گلکسی S22 اولترا مشکل همیشگی دوربین پرچم دارها را با لنز فوق شفاف رفع می نماید

به گزارش دَبی بلاگ، سامسونگ ظاهرا میخواهد با استفاده از لنز بسیار شفاف در گلکسی S22 اولترا یکی از اصلی ترین مسائل دوربین را که تقریبا تمام گوشی های هوشمند هنگام عکاسی با آن روبرو هستند حل نمایند.

گلکسی S22 اولترا مشکل همیشگی دوربین پرچم دارها را با لنز فوق شفاف رفع می نماید

تا به امروز مطالب زیادی در رابطه با مقایسه یک گوشی با گوشی دیگر در زمینه عکاسی و فیلم برداری منتشر شده اند و در تمامی آن ها تقریبا یک چیز مشترک به چشم می خورد. عدم توانایی در کنترل منبع نور و در نتیجه ایجاد جلوه های شبح مانند در تصویر و از دست رفتن جزئیات زیاد در آن نواحی.

شاید تا به امروز در رابطه با چنین مواردی مطالبی را خوانده باشید اما تکرار آن ها دو فایده بزرگ دارد؛ اول اینکه شرکت های فراورینماینده گوشی های هوشمند مجاب می شوند گوشی های بهتری در این زمینه فراوری نمایند و دوم اینکه کاربران می توانند با آگاهی بیشتری نسبت به محصول مورد نظر خود، برای خرید اقدام نمایند.

آنچه که در این مطلب قصد داریم به آنالیز آن بپردازیم، دوربین گوشی های هوشمند کنونی است. دوربین چندین سال است که به بخش اصلی و جدانشدنی گوشی های هوشمند تبدیل شده است. آنقدر مهم که این روزها کاربران قبل از خرید یک گوشی مهم ترین پرسشی که دارند در رابطه با کیفیت دوربین آن است. بنابراین چه کاربر حرفه ای باشید چه معمولی، این مطلب برای شما اهمیت خواهد داشت چرا که دوربین برای شما اهمین دارد.

مشکل بازتاب و پخش نور در تمامی گوشی های پرچم دار از جمله آیفون 13، پیکسل 6 و گلکسی S21 وجود دارد

اگر دوربین برای شما اهمیت دارد، اهمیت نور را هم باید بدانید. در واقع نور مهم ترین فاکتور در معین کیفیت یک تصویر، چه ویدیویی و چه ثابت است. به طور دقیق تر عکاسی چیزی نیست جز دریافت نور از منبع، فیلتر و پردازش کردن آن نور و در نهایت نمایش آنچه که نور را به لنز رساند.

در نور روز، یعنی زمانی که منبع نوری طبیعی وجود دارد، گوشی های هوشمند مشکل خاصی ندارند. قطعا شنیده اید که در بسیاری از مقایسه ها حتی مقایسه گوشی های میان رده با یکدیگر، گفته می گردد که در طول روز، کیفیت تصاویر ثبت شده خوب و در بعضی مواقع عالی هستند. این یعنی مادامی که خورشید به عنوان منبع نوری حضور داشته باشد، تقریبا تمام گوشی ها عملکرد خوبی دارند. البته وقتی در نور مستقیم خورشید هم بخواهید عکاسی یا فیلم برداری کنید، گوشی در ایجاد تعادل بین نور روشن پس زمینه و سوژه مد نظر شما به مشکل برمی خورد. احتمالا یکی از هر دو تصویر یا خیلی روشن ثبت می گردد یا خیلی تیره.

اما اگر سوژه ای در پس زمینه نباشد، یعنی بخواهید فقط از خود خورشید عکاسی کنید می بینید که با مشکل بزرگ تری روبرو شده اید. گوشی های هوشمند معمولا از لنزهای پلاستیکی بهره می برند که نمی توانند در جلوگیری پخش نور عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارند. چندین سال است که تقریبا می توانیم بگوییم هیچ گوشی هوشمندی نتوانسته نور مستقیم را کنترل کند. حتی فزونین و تازهترین پرچم دارها از اپل، سامسونگ، گوگل و … که در شرایطی این چنینی کاملا تعادل خود را از دست می دهند.

در رابطه با پخش نور در گوشی های آیفون مطالبی نوشته شد، در رابطه با این مشکل در گلکسی ها هم بارها و بارها شنیدیم. اما حتی پیکسل 6 پرو که گوگل تراشه ای اختصاصی فقط برای عملکرد خوب آن در عکاسی در نور شب طراحی کرد هم با این مشکل روبرو است. نکته جالب اینجاست که پیکسل حتی از آیفون هم عملکرد ضعیف تری در کنترل منبع نوری دارد این در حالی است که معمولا گوشی های پیکسل به خاطر بهره مندی از HDR بسیار قدرتمند معروف هستند اما می بینیم چه این فقط یک حرف است.

گلکسی S22 اولترا؛ آیا لنزهای فوق شفاف مشکل را حل می نمایند؟

در تصاویر بالا که مشاهده می کنید، فقط گلکسی زد فلیپ 3 از لنز فوق شفاف ساخت کورنینگ بهره می برد که به نظر می رسد به نسبت سایر گوشی ها، فزونی خاصی در کنترل منبع نوری ندارد. گوشی هایی نظیر آیفون 13 پرو و به طور کلی سری گلکسی S21 از این قابلیت بهره نمی برند اما در عمل می بینیم که اصلا گلکسی زد فلیپ 3 هیچ عملکرد بهتری در این زمینه نداشته است.

عکاسی محاسباتی یک فناوری فوق العاده به شمار میرود که اهمیت نرم افزار را به خوبی در کیفیت تصاویری که ثبت می کنیم نشان می دهد. هیچکسی منکر این موضوع نیست که نرم افزار اگر اهمیت بیشتری از سخت افزار نداشته باشد، کم اهمیت تر هم نیست اما موضوع اینجاست که گاهی اوقات باید دست به تغییراتی سخت افزاری زد تا بتوان با یک سری مشکل روبرو شد و آن ها را از میان برداشت. اینطور هم که به نظر می رسد، سامسونگ قرار است اولین شرکتی باشد که در این راستا قدم بر می دارد.

لنزهای فوق شفاف (Super Clear Lens) راهکار شرکت کره ای برای مقابله با پخش و بازتاب شدید نور است. این لنز به احتمال بسیار فراوان فقط در گلکسی S22 اولترا بکار گرفته خواهد شد تا بدین ترتیب این گوشی طبق آنچه که پیش تر هم گفته می شد، پادشان عکاسی و فیلم برداری باشد. این اطلاعات به وسیله یکی از کاربران یوتیوب با نام زریاب خان منتشر شد و معروف ترین افشاگر سامسونگ یعنی Ice Universe هم صحت آن ها را تایید کرد.

نکته بسیار جالب اما اینجاست که گلکسی S22 اولترا اولین گوشی نیست که این قابلیت را دریافت می نماید. پیش از آن، در گلکسی زد فلیپ 3 و زد فولد 3 هم شاهد بکارگیری چنین لنزهایی بودیم که البته نام آن ها شیشه فوق شفاف بود و نه لنز فوق شفاف. بعید به نظر می رسد از لحاظ عملکرد کلی بین آن ها تفاوت فاحشی وجود داشته باشد اما این احتمال وجود دارد که شرکت کره ای اندکی به دوربین گلکسی S22 اولترا اهمیت بیشتری بدهد.

البته دو نکته هم می تواند در این رابطه وجود داشته باشد. اول اینکه شاید به صورت کلی هر دوی این ها یکی باشند و فقط هنگام ترجمه خبر منتشر شده پیرامون آن یک اشتباه جزئی اتفاق افتاده باشد. دوم اینکه اصلا شاید سامسونگ خواسته این بار به جای شیشه از یک لنز واقعی با این فناوری تازه استفاده کند. فعلا در رابطه با گلکسی S22 اولترا و فناوری که قرار است در دوربین آن بکار گرفته گردد اطلاع زیادی در اختیار نداریم اما در حال حاضر گلکسی زد فولد 3 و زد فلیپ 3 به نوعی از آن مجهز شده اند که می توانیم به عملکرد آن ها بپردازیم.

همانطور که در نمونه های بالا مشاهده کردید، شیشه فوق شفاف هرچه یا هرچه که هست، آنچیزی که انتظار می رفت را به نمایش نگذاشت. گلکسی زد فلیپ 3 حتی در مقایسه با گوشی هایی نظیر آیفون 13 پرو که از چنین لنزی بهره نمی برند هم در کنترل منبع نور به مشکل برخورد. در فیلم برداری هم شرایط همینطور بود که البتجه نعجب نکردیم چرا که عملکرد آیفون ها در این زمینه بی نظیر است. به صورت کلی هدف این است که بگوییم گلکسی زد فلیپ 3 حتی با بهره مندی از این فناوری تازه هم نتوانست تصویر بهتری از رقیب آمریکایی خود ثبت کند.

در زمینه پخش نور هم وقتی گلکسی زد فلیپ 3 در مقابل گلکسی S21 و S21 اولترا نهاده شد، پیشرفت خاصی را به نمایش نگذاشت. در واقع باید بگوییم در بسیاری از مواقع این گلکسی S21 بود که تصاویری با تعادل بیشتر ثبت می کرد علی رغم اینکه خبری از این شیشه فوق شفاف در آن ها نیست.

پوشش زایس T؛ آیا کلید مشکل اپل، سامسونگ و گوگل در دستان ویوو است؟

تصاویری که در بالا مشاهده می کنید (سمت چپ به وسیله ویوو X70 پرو پلاس ثبت شده است) نشان می دهد چگونه ویوو با پرچم دار تازه خود در کنترل منبع نوری عملکرد پیروزی داشته است. تصاویر سمت راست به وسیله گلکسی S21 اولترا به ثبت رسیده اند و می بینیم که پخش نور آنقدر شدید است که حتی روی سوژه های اطراف هم تاثیر گذاشته اما خبری از این اتفاق در تصویر ثبت شده به وسیله ویوو X70 پرو پلاس نیست.

گوشی پرچم دار ویوو از یک پوشش ساخت شرکت معروف زایس آلمان بهره می برد که می تواند پخش نور در تصاویر را خنثی کند. خیلی خلاصه بخواهیم بگوییم این پوشش آنقدر موثر است که نگاه کردن به تصویر ثبت شده به وسیله ویوو X70 پرو پلاس و گلکسی S21 اولترا در ثبت نمونه های بالا این تصور را ایجاد می نماید که نماینده سامسونگ اصلا برای عکاسی گوشی مناسبی نیست. این پوشش آنقدر کار خود را به درستی انجام می دهد که مهم نیست عکاسی در طول روز صورت می گیرد یا شب، آنچه که انتظار می رود، پرچم دار ویوو قادر به ارائه آن است و همین موضوع برای کاربر اهمیت دارد.

از سویی دیگر گلکسی S21 و مدل اولترا از این سری و حتی آیفون 13 پرو در ثبت تصاویر در چنین صحنه هایی با مشکل روبرو شده اند. به صورت کلی رفتار این گوشی ها در کنترل منبع نوری عجیب به نظر می رسد؛ حال این منبع نوری می خواهد طبیعی باشد مثل نور خورشید یا ماه یا مصنوعی مثل چراغ های عابر در خیابان.

مشکل بزرگ تر هم جایی است که بدانید همانطور که در ابتدای منتن هم اشاره شد، عدم بهره مندی از قابلیتی که بتواند به لنز دوربین ها در کنترل پخش نور یاری کند می تواند جزئیات سایر صحنه ها را نیز به طور کامل از بین ببرد. درست مانند اتفاقی که در بالا رخ داد. اگر دقت کنید می بینید که آنقدر پخش نور شدید بود که یک سری از صحنه ها به صورت کلی تار ثبت شده اند. از شارپنس گرفته تا وضوح و نوردهی کلی، رنگ بندی و تعادل سفید در این تصاویر به صورت نرمال دیده نمی گردد و مقصر تمام این ها هم عدم کنترل منبع نوری است. این موضوع بعلاوه سبب می گردد نویز زیادی در تصویر ایجاد شده و در حالی که عکاسی محاسباتی تمام کوشش خود را می نماید تا با یاری نرم افزار آن را کنترل کند اما نتیجه اصلا قابل قبول از آب در نمی آید.

دوربین گلکسی S22 اولترا شاید این مشکل همیشگی را بالاخره حل نماید

بارها و بارها شنیدیم که گلکسی S22 اولترا پادشاه عکاسی محاسباتی خواهد بود، پیشرفت بسیار زیادی به نسبت نسل گذشته خواهد داشت و می تواند تمام گوشی ها را در زمینه عکاسی و فیلم برداری از میان بردارد. این حرف ها به وسیله افشاگران هم تاحدودی به تایید رسید اما طبیعتا تا وقتی نتوانیم خودمان به آنالیز گوشی بپردازیم نمی توانیم به صورت قطعی این عملکرد ها را تایید کنیم.

اما با در نظر گرفتن آنچه که گفته می گردد، ظاهرا طی چند سال اخیر هیچوقت محصولی در زمینه دوربین تا این مقدار که گلکسی S22 اولترا قرار است پیشرفت داشته باشد، پیشرفت نداشته است. اما آیا این گوشی می تواند در حل مشکل یادشده هم موثر واقع گردد یا عملکردی مشابه گلکسی زد فلیپ 3 خواهد داشت؟ این پرسشی است که باید هنگام آنالیز دقیق محصول به آن پاسخ دهیم. بسیاری از شرکت ها معمولا قبل از عرضه رسمی یک گوشی از همکاری خود با شرکت های مطرح فعال در زمینه فراوری لنز خبر می دهند و کاربران هم تصور می نمایند این بار دیگر قرار است یک دوربین عکاسی با قابلیت برقراری تماس و ارسال پیغام در اختیار داشته باشند اما در عمل می بینیم که هیچ یک از آن اتفاقات هیجان انگیز رخ نمی دهد.

حالا که توانستیم یک نقطه ضعف در دوربین گوشی های امروزی پیدا کنیم، یعنی پخش نور و بازتاب آن، این شانس را داریم که سال جاری شاهد راهکار آن هم باشیم و چه شرکتی بهتر از سامسونگ و چه گوشی بهتر از گلکسی S22 اولترا که قرار است تلفیقی از پرچم داران سری S و نوت باشد؟ قطعا باعث شرمساری خواهد بود اگر سامسونگ و اپل و گوگل نتوانند این مشکل را حل نمایند در حالی که شرکت های چینی نظیر ویوو همین حالا هم راهکار آن را در اختیار دارند. فعلا البته سامسونگ نزدیک ترین فاصله را تا رونمایی از یک پرچم دار دارد و باید دید چه می نماید.

خوشبختانه افشاگر معروف یعنی Ice Universe بارها گفته که گلکسی S22 اولترا در زمینه ثبت تصاویر و حفظ جزئیات و بعلاوه عکاسی در خالت HDR به شکل محسوسی از گلکسی S21 اولترا عملکرد بهتری دارد. باید امیدوار باشیم منظور این افشاگر از بهبود عملکرد محسوس در واقع همان استفاده از لنزهای فوق شفاف با قابلیت کنترل پخش و بازتاب نور باشد.

فعلا در رابطه با لنزهای یادشده خبرهای زیادی منتشر نشده است. از طرفی کمتر از یک ماه دیگر به رونمایی از نماینده های مورد انتظار سامسونگ زمان به جای مانده است. حال باید دید طی این روزها چه خبرهایی در این رابطه منتشر می گردد. آیا سامسونگ پیروز خواهد شد مشکل همیشگی دوربین گوشی های هوشمند را با گلکسی S22 اولترا حل نماید؟

  • د

منبع: PhoneArena

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 خرداد 1401 بروزرسانی: 20 خرداد 1401 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 24856

به "گلکسی S22 اولترا مشکل همیشگی دوربین پرچم دارها را با لنز فوق شفاف رفع می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلکسی S22 اولترا مشکل همیشگی دوربین پرچم دارها را با لنز فوق شفاف رفع می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید