مهدی محمدی: دیدار روحانی با جانسون اگر بخواهد به ابزار فشاری علیه ایران بدل شود، نباید انجام شود

به گزارش دابی بلاگ، تحلیلگر مسائل بین الملل با بیان اینکه اگر قرار باشد دیدار روحانی و جانسون به ابزار فشاری بر ایران به منظور سوق دادن آن به سمت یک توافق بد باشد، نباید انجام شود، گفت: انگلیس برای نجات سعودی ها از باتلاق یمن ماموریت ویژه ای دارد.

مهدی محمدی: دیدار روحانی با جانسون اگر بخواهد به ابزار فشاری علیه ایران بدل شود، نباید انجام شود

مهدی محمدی تحلیلگر مسائل بین الملل و فعال رسانه ای در مصاحبه با خبرنگار گروه سیاست خارجی دابی بلاگ درباره اظهارات بی اساس بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در خصوص ایران و طرح اتهام مبنی بر دخالت جمهوری اسلامی در حمله به تأسیسات نفتی آرامکوی عربستان و در پاسخ به این سؤال که آیا با توجه به این ادعاهای بی پایه و اساس، ضرورتی به انجام ملاقات روحانی با نخست وزیر انگلیس وجود دارد؟ بیان کرد: مهم تر از اصل دیدار محتوای آن است. اگر بنا باشد این دیدار تبدیل به ابزار فشاری بر روی ایران برای سوق دادن آن به سمت یک توافق بد شود، طبیعی است که نباید انجام شود.

وی با بیان اینکه جانسون صراحتا گفته باید یک توافق جدید به جای برجام با ایران امضا شود، یادآور شد: این هیچ تفاوتی با موضع ترامپ ندارد که می گوید ایران در ازای چند میلیارد دلار خط اعتباری به طور کامل به برجام برشود، تعهدات برجام را ابدی هم بکند، درباره حوزه موشک و منطقه هم امتیاز بدهد. به ویژه اینکه من حس می کنم انگلیسی ها برای نجات دادن سعودی ها از باتلاق یمن با حفظ آبرو ماموریت ویژه ای دارند و الان برای کنترل رفتار انصارالله در دفاع از مردم خودش در مقابل نسل کشی سعودی، فشار زیادی بر ایران وارد خواهند کرد.

به گزارش فارس، بوریس جانسون در مصاحبه ای گفته بود: واقعیت این است که همانطور که رئیس جمهور ترامپ به درستی گفت، این توافق بدی بود. نواقص زیادی داشت. رفتار ایران در منطقه موجب اختلال بوده و هست. اگر این توافق بدی بوده - من هم قبول دارم که این [توافق] نواقص بسیار بسیار زیادی داشته - در آن صورت خوب بیایید توافق بهتری انجام دهیم. فکر می کنم تنها یک نفر هست که می تواند توافق بهتری کند و آن یک نفر کسی است که می داند چطور شریک دشواری مانند ایران را به راه بیاورد. آن یک نفر رئیس جمهور ایالات متحده است.

محمدی با طرح این سؤال که راهبرد تیم ایران چیست؟ پاسخ داد: اگر راهبرد فقط یک معامله با فرمول پیشنهادی فرانسه باشد، مسلما ما در جهت بدی قرار داریم، ولی اگر راهبرد، متوقف کردن سیاست فشار حداکثری آمریکا باشد، خُب می تواند اتفاقات متفاوتی بیفتد.

این تحلیلگر مسائل بین الملل یادآور شد: تحولات پنج ماه گذشته به خوبی به ما نشان داده که راه تغییر دادن محاسبات آمریکا، مذاکره و توافق نیست، بلکه اتفاقا این آمریکایی ها هستند که به مذاکره و توافق به عنوان ابزاری برای متوقف کردن این روند که در حال وارد کردن ضربات کاری به آنهاست، می نگرند.

وی گفت: من نگران هستم که دوباره یک سرمایه عظیم راهبردی که در عمل و با مجاهدت و هوشمندی بی نظیر ایجاد شده پای میز مذاکره در ازای هیچ، معامله شود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 3008

به "مهدی محمدی: دیدار روحانی با جانسون اگر بخواهد به ابزار فشاری علیه ایران بدل شود، نباید انجام شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهدی محمدی: دیدار روحانی با جانسون اگر بخواهد به ابزار فشاری علیه ایران بدل شود، نباید انجام شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید