چوسوک ؛ عید پاییز در کره جنوبی

به گزارش دَبی بلاگ، با آغاز ماه مهر و پاییز بسیاری از کشورها این ماه سرشار از زیبایی را جشن می گیرند. چوسوک یکی از همین جشن های شاد و زیبا در کره جنوبی است.

چوسوک ؛ عید پاییز در کره جنوبی

چوسوک، عید پاییز، یکی از جشن های باستانی در کره جنوبی است که هر ساله در اواسط پاییز به مناسب شکرگزاری برداشت محصولات جشن گرفته می شود. این عید یک تعطیلات سه روزه است که در هر دو کشور کره جنوبی و شمالی با آداب خاصی برگزار می شود. همانند بسیاری از دیگر جشن های بزرگداشت پاییز در دنیا، این جشن باستانی کره ای نیز در اوایل پاییز برگزار می شود. کره ای ها برای شکرگزاری برداشت محصولات به روستاهای خود سفر می نمایند و با غذاهای کره ای همانند سنگ پیون جشن می گیرند. در انگلیسی چوسوک به شکرگزاری کره ای معنا شده است. سال جاری این مراسم از تاریخ 11 مهر تا 13 مهر جشن گرفته می شود.

تاریخچه

بر اساس مطالعات تاریخی، این عید در دوران سلطنت سومین پادشاه شیلا برای اولین بار جشن گرفته شده است. مسابقات تیراندازی، بافندگی و نمایش های رزمی بخشی از این جشن باستانی بوده است.

آداب و رسوم سنتی

در حال حاضر کر ه ای ها از شهرهای بزرگ به محل تولدشان در روستاها یا شهرهای کوچک تر سفر می نمایند تا از خانواده های خود تماشا نمایند. به آرامگاه های خانوادگی خود می فرایند، آنجا را تمیز می نمایند و برای اجداد فوت شده خود دعا می خوانند و در معابد عبادت می نمایند. در صبح اولین روز تعطیلات، غذاهای سنتی با برنج، سبزیجات و گوشت تهیه می نمایند و آن ها را بر سر آرامگاه اجداد خود می برند؛ چراکه معتقد هستند روح آن ها احتیاج به غذا دارد. در هر منطقه نوع غذاها با توجه به فرهنگ آن فرق دارد.

هدایا

در گذشته کره ای ها لوازم ضروری همانند شکر و صابون را به یکدیگر در این جشن هدیه می دادند. امروزه نیز روغن زیتون، سرکه طبیعی و دستگاه های الکترونیکی از هدایای محبوب در این عید هستند.

تفریح ها

در این عید، برای برگزاری جشن مردم کره تفریح ها و بازی های سنتی را اجرا می نمایند. شیروم، نوعی کشتی سنتی کره ای است که قدمت آن به دوران گوریو بازمی شود و بیش از 5 هزار سال قدمت دارد. زنان کره ای با پوشیدن لباس های سنتی هانبوک و با خواندن آهنگ سنتی کانگ کانگ سول له در زیر نور ماه این تعطیلات را جشن می گیرند.

چوسوک در کره شمالی

مردم کره شمالی نیز از قدیم این عید را جشن می گرفتند؛ هرچند پس از جدایی دو کره تفاوت هایی در آداب برگزاری این عید ایجاد شد. عموما مردم کره شمالی ارتباطات خانوادگی ندارند که در کنار هم این مراسم را جشن بگیرند و با توجه به مسائل مالی توانایی خرید هدایا و تهیه غذاهای سنتی را ندارند. تنها طبقه بالادست جامعه این مراسم را جشن می گیرند.

چوسوک و گردشگری

مراسم های سنتی چوسوک یکی از جاذبه های گردشگری و پرطرفدار در کره ی جنوبی است که سالانه تورهای گردشگری بسیاری برای آن برگزار می شود. در طی این جشن می توانید از تماشا مراسم های سنتی و تفریح ها لذت ببرید. لباس سنتی کره (هانبوک) بپوشید و غذاهای سنتی کره ای مخصوص این جشن همانند بولگوگی، جاپ چه، باک سجو و سنگ پیون را امتحان کنید. متاسفانه در این سه روز بسیاری از فروشگاه ها در کشور کره تعطیل خواهد بود.

منبع: کجارو / english.visitkorea.or.kr
انتشار: 19 بهمن 1400 بروزرسانی: 19 بهمن 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 22681

به "چوسوک ؛ عید پاییز در کره جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چوسوک ؛ عید پاییز در کره جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید