مجموعه زیبا و متنوع انشا درباره درخت

به گزارش دَبی بلاگ، انشا درباره درخت را می توانیم با شیوه های مختلف بنویسیم. مثلا انشا ادبی درباره درخت، انشا عادی درباره درخت، انشا تخیلی درباره درخت از زبان خودش، انشای تحقیقی و داستانی از انواع مختلف انشا با موضوع درخت هستند. در مطلب حاضر سه انشای متنوع برای شما آماده نموده ایم که در آنها سه بند مقدمه، بدنه اصلی و نتیجه گیری وجود دارد.

مجموعه زیبا و متنوع انشا درباره درخت

خبرنگاران | سرویس سرگرمی - یکی از فعالیت های جالب و هیجان انگیز در مدرسه، نوشتن انشا بوده و یکی از موضوعات انشا درخت است. درخت ها ریه های زمین، مایه نشاط و طراوت طبیعت هستند و خصوصیات مفید دیگری نیز دارند که می توان با توجه قرار دادن آنها انشایی زیبا در خصوص درخت بنویسیم. در ادامه مطلب سه انشا با سبک های مختلف درباره درخت نوشته ایم. آنها را بخوانید، ایده گرفته و خودتان انشاهای زیبایی بنویسید. در صورت تمایل انشاهای خود را به وسیله ارسال نظر برای ما و مخاطبان خبرنگاران بفرستید.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:
  • انشا درباره درخت به شیوه ادبی
  • انشا در خصوص درخت به سبک داستانی
  • انشا با موضوع درخت به شیوه تحقیقی

انشا درباره درخت به شیوه ادبی

وقتی دنبال نشانه ای از عظمت خداوند باشی به هر گوشه که نگاه کنی، نشانه ای خواهی یافت. به راستی که چه آیت و نشانه ای بهتر از دیدن زیبایی های لطیف یک برگ می توان یافت؟ و درختانی که هرکدام آرام و مغرور ریشه های خود را نم نم در خاکی پایدار نموده اند به امید روزی که تکیه گاه خستگی ما باشند. به امید روزی که سایه شان پناه ما از گرمای آفتاب باشد.

درخت یکی از زیباترین مظاهر خلقت و جلوه ای از تجلیلات آفریدگار عالم است، که از دانه ای متولد می شود. دانه ای که زیر خروار ها خاک جوانه می زند و خود را از بین سنگ ها بیرون می آورد و با آب و نور و آفتاب جان می گیرد. زمین همچون مادری مهربان و دلسوز دانه ها را در آغوش گرم خود رشد می دهد تا عظیم و تنومند شوند.

جوانه ها به ساقه های کوچکی تبدیل می شوند که اندک اندک رشد نموده و شاخ و برگ می دهند. شاخ و برگ ها محل مناسبی برای زندگی پرنده هاست. گاهی آنها همبازی جوجه گنجیشک ها می شوند و گاهی هم محل آواز خواندن آنها تا در کنار برگ ها سرود خوشبختی را بخوانند. شاخ و برگ ها دوباره جوانه می زنند و عظیم و عظیم تر می شوند و بدین ترتیب بعد از چند سال به درختی عظیم و تنومند تبدیل می شود.

درختان در جهان هستی بسیار متنوع و گوناگون هستند در رنگ ها، پوست ها، شاخه ها، میوه ها، برگ ها و شکل های مختلف. اگر برگ درختان را نوازش نموده باشید متوجه تفاوت ها و شباهت هایشان شده ایدکه بضی از آ نها زبر و بعضی نرم و لطیف و بعضی دیگر مخملی، نازک، ضخیم، جذاب و چشم گیر هستند. درختان به منزله ریه های یک شهر هستند که نقش مهمی در سلامت افراد جامعه ایفا می نمایند. آنها هوای آلوده را با شش هایشان تنفس می نمایند و به بجای آن اکسیژن را برای ما و موجودات دیگر تأمین می نمایند. تهیه کاغذ از چوب درختان و فراوری میوه از فایده های دیگرشان محسوب می شود.

دانشمندان هر روز به رازی ظریف و ظریف تر از درختان پی می برند و من همچنان بی هیچ چشمداشتی تنها تشنه نگاه کردنم، تشنه ام و هرگز سیراب نمی شوم از نگاه کردن به ظرافتی که نقاش هستی تک تک رگبرگ های درخت را کشیده است. از رنگ آمیزی زیبای برگ هایی که هر درخت چون یک تابلوی نقاشی بی نقص در برابر دیدگان ما به نمایش می گذارد. سیر نمی شوم از نفس کشیدن وقتی کنار درخت هستم. سیر نمی شوم از خواب وقتی زیر سایه درخت به خواب رفته باشم. سیر نمی شوم از نور های باریک بازیگوشی که راهشان را از میان برگ های درخت پیدا نموده اند. سیر نمی شوم از آموختن از درخت شکیبا مهربان، آموزگار خستگی ناپذیر عشق بخشش عشق بی منت، آرام، مغرور …و هرگز سیر نخواهم شد از نفس کشیدن در هوای الحمدلله که سپاس شایسته خدایی ست که درخت را آفرید.

انشا در خصوص درخت به سبک داستانی

من در این انشا می خواهم خودم را به جای یک درخت بگذارم و از زبان او حرف بزنم و درد دل کنم تا به دوستان خودم بگویم باید با درخت مهربان باشند. پس انشای خود را اینطور شروع می کنم :سلام بچه های نازنین. من یک درخت هستم. من دوست شما بچه ها هستم. وقتی هنوز یک دانه کوچولو بودم یک پدر مهربان به همراه کودکش به اینجا آمدند. آنها مرا خیلی آرام در خاک گذاشتند و کاشتند. بعد به من آب دادند. علف های هرز اطراف مرا چیدند تا من خوب نور و غذا بخورم. کم کم من با خجالت سرم را از خاک بیرون آوردم. بعد دیدم جهان خیلی قشنگ است و پر از سبزه و گل و چمن و درخت های عظیم است. وقتی من هنوز کوچولو بودم، پسر کوچولو و پدر مهربان او خیلی حواسشان به من بود. آنها هر وقت تشنه بودم به من آب می داند. به به چه آب خنکی و هر چند وقت یک بار به خاک من کود می دادند تا من غذای خوشمزه برای خوردن پیدا کنم. آنها اگر کنار من علف های هرز بدجنس رشد می کرد می چیدند.

کم کم من عظیم شدم. ساقه ام اول سبز کم رنگ بود بعد سبز پررنگ شد بعد کم کم ساقه ام تبدیل به یک چوب ضخیم شد. اول فقط یک دانه برگ داشتم. بعد یک عالمه برگ در آوردم. قدم هی بلند و بلندتر شد. پسر کوچولو هم با من عظیم و بزگ تر شد ولی قد من از او بلند تر بود. به خاطر همین هر وقت پسر کوچولو خسته می شد می آمد و به من تکیه می کرد. من خیلی قوی هستم. دوست دارم وقتی کسی خسته بود به من تکیه کند. وقتی کسی می خواهد زیر برگ ها و شاخه های من استراحت کند من برگ هایم را باز می کنم تا نور به چشمش نخورد و سایه باشد و او راحت بخوابد.

بچه ها من در فصل تابستان میوه های خوب و لذیذی فراوری می کنم، به به چه میوه های شیرینی. بعد بچه ها می آیند و میوه ها را می خورند و می خندند. من خیلی دوست دارم به آدم ها یاری کنم و آنها را بخندانم.

ولی بعضی وقت ها آدم ها من را اذیت می نمایند. مثلا یک چیز تیز پیدا می نمایند و اسم خودشان را روی پوست من می نمایند. آخ آخ من خیلی دردم می آید. بعضی وقت ها که هوا سرد است آدم عظیم ها شاخه های مرا می شنمایند و می سوزانند تا گرم شوند. ولی کار بدی می نمایند و نباید من را اذیت نمایند. چون من بچه ها و حتی آدم عظیم ها را خیلی دوست دارم. دوست دارم آنها بخندند، خشنود باشند. دوست دارم هوا را تمیز کنم تا آنها راحت نفس بکشند. دوست دارم به آنها میوه خوشمزه بدهم. دوست دارم به آنها سایه بدهم تا استراحت نمایند. بچه های خوب، با من مهربان باشید من دوست شما هستم.

از این انشا نتیجه می گیریم درخت دوست ماست و خیلی به ما یاری می نماید و ما نباید درخت ها را اذیت بکنیم و باید در روز درختکاری درخت بکاریم تا عظیم بشود و سایه و میوه بدهد. این بود انشای من.

انشا با موضوع درخت به شیوه تحقیقی

درخت نقش بسیار مهم و حیاتی را در زندگی بشر ایفا می نماید و علاوه بر زیبا کردن و پاکیزه کردن محیط زندگی ما قابلیت های بی شمار دیگری نیز دارد. نهال های جوان به دست خاک سپرده می شود تا به درختانی نیرومند و سرسبز بدل گردند.

قرن هاست که درخت یکی از مهم ترین عناصر زندگی بشر بوده است. از سویی مقدمات پیشرفت بیشتر صنعت و فناوری را موجب می شوند و منابع تأمین نماینده محصولاتی نظیر وسایل چوبی، مبلمان، لوازم التحریر (کاغذ، انواع مدادهای مختلف) الوار و هزاران محصول دیگر محسوب می شوند و از سوی دیگر به منزله ریه های یک شهر تلقی شده و نقش مهمی را در تأمین سلامت اعضای جامعه ایفا می نمایند که این مورد اخیر از موارد قبل مهم تر است؛ چرا که به دلیل فعالیت کارخانجات صنعتی و نیز ازدیاد وسایط نقلیه عمومی و فعالیت روزانه آن ها در سطح شهرهای عظیم از جمله تهران، آلاینده ها و گازهای مهلک و خطرناکی نظیر دی اکسید کربن در هوای شهرها رجحان یافته و سلامت افراد را تهدید می نماید و افزایش هرچه بیشتر این مواد آلاینده کاهش میزان اکسیژن در هوا را سبب می شود و این وضع نامساعد، گروه های آسیب پذیر نظیر بیماران ریوی و قلبی، سالخوردگان و بچه ها را بیشتر تهدید می نماید.

در چنین شرایطی مساله درخت و درختکاری راه حلی مناسب برای مبارزه با آلودگی های مذکور به شمار می آید. ما پانزده اسفند را به عنوان روز درخت کاری جشن می گیریم تا هرگز فراموش نکنیم درختان این زیبایی های خلقت چقدر مفید هستند و هر کس باید حداقل یک نهال بکارد تا دیگران نیز بتوانند از این نعمت خدادادی استفاده نمایند. با کاشت درختان سازگار با شرایط جوی ایران و با در نظر دریافت شرایط آب و هوایی خشک و کم باران اغلب مناطق کشور، می توان محیط زیست را لطیف و با طراوت کرد. طبیعت و فضای سبز وسیله ای برای بقای بشری و حفظ زیبایی شهر است و به عنوان میراثی ارزشمند به همه انسان ها تعلق دارد.

نتیجه گیری ما از این انشا این است که درختان ریه های کره زمین هستند، همانطور که یک انسان بدون ریه و بدون تنفس می میرد، جهان هستی نیز بدون این درختان خواهد مرد. به همین جهت همه ما کودک و عظیم، جوان و پیر، زن و مرد در برابر جهان هستی خود مسئولیم. پس چه خوب است روز درختکاری را بهانه کنیم و درختی را به نشانه احترام به محیط زیست خود در خاک بکاریم.

از میان این سه انشا کدام سبک انشا را بیشتر دوست داشتید؟ اگر بخواهید به این انشاها نمره بدهید، چه نمره ای به هرکدام تعلق می گیرد؟

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: setare.com
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 15339

به "مجموعه زیبا و متنوع انشا درباره درخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجموعه زیبا و متنوع انشا درباره درخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید