سگی که در 10 ثانیه کرونا را شناسایی می کند ، دقیق ترین و سریع ترین روش تشخیص کرونا؟

به گزارش دَبی بلاگ، چهار سگ ویروس یاب از یکی دو روز پیش فعالیت خود را در فرودگاه هلسینکی آغاز کردند و پژوهشگران فنلاندی امیدوارند با حضور این حیوان ها روشی دقیق و سریع و موثر و ارزان جایگزین آزمایش های مرسوم تشخیص کرونا پیدا شود.

سگی که در 10 ثانیه کرونا را شناسایی می کند ، دقیق ترین و سریع ترین روش تشخیص کرونا؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، هر کدام از این سگ ها می توانند در کمتر از 10 ثانیه وجود ویروس را در بدن یک انسان تشخیص دهند و تمام فرآیند آزمایش کمتر از یک دقیقه طول می کشد. آنا هیلم-بیورکمن از دانشگاه هلسینکی که مسئول آزمایش سگی تشخیص کروناست، می گوید: ما که بسیار امیدواریم و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، می توان از حضور سگ ها در مکان هایی چون بیمارستان ها، ورزشگاه ها، خانه های مراقبت و رویدادهای فرهنگی هم بهره برد.

روش استفاده از سگ های ویروس یاب به این ترتیب است که ماموران از مسافران ورودی می خواهند با یک دستمال چانه و گردن خود را پاک کنند. بعد آن دستمال را در واحدی جداگانه کنار دستمال های دیگر قرار می دهند و اینجا ماموریت سگ آغاز می شود. حیوان با بو کشیدن دستمال ها وقتی به مورد آلوده به ویروس کرونا رسید، واکنشی تمرین شده از خود نشان می دهد. سپس ماموران از آن مسافر می خواهند یک آزمایش PCR بدهد تا تشخیص سگ راستی آزمایی شود.

این چهار سگ پیش تر برای تشخیص بیماری هایی چون سرطان و دیابت به کار گرفته می شدند و در آزمایش های ابتدایی در دانشگاه تقریبا 100 درصد دقت در شناسایی موارد ابتلا به کرونا ثبت کردند. نکته عجیب اینکه سگ ها حتی چند روز پیش از بروز نشانه های ابتلا در انسان توانسته اند آن را تشخیص دهند. مورد شگفت دیگر، توانایی سگ ها در یافتن ویروس کرونا از میان 10 تا 100 مولکول است؛ آماری که در آزمایش های PCR به 18 میلیون مولکول می رسد.

دانشمندان فنلاندی همچنان در حال تحقیق درباره این توانایی سگ ها برای تشخیص ویروس کرونا هستند. تابستان امسال دانشمندان فرانسوی در پژوهش های خود به این نتیجه رسیده بودند که سگ ها می توانند بوی متفاوت ویروس را از دیگر بوها تمیز دهند. در واقع، بدن افراد مبتلا به کرونا نوعی رایحه شیرین تولید می کند که بسیار متفاوت از رایحه بدن انسان سالم است و سگ ها با حس بویایی قوی خود این رایحه را شناسایی می کنند.

تا امروز نشانه هایی از انتقال ویروس کرونا به راسوها و گربه ها پیدا شده اما هنوز دلیلی برای آلوده شدن سگ ها به کووید-19 در دست نیست. ضمن اینکه حتی اگر یک سگ به کرونا آلوده شود، به احتمال زیاد آن را به دیگران منتقل نمی کند. مسئولان شهر وانتا که فرودگاه هلسینکی در آن واقع شده است، برای چهار ماه استفاده از سگ های کرونایاب 300 هزار یورو کنار گذاشته اند که بسیار بسیار کمتر از هزینه استفاده از روش های آزمایشگاهی تشخیص کروناست.

شرکت وایز نوز که در تربیت سگ های بویاب فعال است، 16 سگ را برای پروژه تشخیص کرونا در فرودگاه هلسینکی تربیت کرد و انتظار می رود 10 سگ در این برنامه شرکت کنند. ماموریت چهار سگ به نام های ای تی، کاسی، مینا و والو از روز چهارشنبه در فرودگاه آغاز شده است. دانشمندان در استرالیا، آلمان، فرانسه و بریتانیا هم روی پروژه ای مشابه کار می کنند و این سگ ها از ماه در فرودگاه دبی هم مستقر شده اند.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 11937

به "سگی که در 10 ثانیه کرونا را شناسایی می کند ، دقیق ترین و سریع ترین روش تشخیص کرونا؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سگی که در 10 ثانیه کرونا را شناسایی می کند ، دقیق ترین و سریع ترین روش تشخیص کرونا؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید