکل چشم گیری ارتقا می دهد. دستگاهی که در نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایرا ن ساخت به نمایش در می آید.

یکی از کاربردهای پرینتر سه بعدی فلزی که یک سوم نمونه خارجی قیمت دارد، استفاده آن برای ساخت قطعاتی در بخش انرژی است. از مهم ترین کاربرد های پرینت سه بعدی فلزی در بخش انرژی، می توان به استفاده از آن برای ساخت قطعات توربین های بخار یا گاز و کمپرسور ها اشاره کرد. به منظور افزایش بازده توربین ها، نیاز به قطعاتی با هندسه پیچیده است. همچنین از مواد خاص باید برای ساخت آن ها استفاده شود. ساخت قطعات پیچیده با موادی مانند آلیاژهای بر پایه نیکل با روش های سنتی فرآیند بسیار پیچیده ای است. استفاده از پرینتر سه بعدی فلزی در این موارد می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای روش های رایج و سنتی باشد.

نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایرا ن ساخت 23 آذرماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران افتتاح خواهد شد و تا 26 آذرماه سال جاری به صورت حضوری میزبان شرکت کنندگان بوده و در طول سال به صورت مجازی برقرار خواهد بود.

تولیدکنندگان، بیش از 9هزار محصول فناورانه در حوزه خدمات، تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت را در قالب این رویداد ارائه می دهند که جزئیات این محصولات و شرکت ها در وب سایت نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت به نشانی https://iranlabexpo.ir قابل مشاهده است. در برنامه حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بخشی از هزینه خرید مراکز علمی و پژوهشی دولتی را براساس سطح بندی تجهیزات در نمایشگاه پرداخت می کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 دی 1400 بروزرسانی: 29 دی 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 22233

به "ساخت ایمپلنت های استخوانی و تجهیزات حوزه انرژی با چاپگرهای سه بعدی فلزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت ایمپلنت های استخوانی و تجهیزات حوزه انرژی با چاپگرهای سه بعدی فلزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید