ابعاد برکناری مرد جنگ طلب آمریکایی

به گزارش دَبی بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از رادیو بین المللی چین، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز سه شنبه در توییتی اعلام نموده است که جان بولتون، مشاور امنیت ملی خود را اخراج نموده است. وی نوشت:شب گذشته به آقای بولتون اطلاع داده است که دیگر نیازی به حضور او در کاخ سفید نیست.وی با بسیاری از پیشنهادهای آقای بولتون به شدت مخالف بوده و گفته عده ای دیگر در کابینه او هم همین موضع را داشته اند.

ابعاد برکناری مرد جنگ طلب آمریکایی

جان بولتون به عنوان یکی از مخالفان سرسخت حکومت ایران شناخته می گردد، وی بارها به صورت علنی از واژگون کردن حکومت ایران سخن گفته است. گفته می گردد سال 2003 وی دولت جرج بوش را تشویق کرد که ارتش آمریکا پس از سرنگون کردن حکومت صدام حسین، به سمت شرق لشگرکشی کند و تهران را به تصرف در آورد.

جان بولتون حدود یک ساعت قبل از انتشار خبر برکناری خود، در توئیترش ایران را مشوق خشونت علیه آمریکا و هم پیمانان این کشور دانست! او در توییت دیگری با اشاره به نام ایران مدعی شد: اکنون تا زمان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد دو هفته باقی است و می توانید مطمئن باشید که ایران در این مدت روی فریبکاری جهان کار می نماید.

در حقیقت نشانه هایی از اخراج بولتون پیشتر نیز به چشم می خورد. دونالد ترامپ 23 ژوئن هنگام مصاحبه با ان بی سی مدعی شد، بولتون در درگیری آمریکا با جهان نقش مهمی ایفا نموده است. اگر تصمیم با او باشد، روزی وی همزمان با تمام جهان درگیر می گردد.

روشن است که رئیس کاخ سفید از خیلی وقت پیش از کارهای بولتون راضی نیست اما بولتون هم با اعتماد به نفس بیش از حد گوشش به حرف های اربابش بدهکار نبوده. یکی از معروف ترین نقل قول های بولتون این است که آمریکا و جهان مثل چکش و میخ هستند و آمریکا هر گاه بخواهد می تواند بر سر هر کس که می خواهد بکوبد. او که در جهانی سیاست عقاب لقب گرفته بود هیچ گاه به نقدها دیگران اهمیت نمی داد.

ماه ژوئن در میان حیرت همگان اتفاقی رخ داد که رویای بولتون برای جنگ با ایران را نزدیک بود محقق کند. بعد از سرنگون شدن پهپاد ارتش آمریکا، ترامپ می خواست طرح حمله به ایران جان بولتون را تصویب کند اما در آخرین لحظه این فرمان را لغو کرد. با وجود تأیید این خبر در توییت ترامپ، در کل همه چیز بسیار دراماتیک و قابل تردید بود اما به هر حال احتمال وقوع چنین رویدادی نیز همه جهان را در هراس فرو برد.

روزنامه واشنگتن پست در تفسیری نوشت اخراج بولتون نشان می دهد که خروج ارتش آمریکا از افغانستان، انعقاد توافقنامه درازمدت با کره شمالی و تعامل احتمالی با ایران در دستور واشنگتن قرار گرفته است و بولتون مخالف همه این تلاشها بود، در آینده نیز هر کس که جانشین او باشد به هر صورت تاثیر مشاور امنیت ملی بر تصمیم گیری کاخ سفید کاهش پیدا خواهد نمود.

در سوی دیگر افکار عمومی ایران در قبال برکناری بولتون نسبتاً بی تفاوت بود و به این خبر چندان خرسندی نشان نداد. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که بولتون را یکی از اعضای گروه جنگ طلب موسوم به تیم بی می خواند روز سه شنبه در مصاحبه با یک خبرنگار آمریکایی گفت: در خصوص امور داخلی آمریکا ما اظهار نظر نمی کنیم.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 2512

به "ابعاد برکناری مرد جنگ طلب آمریکایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابعاد برکناری مرد جنگ طلب آمریکایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید