35موج گرانشی نو در فضا رصد شد، رصد امواج گرانشی رکورد زد

به گزارش دَبی بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، به این ترتیب ستاره شناسان تعداد بی سابقه ای امواج گرانشی رصد نموده اند که به گفته آنها دانش انسان درباره تکامل دنیا، حیات و مرگ ستاره ها را بیشتر می نماید.

35موج گرانشی نو در فضا رصد شد، رصد امواج گرانشی رکورد زد

امواج گرانشی در حقیقت موج هایی از جنس فضا زمان هستند که در نتیجه رویدادهای بزرگ کیهانی مانند برخورد دو سیاهچاله با یکدیگر و در فاصله چند میلیارد سال نوری با زمین به وجود آمده اند.

امواج گرانشی نو از طریق رصد خانه Ligo در آمریکا و ابزار Virgo در ایتالیا بین نوامبر 2019 تا مارس 2020 میلادی رصد شده اند.

از 35 موج گرانشی نو رصد شده، احتمالاً 32 مورد آن در نتیجه برخورد و ادغام 2 سیاهچاله با یکدیگر به وجود آمده اند.

اکتشافات مهم در این پژوهش رصد شامل 2 سیاهچاله بزرگ بود که دور یکدیگر مدار می زدند. حجم یکی از این سیاهچاله ها 145 بار بیشتر از خورشید و حجم دیگری 112 بار بیشتر بود. بعلاوه محققان دو سیاهچاله سبک رصد کردند که حجم کل آنها فقط 18 بار بیشتر از خورشید بود.

بعلاوه کارشناسان معتقدند 2 مورد از امواج گرانشی رصد شده در نتیجه ادغام یک ستاره نوترونی با سیاهچاله به وجود آمده اند. ستاره های نوترونی اجسام آسمانی کوچک و بسیار متراکم هستند.

تعداد اکتشافات امواج گرانشی نو 10 برابر زمانی است که رصدخانه Ligoو ابزارVirgo فعالیت خود در این زمینه را تازه شروع نموده بودند. به گفته محققان علت افزایش تعداد اکتشافات امواج گرانشی، ایجاد ارتقاهایی در ابزارهای ردیابی مانند بهبود قدرت لیزرها است.

نخستین بار در سال 2016 رصد امواج گرانشی اعلام شد و به این ترتیب نظریه نسبیت آلبرت انیشتین که یک قرن قبل آن را مطرح نموده بود، تأیید شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 آذر 1400 بروزرسانی: 13 آذر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 21651

به "35موج گرانشی نو در فضا رصد شد، رصد امواج گرانشی رکورد زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "35موج گرانشی نو در فضا رصد شد، رصد امواج گرانشی رکورد زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید