80 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی گنبدکاووس ثبت ملی شده است

به گزارش دَبی بلاگ، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس از ثبت 80 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی این شهرستان در فهرست آثار ملی اطلاع داد.

80 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی گنبدکاووس ثبت ملی شده است

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مریم آق آتابای رئیس اداره میراث فرهنگی گنبد کاووس با اعلام این خبر گفت: آثار تاریخی، طبیعی و معنوی گنبدکاووس در فهرست ملی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از سال 1310 ثبت شده است.

او بیان نمود: برج آجری قابوس به عنوان بلندترین برج آجری دنیا که از آثار به جا مانده از دوره آل زیار است، نخستین اثر و بنای تاریخی استان گلستان است که 15 دی سال 1310 به شماره 86 در فهرست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ثبت ملی شد و سپس دهم تیر 1391 در فهرست سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ثبت دنیای شده است.

او توضیح داد: پس از ثبت برج آجری قابوس، شهر تاریخی جرجان و دو تپه دوره اسلامی در سال 1346 و در ادامه گبری قلعه از آثار دوره ساسانی گنبدکاووس درسال 1353 ثبت ملی شدند.

رئیس اداره میراث فرهنگی گنبدکاووس ادامه داد: بقیه آثار تاریخی، طبیعی و معنوی این شهرستان مانند بخشی از دیوار بزرگ گرگان متعلق به دوره ساسانی و دیگر آثار آن از سال 1378 تا الان در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

آق آتابای با اشاره به ثبت ملی 11 اثر گنبدکاووس در امسال گفت: ساختمان مرکز بهداشت و دانشگاه فرهنگیان، محراب امامزاده یحیی بن زید (ع) و چند تپه تاریخی از جمله این آثار است.

او افزود: علاوه بر این، ثبت ملی 11 تپه تاریخی دیگر گنبدکاووس نیز در دستور کار قرار گرفته است که مراحل اولیه آن اجرا شده و به احتمال زیاد در سال آینده ثبت ملی می گردد.

آق آتابای با تاکید برضرورت صیانت و حفاظت از آثار تاریخی، طبیعی و معنوی توسط آحاد مختلف مردم، توضیح داد: این آثار که نشان دهنده تاریخ و فرهنگ مردم این دیار و به نوعی میراث گذشتگان است، باید برای نسل های آینده به یادگار بماند.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: میراث آریا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 148

به "80 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی گنبدکاووس ثبت ملی شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "80 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی گنبدکاووس ثبت ملی شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید