نمایندگان مجلس افغانستان ناتوان از حل اختلاف و مخالف با ورود دادگاه عالی

به گزارش دَبی بلاگ، در حالی که مجلس افغانستان با ورود دادگاه عالی به اختلافات این مجلس، مخالف هستند، بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان طرحی را برای انتها بحران معین رئیس مجلس این کشور ارائه نموده است.

نمایندگان مجلس افغانستان ناتوان از حل اختلاف و مخالف با ورود دادگاه عالی

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، میررحمان رحمانی نماینده مردم ولایت پروان و کمال ناصراصولی نماینده مردم ولایت خوست ماه گذشته برای احراز کرسی ریاست مجلس با هم به رقابت پرداختند اما هیچ یک از دو نامزد نتوانستند آرای لازم را کسب نمایند و از آن موقع انتخابات دیگری نیز برگزار نشد.

هیئت اداری موقت مجلس رحمانی را با 123 رای موافق به عنوان رئیس مجلس این کشور خاطرنشان کرد اما اصولی که 53 رای کسب نموده بود با این کار مخالفت کرد و کشمکش ها بین حامیان دو طرف شروع شد.

با ای نحال، حدود یک ماه از زمان انتخابات داخلی مجلس برای تعیین اعضای هیئت اداری و رئیس مجلس افغانستان می گذرد اما نمایندگان مجلس هنوز پیروز به تعیین ریاست نشده اند.

فاروق وردک وزیر دولت افغانستان در امور مجلسی اخیرا گفته بود که رئیس جمهوری افغانستان برای حل این موضوع ممکن است از دادگاه عالی این کشور بخواهد تا ورود پیدا کند و به این غائله انتها دهد اما شماری از نمایندگان مجلس با ورود دولت افغانستان به این مسئله مخالف هستند و آن را کاری غیرقانونی می دانند.

غلام حسین ناصری نماینده مردم کابل در مجلس افغانستان اظهارداشت: ارگ ریاست جمهموری، ریاست اجرایی دولت و نیز دادگاه عالی افغانستان هیچکدام حق مداخله در امور مجلسی را ندارد و نمایندگان مجلس خودشان باید به نتیجه ای درباره سرنوشت کرسی ریاست دست یابند.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان موسوم به فیفا هشدار داده است که اگر کشمکش ها درباره کرسی ریاست مجلس افغانستان بزودی انتها نیابد مردم این کشور اعتماد خود را به مجلس از دست می دهند.

مروه امینی سخنگوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان گفت: ما طرح تعیینی را برای انتها بخشیدن به این غائله ارائه کردیم، بر اساس این طرح نمایندگان مجلس باید بین خودشان انتخابات برگزار نمایند و به نمایندگی از هر ولایت یک نفر را معرفی نمایند.

وی اضافه کرد: همچنین از بین نمایندگان کوچی و هندوها نیز یک نفر انتخابات شوند تا نهایتا تیم 36 نفری از نمایندگان مجلس برای رسیدگی به این موضوع تشکیل گردد و برای حل کشمکش ها درباره کرسی ریاست مجلس تصمیم گیری نمایند.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان از اعضای مجلس این کشور درخواست نموده است تا کرسی ریاست مجلس را با بحث های قومیتی، فساد و مسائل گروهی گره نزنند و در راستای حل تنش ها کوشش نمایند.

و تعیین نیست که آیا این طرح پذیرفته خواهد شد و تا کنون اعضای مجلس افغانستان درباره طرح پیشنهادی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه این کشور واکنشی نشان نداده اند.

.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 1300

به "نمایندگان مجلس افغانستان ناتوان از حل اختلاف و مخالف با ورود دادگاه عالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایندگان مجلس افغانستان ناتوان از حل اختلاف و مخالف با ورود دادگاه عالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید