علائم خونریزی داخلی چیست؟

به گزارش دَبی بلاگ، خونریزی داخلی حاصل ایجاد جراحت بر روی نقاط مختلف بدن است. این بیماری شامل دو گروه ترومای نافذ و ترومای غیر نافذ است و درمان های گوناگونی دارد. علائم خونریزی داخلی بسته به نوع جراحت و قسمت آسیب دیده بدن متفاوت است. در صورت شدید بودن خونریزی افراد باید تحت جراحی هایی از جمله توراکوتومی و لاپاراتومی قرار گیرند.

علائم خونریزی داخلی چیست؟

خونریزی داخلی

خونریزی داخلی یکی از جدی ترین عواقب زخم و جراحت است. معمولا خونریزی نتیجه آسیب های مشخصی است که احتیاج به درمان پزشکی فوری دارد اما با این حال صرفا معطوف به جراحت هایی نیست که شما به راحتی آن را متوجه شوید، بلکه می تواند پس از جراحتی معمولی حاصل شود که به آن توجهی نشده است. بعضی از انواع خونریزی داخلی حاصل از جراحت خود به خود برطرف می شوند اما اگر خونریزی ادامه داشته باشد و یا شدید باشد، برای بهبود آن جراحی ضروری است.

دلایل ایجاد خونریزی داخلی حاصل از جراحت

خونریزی داخلی می تواند نتیجه یک آسیب فیزیکی جدی باشد. دو نوع اصلی جراحت وجود دارد و هر کدام از آنها می تواند باعث ایجاد خونریزی داخلی شود.

ترومای غیر نافذ

این نوع جراحت معمولا زمانی اتفاق می افتد که قسمتی از بدن با شیء دیگری و با سرعت زیاد تصادف می کند. رگهای خونی داخل بدن در این حالت پاره و یا خرد می شوند که دلیل آن فشار شی و یا اشیاء غیر نافذ است. از جمله این آسیب ها می توان به تصادف، دعوای فیزیکی و یا افتادن از سطح اشاره نمود.

ترومای نافذ

این نوع جراحت زمانی اتفاق می افتد که یک شیء خارجی به بدن نفوذ می کند و باعث ایجاد یک و یا چند سوراخ در رگهای خونی می شود که از جمله آن می توان به آسیب گلوله، بریدن و یا سوراخ شدن (به وسیله وسایلی مانند سوزن) و نیز افتادن بر روی یک شیء تیز اشاره نمود.

تقریبا همه قسمت های بدن و یا رگ های خونی می توانند تحت تأثیر آسیب و خونریزی داخلی قرار بگیرند. مهم ترین منابع خونریزی داخلی حاصل از جراحت عبارتند از:

 • جراحت سر همراه با خونریزی داخلی که به آن خونریزی مغزی نیز می گویند.
 • خونریزی اطراف ریه ها (هموراکساکس)
 • خونریزی اطراف قلب (خون پیراشامگی)
 • بریدگی در رگ های خونی عظیم در نزدیکی مرکز بدن (آئورت، عظیم سیاهرگ ها و انشعابات اصلی آنها)
 • آسیب های حاصل از جراحت به شکم مانند پارگی کبد و یا طحال و یا سوراخ شدن دیگر اندام های بدن

علائم خونریزی داخلی

در بیشتر موارد خونریزی داخلی حاصل از جراحت، جراحت رخ داده واضح و جدی است به طوری که افراد به طور طبیعی متوجه آن شده و برای کاهش دردشان سریعا به دنبال درمان تخصصی می فرایند یا اورژانس خبر می کنند یا ....

گاهی اوقات خونریزی داخلی پس از آسیبی اتفاق می افتد که مانند مورد قبلی آنچنان چشمگیر نیست و پس از آنکه خونریزی ادامه پیدا کرد، علائم آغاز به نمایان شدن می کنند و به مرور بدتر می شوند. علائم خونریزی داخلی بسته به نوع جراحت و قسمتی از بدن که تحت تأثیر قرار می گیرد متفاوت است به عنوان مثال:

 • درد و ورم معده می تواند حاصل از خونریزی داخلی در کبد و یا طحال باشد. این علائم در صورت ادامه یافتن خونریزی بدتر می شود.
 • سرگیجه، سبک سری و غش می تواند در اثر خونریزی شدید داخلی و از دست رفتن میزان خون مورد احتیاج در هر قسمتی از بدن اتفاق بیفتد.
 • بنفش شدن قسمت عظیمی از پوست که به آن خون مردگی نیز می گویند می تواند حاصل خونریزی در قسمت های داخلی پوست باشد.
 • ورم، درد و سوزش در پاها می تواند از علائم خونریزی داخلی در ران باشد که دلیل عمده آن شکستگی در استخوان ران است.
 • سردرد، تشنج و بی حواسی می تواند از علائم خونریزی در مغز باشد.

هرکدام از این نشانه های خونریزی داخلی باید به عنوان یک فوریت پزشکی تلقی شود و سریعا تحت درمان قرار گیرد. فردی که دچار آسیب شده است باید سریعا به بیمارستان منتقل شود.

درمان خونریزی داخلی حاصل از جراحت

خونریزی داخلی بدن را هم به لحاظ حجم خون مورد احتیاج و هم به لحاظ فشار خون اشتباهی که به قسمت های دیگر بدن وارد می شود مورد آسیب قرار می دهد. درمان آن عموما در بخش اوژانس بیمارستان انجام می شود.

تزریق مایع وریدی و انتقال خون از جمله درمان هاییست که از آن برای اصلاح فشار خون بدن از آن استفاده می کنند.

آزمایشات تصویری (معمولا به یاری سونوگرافی، سی تی اسکن و یا هر دو) می توانند به پزشکان یاری کنند تا متوجه شوند آیا واقعا شما دچار خونریزی داخلی هستید و یا نه. پزشکان مقدار خونریزی را با فشار خون فرد آسیب دیده و شدت جراحت به وجود آمده می سنجند تا بتوانند بهترین درمان اولیه را تجویز کنند. در واقع در این مرحله پزشکان مشخص می کنند که آیا بیمار به جراحی احتیاج دارد و یا مراقبت برای او کافیست.

وقتی که سرعت خونریزی داخلی کم شود و یا برای مقطعی متوقف شود شاید بهترین راه مراقبت باشد. گاهی اوقات حتی این خونریزی خود به خود متوقف می شود.

خونریزی شدید و بی وقفه داخلی حاصل از جراحت احتیاج به جراحی دارد و جراحی خیلی فوری و دقایقی پس از ورود بیمار به بیمارستان انجام می گیرد.

نوع جراحی مورد احتیاج بسته به مکان آسیب دیده و خونریزی آن دارد و انواع آن عبارتند از:

لاپاراتومی

جراح یک برش بر روی پوسته شکم ایجاد می کند و به خوبی داخل شکم را آنالیز می کند و راه های نفوذ رگهای خونی را می بندد.

توراکوتومی

برای خونریزی در اطراف قلب و یا ریه، جراح یک برش روی سینه در امتداد قفسه سینه و یا استخوان سینه ایجاد می کند. زمانی که جراح به سینه دسترسی پیدا کرد، می تواند خونریزی را شناسایی و از ادامه یافتن آن جلوگیری نماید و نیز می تواند از قلب و ریه ها در مقابل فشار خونی که در اثر خون زیاد ایجاد می شود محافظت نماید.

جمجمه بری

برای خونریزی حاصل از آسیب و جراحت مغز جراح یک سوراخ بر روی جمجمه ایجاد می کند. این کار باعث می شود فشار کاهش یافته و آسیب بیشتری به مغز وارد نشود.

فاشیوتومی

خونریزی داخلی بر روی نقاطی مانند ران می تواند باعث ایجاد فشار خون بالا شده و از رسیدن خون به قسمت های دیگر بدن جلوگیری نماید. جراح در این مواقع به صورت عمیق ران را می برد تا فشار خون به حالت تعادل برسد، سپس از خونریزی جلوگیری می کند.

فاکتورهای خطرناک

بعضی بیماران فاکتورهای خطرناک دیگری نیز برای خونریزی حاصل از جراحت دارند و باید در هنگام خونریزی با دقت بیشتری به درمان آنان پرداخته شود که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استفاده از داروهای رقیق کننده خون مانند کلوپیدوگرل، وارفارین، ریواروکسابان، آپیکسابان، دابیگاتران
 • بیماری های مرتبط با کبد و سیروز
 • هموفیلی یا بیماری های ژنتیکی که در توانایی لخته شدن خون اختلال ایجاد می کنند.

کسانی که دارای خونریزی داخلی حاصل از جراحت هستند و شامل موارد خطرناک یاد شده می شوند احتیاج به درمان دقیق تر و بیشتری دارند.

آیا شما تا کنون با خونریزی داخلی روبرو بوده اید؟ چه علائمی را تجربه نموده و نوع درمانی که برای شما صورت گرفت چه بود؟ تجربیات خود را با مخاطبان خبرنگاران درمیان بگذارید.

برگرفته از: webmd

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: setare.com
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 14950

به "علائم خونریزی داخلی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم خونریزی داخلی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید