شغل های باور نکردی سلبریتی ها قبل از شهرت خبرنگاران

به گزارش دَبی بلاگ، دنیای رنگین و پرزرق و برق سینما، خیلی ها را به این اشتباه می اندازد که زندگی و کسب و کار سینماگران همیشه پر رونق است و پولشان از پارو بالا می رود.

شغل های باور نکردی سلبریتی ها قبل از شهرت خبرنگاران

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، البته این معمولا درباره ستاره های محبوب و پرطرفدار و کارگردان های درجه یک صدق می کند و تمکن مالی آن ها غیرقابل انکار است، اما همه سینماگران به ویژه در کشور ما وضع مالی آنچنان ویژه و ممتازی ندارند و فقط فعالیت آن ها در سینما و نام و اعتبارشان، این تصور را در جامعه ایجاد می کند. آن عده سینماگران پرآوازه و پیروزی که برخی از مردم به زندگی و حرفه بعضا پردرآمد آن ها غبطه می خورند، یک شبه به چنین جایگاهی نرسیده و چه بسا جهت پرسنگلاخ و پرمرارتی را طی کردند و شغل های سختی را از سر گذرانده اند.

مشاغلی که فاصله ای دور و بعید با حرفه خوش رنگ و لعاب سینما دارد و دانستن این که فلان ستاره سینما، روزی روزگاری در چنین شغلی مشغول بوده و عرق می ریخته، باعث تعجب می شود. یکی از تفاوت های سینمای جهان با سینمای ایران هم این است که چهره های مشهور و محبوب آنجا صادقانه و بدون خجالت از شغل های گاه سطحی و پیش پاافتاده ای که برای گذران زندگی و تامین معاش و بقا تجربه کردند، حرف می زنند و حتی به این جهت و رنج هایی که در راه پیروزیت و رسیدن به آرزویشان کشیده اند، افتخار می کنند.

اما در سینمای ایران معمولا چهره های سرشناس بازیگری یا کارگردانی، چندان تمایل ندارند از شغل های دوران کودکی و نوجوانی و جوانی و روزگار تنگدستی شان حرف بزنند و ظاهرا آن را در شرایط فعلی، مایه کسر شان خود می دانند. درحالی که طرح این عقبه رنج و تلاش، در نسل جوان به ویژه علاقه مندان سینما ایجاد انگیزه می کند. در این گزارش، صرفا به عنوان نمونه سراغ برخی بازیگران و کارگردان های پیروز سینمای ایران و جهان رفتیم که در گذشته، شغل هایی داشتند که نسبتی با جایگاه امروزی شان ندارد.

علیرضا خمسه

دستفروش

علیرضا خمسه، کمدین محبوب و پیروز تلویزیون و سینمای ایران که این شب ها با شکل و شمایل جدیدی در سریال تلویزیونی چوب خط حضور دارد، از معدود ستاره های سینمایی ماست که صادقانه و با افتخار از گذشته خود یاد می کند و همه تجربیاتی که با کار در مشاغل مختلف به دست آورده را در بازیگری و در نقش های مختلف به کار می گیرد. شاید ندانید که بازیگر شاه نقش پنجعلی، در کودکی و نوجوانی و برای کمک به اقتصاد خانواده، در تابستان ها کارگری و دستفروشی می کرد.

منوچهر هادی

راننده

منوچهر هادی که در سال های اخیر یکی از پرکارترین کارگردان هاست و آثار پرمخاطب و پرفروشی می سازد و کاروبارش سکه است، یکی از افرادی است که با تلاش و پشتکار به این مرحله رسید. هادی در سال های دور در گروه تدارکات سینما فعالیت می کرد و آنطور که خودش در گفت و گویی اظهار داشت، راننده ابوالفضل پورعرب در فیلم قاصدک (محصول 1375 به کارگردانی قاسم جعفری) بود. هادی به تدریج با انگیزه و اراده، جهت دیگری را در پیش گرفت و بعد از دستکمک کارگردان هایی، چون کیانوش عکمک و اصغر فرهادی به کارگردانی رو آورد.

شهرام شاه حسینی

آرایشگر

شهرام شاه حسینی، کارگردان سینما و تلویزیون که این روز ها با سریال پرستاره می خواهم زنده بمانم در شبکه نمایش خانگی حاضر است، در ابتدای جوانی مدتی در یک سلمانی کار می کرد. اما علاقه اش به سینما باعث شد قیچی و شانه را کنار بگذارد و بعد از دستکمک کارگردان هایی، چون بهرام بیضایی و رسول ملاقلی پور، کارگردان فیلم های کوتاه و بعد آثار سینمایی شود. کلاغ پر، زن ها فرشته اند و خانه دختر از جمله ساخته های سینمایی شاه حسینی است

رضا عطاران

راننده

معمولا چهره های پیروز سینما، شغل های نامرتبط را قبل از فعالیت هنری و حرفه ای خود تجربه می کنند، اما رضا عطاران احتمالا از معدود گزینه هایی باشد که بعد از پخش سریال ساعت خوش و شهرت و محبوبیت، به دلیل مقطعی ممنوع الکاری، ناچار شد برای گذران زندگی، با یک وانت زامیاد آبی برای سوپرمارکت ها بار جابه جا کند.

خسرو شکیبایی

خیاط

زنده یاد خسرو شکیبایی سال ها قبل از این که هامون محبوب سینمای ایران شود، حتی مدت ها قبل از خاک صحنه خوردن و حضور در تئاتر، کارهایی، چون خیاطی، کانال سازی و آسانسورسازی را تجربه کرد.

امیر نادری

تخمه فروش

امیر نادری کارگردان معتبر و جهانی سینمای ایران، یک عشق سینما به معنای واقعی کلمه است و همچون امیروی فیلم دونده برای رسیدن به رویایش سینما بسیار دوندگی کرد. او در آبادان از تخمه فروشی جلوی سینما شروع کرد، بعد کنترلچی و آپاراتچی سینما شد و بعد به تهران آمد و در یک عکاسخانه مشغول به کار شد و بعد عکاسی در سینما و سرآخر هم کارگردانی.

پرویز پرستویی

کارگر

الان را نبینید که بسکمک از تهیه کننده ها و کارگردان های سینما برای همکاری با پرستویی سرودست می شکنند. او برای رسیدن به این جایگاه سال ها تلاش کرد. او همزمان با فعالیت در تئاتر، برای گذران زندگی چند سال منشی دادگستری بود و حتی قبل تر برای پس انداز و خرید خانه در حوالی ترمینال جنوب کارگری می کرد.

پرویز پورحسینی

کارگر صحافی

این بازیگر فقید که در سال های اخیر از مادر کهنسالش مراقبت می کرد و اصلا به خاطر حفظ سلامت او در این یک سال و ترس از دریافت کرونا و انتقال بیماری به مادرش، کاری را قبول نمی کرد، پدرش را خیلی زود از دست داد؛ در 12سالگی؛ برای همین ناچار شد به سختی کار کند از جمله کار در صحافی کتاب.

ستاره های سینمای جهان قبلا چه کاره بودند؟

چه زندگی شگفت انگیزی

خواندن زندگینامه و مصاحبه های ستاره های سینمای جهان به اندازه فیلم هایشان جذاب و پرماجراست. به ویژه وقتی بدون هیچ ملاحظه و پنهانکاری، از شغل های مختلف و گاه سطحی و پیش پاافتاده و نامرتبط آن ها در سال های دور سخن به میان می آید، این جذابیت با شگفتی و اندکی ناباوری هم همراه می شود. جالب این که بسکمک از ستاره های جهان که عقبه پررنجی داشته اند به بهترین شکل این تجربه های زیستی را جلوی دوربین و در قالب نقش های مختلف به کار گرفته اند.

فدریکو فلینی

دلقک

کارگردان بزرگ سینمای ایتالیا قبل از این که وارد حرفه کارگردانی شود، مشاغل مختلفی را تجربه کرد؛ کاریکاتوریست مجلات و دلقک سیرک که از قضا بعد ها نقش معین کننده ای در شکل گیری جهان منحصربه فرد فیلمسازی اش دارند. ضمن این که او سال 1970 اثری مستند داستانی به نام دلقک ها هم ساخت.

داستین هافمن

تایپییست

بازیگر بزرگ سینما همان قدر که نقش های مختلفی بازی کرد، شغل های گوناگونی را هم تجربه کرد: پیشخدمتی، ظرفشوری، روزنامه فروشی، تایپیستی، دستکمک روانپزشکی و...

پاپیون، همه مردان رئیس جمهور، دونده ماراتن و سگ های پوشالی از جمله فیلم های داستین هافمن هستند.

برد پیت

لباس مرغ

باور می کنید که حتی این بازیگر محبوب و خوش تیپ هم برای رسیدن به سینما رنج کشیده و قبل از آ ن شغل های غیرمرتبطی را تجربه کرده باشد؟ اوضاع مالی پیت زمانی به قدری خراب بود که مجبور می شد آن خوش تیپی را پنهان کند و با لباس مرغ جلوی رستوران ها بایستد و مردم را به صرف غذا دعوت کند!

کلارک گیبل

کارگر کارخانه

قبل از این که نقش رت باتلر در برباد رفته را بازی کند و سلطان هالیوود شود و حتی مدت ها قبل از این که در تست های مختلف بازیگری رد شود، به دلیل شرایط بحرانی خانواده، تن به کار های سختی در میدان های نفتی و کارخانه لاستیک سازی داد.

یک شب رخ داد، سلطان و چهار ملکه، سراسری میسوری پهناور، سانفرانسیسکو و ناجور ها از جمله فیلم های کلارک گیبل است.

رومن پولانسکی

کارگر

این فیلمساز مشهور سرنوشت عجیب و تلخی دارد و حتی هنوز و باوجود پیروزیت و اعتبار جهانی، گذشته دست از سر او برنمی دارد. همسرش به طرز فجیعی به قتل رسید که در روزی روزگاری هالیوود تارانتینو به آن اشاره می شود. خودش به اتهام تجاوز به دختری کم سن و سال در سال ها قبل هنوز تحت تعقیب قضایی در آمریکاست و در سال های دورتر و در کودکی و بعد از کشته شدن مادرش آواره شد و در خانه های روستایی مختلف کار کرد.

برت لنکستر

آکروبات باز

هیکل این بازیگر تنومند سینما، ماحصل فعالیتش در ژیمناستیک بود که پای لنکستر را به سیرک کشاند. تسلطش در آکروبات را می توان در بسکمک از فیلم هایش دید. مشعل و کمان، یوزپلنگ، آپاچی، بندباز، جدال در اوکی کورال از فیلم های لنکستر است.

جیم کری

نگهبان

چه خوشبخت بودند رئیس و مدیران و کارگران آن کارخانه ای که این کمدین مشهور و محبوب جهان نگهبان کارخانه شان بود.

والت دیزنی

راننده آمبولانس

این کارگردان مشهور فیلم های انیمیشن هم سابقه کار های مختلف دارد، اما شاید دانستن این یکی شغل دیزنی جالب تر از بقیه مشاغلش باشد؛ راننده آمبولانس.

آنتونی کویین

بوکسور

ستاره بین المللی سینما سال ها پیش از معروف شدن، شغل های مختلفی را تجربه کرد؛ کارگری کشتارگاه، نقاشی و بوکسوری. جالب این که او بعد ها و در عالم بازیگری از این تجربیات در ایفای نقش هایش استفاده کرد؛ در مرثیه ای برای یک سنگین وزن، بوکسور بود و در شور زندگی، نقش نقاش معروف پل گوگن را بازی می کرد.

منبع: جام جم

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

kurdeblog.ir: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 16438

به "شغل های باور نکردی سلبریتی ها قبل از شهرت خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شغل های باور نکردی سلبریتی ها قبل از شهرت خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید