صدور چک در وجه حامل، از امروز ممنوع شد

به گزارش دَبی بلاگ، تهران (پانا) - بر اساس اطلاعیه های بانک مرکزی، از امروز شنبه 22 آذر 99 ضوابط جدید صدور چک اجرا می شود و ضروری است همه چک ها در وجه ذینفع تعیین صادر شوند.

صدور چک در وجه حامل، از امروز ممنوع شد

از امروز صدور برگ چک های جدید در وجه حامل ممنوع بوده و ضروری است همه صادرکنندگان، چک های جدید را صرفاً در وجه گیرنده معین صادر کنند و گیرندگان چک نیز از پذیرش چک های مذکور در وجه حامل خودداری کنند.

بر اساس اطلاعیه های بانک مرکزی، از امروز شنبه (بیست و دوم آذرماه 1399)، ضوابط جدید صدور چک اجرا می شود و ضروری است همه چک ها در وجه ذینفع معین صادر شوند.

بر این اساس و در راستای اجرای ماده (21) مکرر قانون یاد شده، صدور برگه چک های جدید در وجه حامل ممنوع بوده و ضروری است همه صادرکنندگان چک، چک های جدید را صرفاً در وجه گیرنده معین (شخص حقیقی/حقوقی) صادر کنند و گیرندگان چک نیز از پذیرش چک های مذکور در وجه حامل خودداری کنند. همچنین صادرکننده چک مجاز به صدور چک به تاریخ بعد از تاریخ اعتبار چک (تاریخ قید شده در عبارت موصوف) نبوده و گیرندگان آن نیز ملزم به کنترل تاریخ های یادشده خواهند بود.

چک های جدید که براساس ماده (6) قانون مذکور صادر می شوند، قابلیت ثبت در سامانه صیاد را خواهند داشت و صادرکنندگان چک می توانند از طریق درگاه های بانکی و یا برنامک های موبایلی فعال در حوزه پرداخت کشور، اطلاعات ذی نفع به انضمام مبلغ و تاریخ چک را در سامانه صیاد ثبت کنند. همچنین گیرندگان چک های جدید نیز می توانند به طرق موصوف با استعلام شرایط چک ثبت شده برای ایشان، مراتب تایید دریافت چک را به سامانه صیاد اعلام کنند.

انتقال چک های جدید نیز در سامانه صیاد میسر بوده، چنانچه گیرنده چک پس از تائید اطلاعات آن متمایل به انتقال چک به شخص دیگری (شخص ثالث) باشد، این امکان در سامانه یاد شده با ثبت معینات ذینفع جدید (ثبت شناسه /کدملی وی) برای وی فراهم است. در صورت عدم ثبت انتقال چک در سامانه صیاد، ضروری است اطلاعات مربوط به هویت گیرنده جدید (شامل نام و نام خانوادگی/نام شرکت و شماره/شناسه ملی) در ظهر چک پشت نویسی شود.

همچنین پیش از این، بانک مرکزی اعلام کرده بود: به اطلاع هموطنان عزیز می رساند به استناد ماده (6) قانون صدور چک مصوب مورخ 13 آبان ماه 1397 مجلس شورای اسلامی، دسته چک های جدید حداکثر با مدت اعتبار 3 سال از زمان دریافت چک و با درج شناسه یکتا در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت. بدین نحو که در متن هر برگه چک علاوه بر درج شناسه یکتا (16 رقم)، عبارت تاریخ صدور این برگه چک حداکثر تا تاریخ ... معتبر است نیز قید شده است.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 14239

به "صدور چک در وجه حامل، از امروز ممنوع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور چک در وجه حامل، از امروز ممنوع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید