هشدار مشاور سابق روحانی به وزیر بهداشت ، آنانکه عزیزانشان را در ماه های آینده از دست بدهند از شما می پرسند ...

به گزارش دابی بلاگ، مسعود نیلی در یادداشتی نوشت: پس از گذشت تنها دو هفته از شرایط جدید و درحالی که مردم به تدریج خود را با محدودیت های جدید تطبیق می دادند، ستاد ملی مقابله با کرونا، حرکت به سمت عادی سازی را آغاز کرد؛ به گونه ای که حتی برای تهران از 30 فروردین تنها محدودیت های نرم به کار گرفته خواهد شد.

هشدار مشاور سابق روحانی به وزیر بهداشت ، آنانکه عزیزانشان را در ماه های آینده از دست بدهند از شما می پرسند ...

به گزارش دابی بلاگ به نقل از دنیای اقتصاد دکتر مسعود نیلی اقتصاددان و دبیر پیشین ستاد هماهنگی اقتصادی دولت دوازدهم در یادداشتی با عنوان درخواستی از وزیر محترم بهداشت نوشت:

جناب آقای دکتر نمکی، وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قبل از هر چیز لازم می دانم به عنوان یک شهفرایند از زحمات طاقت فرسای جنابعالی و همکارانتان در مواجهه با مصائب بیماری کرونا تشکر کنم و به همه شما از صمیم قلب خسته نباشید بگویم.

مطمئنا وقتی این مسوولیت را پذیرفتید هیچ گاه فکر نمی کردید در موقعیتی قرار بگیرید که 84 میلیون نفر جمعیت کشور، با نگرانی زیاد، لحظه به لحظه چشمانشان به شما و همکارانتان دوخته شود تا بدانند برای مهم ترین مولفه زندگی خود و عزیزانشان چه تمهیدی اندیشیده اید و قرار است خطر این مهمان ناخوانده را چگونه دفع کنید. حضور فداکارانه پزشکان و پرستاران و بقیه کادر پشتیبانی درمان در بیمارستان ها به رغم آسیب ها و خطرات سنگین انسانی، این اطمینان را در مردم به وجود آورد که بخش درمان در بیمارستان ها، کم نخواهند گذاشت و سلامتی آنها را حتی به سلامتی خودشان مقدم می دارند.

در عرصه پرچالش سیاست گذاری، تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و مراکز جمعیتی با کارکردهای مختلف، این امید را ایجاد کرد که سیاست گذار نیز اولویت و اهمیت حیاتی این پدیده خطرناک را درک کرده است و به اجرای آن اهتمام دارد. صدا و سیما هم با تمام قوا مردم را به ماندن در خانه تشویق کرد و فضای عمومی به سمت یک تغییر رفتار اساسی از نظر مراعات محدودیت های بهداشتی به منظور کند کردن گسترش بیماری حرکت کرد. افکار عمومی با مشاهده فشار طاقت فرسا به مراکز درمانی و کادر پزشکی و با آگاه شدن از پیامدهای خطرناک بیماری کاملا آماده شد که محدودیت های سخت را پذیرا شود و به آنها تن در دهد. اما وقتی به تعطیلات نوروزی رسیدیم، با کمال تعجب مشاهده کردیم که فقط به توصیه های اخلاقی و تب سنجی در بدو ورود به مقاصد مسافران بسنده شد.

خوشبختانه با دریافت بازخورد از موج اول مسافرت ها، از هشتم فروردین محدودیت های سخت تری از نظر مسافرت ها، حضور در ادارات، فعالیت کسب وکارهای مختلف، نزدیک به آنچه در بسیاری از کشورهای دنیا اعمال می شود، به کار گرفته شد. این رویکرد با وجود ایجاد محدودیت ها و ممنوعیت ها، مورد استقبال مردم قرار گرفت. اما با کمال تعجب، پس از گذشت تنها دو هفته از شرایط جدید و درحالی که مردم به تدریج خود را با محدودیت های جدید تطبیق می دادند، ستاد ملی مقابله با کرونا، حرکت به سمت عادی سازی را آغاز کرد؛ به گونه ای که حتی برای تهران از 30 فروردین تنها محدودیت های نرم به کار گرفته خواهد شد.

آمارهای منتشرشده توسط وزارت تحت مدیریت جنابعالی نشان می دهد که هنوز استان های بزرگ کشور مانند تهران، اصفهان، مازندران و... که حدود بیش از نیمی از جمعیت کشور را شامل می شود، در شرایط قرمز به سر می برند. برداشت عمومی از شرایط قرمز این است که موقعیت بیماری در این استان ها همچنان خطرناک است. اینکه وزارت بهداشت و درمان چه تحلیلی از شرایط پس از رفع محدودیت های اعلام شده داشته که چنین توصیه بحث انگیزی را در ستاد ملی کرونا مطرح کرده، یک سوال بسیار مهم و نگران کننده است.

از آنجا که نام جنابعالی به عنوان فردی که مسوولیتی سنگین در حفظ جان مردم در این مقطع زمانی داشته است در تاریخ ثبت خواهد شد، مطمئنا طی ماه های آینده چنانچه بیماری فرایند نامطلوبی را مجددا آغاز کند، انگشت های ملامت تنها شما را نشانه خواهد گرفت و آنانی که جان عزیزانشان را در ماه های آینده از دست بدهند از شما سوال خواهند کرد که با کدام تحلیل آماری اپیدمیولوژیک این توصیه را مطرح کردید. می خواستم از جنابعالی درخواست کنم یک بیانیه تحلیل سیاستی آماری، از شرایط بیماری کرونا در سطح کشور و چرایی مناسب بودن رفع محدودیت ها در این مقطع زمانی که در الگویی کاملا مغایر با تجربه بسیار محدود اخیر دنیای به لحاظ دوره بسیار کوتاه اعمال محدودیت، واقع شده است، همراه با پیش بینی هایی برای چند ماه آینده پیش رو منتشر کنید تا باعث کاهش نگرانی های زایدالوصفی شود که شرایط بیماری را در ماه های آینده تصویر می کند. گمان می کنم قبول دارید که این اصیل ترین حق الناس است که مردم بدانند تصمیمات مستقیما مرتبط با سلامتی آنان چگونه گرفته شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 7762

به "هشدار مشاور سابق روحانی به وزیر بهداشت ، آنانکه عزیزانشان را در ماه های آینده از دست بدهند از شما می پرسند ..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار مشاور سابق روحانی به وزیر بهداشت ، آنانکه عزیزانشان را در ماه های آینده از دست بدهند از شما می پرسند ..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید