کولر گازی که با انرژی خورشیدی کار می نماید

به گزارش دَبی بلاگ، محققان با بازسازی روش تبخیر آب و نمک با انرژی خورشیدی پیروز به ساخت دستگاهی شدند که می توان از آن به اسم کولر گازی استفاده کرد.

کولر گازی که با انرژی خورشیدی کار می نماید

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی خبرنگاران، به نقل از scitechdaily، دانشمندان KAUST یک سیستم خنک کننده ساده، مبتنی بر انرژی خورشیدی و اثر خنک کننده ناشی از تبخیر آب شور ایجاد نموده اند که برای استفاده در منطقه ها گرم با دسترسی محدود به برق بسیار کاربردی خواهد بود.

این سیستم خنک کننده که با جذب انرژی غیر فعال خورشیدی راهنمایی می گردد بدون دسترسی به شبکه برق نه تنها منجر به سرمایش فضای خانه خواهد شد بلکه می توان از آن به اسم یک یخچال برای نگهداری مواد غذایی در جوامع فقیر استفاده کرد.

این سیستم هیچ اجزای الکتریکی ندارد و از روش اثر خنک کننده قوی حاصل از حل شدن بعضی نمک ها در آب، استفاده می نماید به گونه ای که پس از هر چرخه خنک کننده، سیستم از انرژی خورشیدی برای تبخیر آب و احیای نمک استفاده می نماید و در نهایت مجددا آماده استفاده خواهد بود.

ونبین، فوق تخصص در آزمایشگاه پنگ وانگ معتقد است: منطقه ها گرم دارای سطح بالایی از انرژی خورشیدی هستند، بنابراین استفاده از این انرژی خورشیدی برای سرمایش بسیار کارآمد و موثر خواهد بود.در بسیاری از نقاط دنیا، به علت تغییرات آب و هوایی احتیاج بیشتری به سرمایش وجود دارد، اما هر جامعه ای نمی تواند برای تهویه مطبوع به برق دسترسی داشته باشد.

پروفسور ونبین می گوید: استفاده از این طرح برای تبدیل و ذخیره انرژی خورشیدی خارج از شبکه برای سرمایش سبز و مقرون به صرفه قیمت طراحی شده است به گونه ای که می توان از این سیستم برای خنک کردن اتاق در خانه ها استفاده کرد.

این تیم یک سیستم خنک کننده با بازسازی فرآیند حل کردن بعضی نمک های معمولی در آب، انرژی را جذب و به سرعت آب را خنک می نماید.

محققان بر اساس انجام یک آزمایش نشان دادن که این سیستم پتانسیل خوبی برای ذخیره مواد غذایی خواهد داشت. در واقع زمانی که نمک موجود در یک فنجان فلزی که داخل جعبه فوم پلی استایرن قرار گرفته بود، حل شد. درحالی که دمای فنجان از دمای اتاق به حدود 3.6 درجه سانتیگراد رسید و بیش از 15 ساعت زیر 15 درجه سانتیگراد باقی ماند.

هنگامی که محلول نمک به دمای اتاق رسید، تیم از انرژی خورشیدی برای تبخیر آب با استفاده از بازسازی کننده خورشیدی سه بعدی به شکل فنجان استفاده کردند. این فنجان از موادی ساخته شده طیف خورشیدی بیشتری را جذب می نماید.

طی انجام این آزمایش هنگام تبخیر آب، کریستال های نمک روی دیوار بیرونی فنجان رشد کردند که در چنین شرایطی نمک متبلور می تواند به طور اتوماتیک با کاهش نمک به علت گرانش جمع آوری گردد. پس از جمع آوری، نمک جمع آوری شده در این روش به خوبی نمایانگر یک شکل ذخیره شده از انرژی خورشیدی است که در صورت لزوم برای خنک شدن مجدد مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتربخوانید:

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 20888

به "کولر گازی که با انرژی خورشیدی کار می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کولر گازی که با انرژی خورشیدی کار می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید