استاندار خوزستان باز هم انگشت روی کنوکارپوس گذاشت

به گزارش دابی بلاگ، استاندار خوزستان با بیان این که کنوکارپوس عامل بیماری های تنفسی شهرندان در فصل پاییز است، گفت: در این خصوص نظر حاکمیتی باید اعمال گردد. تا زمانی که من استاندار خوزستان هستم، بر هرس درختان کنوکارپوس تاکید دارم و این تصمیم غیرقابل تغییر است.

استاندار خوزستان باز هم انگشت روی کنوکارپوس گذاشت

به گزارش دابی بلاگ به نقل از روابط عمومی استانداری خوزستان، غلامرضا شریعتی در جلسه شورای سلامت خوزستان با اشاره به بحران تنفسی در فصل پاییز اعلام کرد: به اندازه کافی در این زمینه بحث شده و تصمیم های لازم اخذ شده است. اینکه مرتبا به نقطه اول برگردیم، تنها گم کردن مساله است.

شریعتی ادامه داد: در شورای سلامت، عامل تنگی نفس شهروندان در فصل پاییز، کنوکارپوس معین شده و در این راستا تصمیم گرفته شده است که کنوکارپوس هرس شود. مرجع علمی و تخصصی این مساله، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان محیط زیست است و اینکه هر دستگاه بخواهد دستگاه دیگری را زیر سوال ببرد، درست نیست.

استاندار خوزستان عنوان کرد: شهرداری مکلف به هرس درختان کنوکارپوس است و امسال آنگونه که باید و شاید هرس درختان کنوکارپوس را انجام نداده است. سال های گذشته کیفیت هرس درختان کنوکارپوس عالی انجام شد اما امسال کیفیت کار مانند سال های گذشته نبود.

وی با اشاره به طرح موضوع آلودگی های نفتی به عنوان عامل تنگی نفس پاییزی در خوزستان توضیح داد: فلرهای نفتی 100 سال است که در خوزستان وجود دارند اما در 10 سال اخیر چه چیزی به محیط زیست خوزستان اضافه نموده شده که این اتفاق اتفاق افتاده است؟

شریعتی توضیح داد: آلودگی هایی که از جنس زنده نباشند، مسائل تنفسی به صورت مزمن ایجاد می نمایند اما گرده گیاه که از موجود زنده می آید حمله حاد آسمی ایجاد می نماید.

استاندار خوزستان اعلام کرد: سال گذشته که هرس درختان خوب انجام شد، تعداد بیماران تنفسی کمتر شده بود اما امسال که هرس ضعیف تر اجرا شده است، تعداد بیماران مجددا افزایش یافت.

وی با بیان این که، در این خصوص نظر حاکمیتی باید اعمال شود، اضافه نمود: تا زمانی که من استاندار خوزستان هستم، بر هرس درختان کنوکارپوس تاکید دارم و این تصمیم غیرقابل تغییر است.

استاندار خوزستان اعلام کرد: کشت کنوکارپوس باید متوقف شود، در عین حال باید از کنوکارپوس های کشت شده مراقبت شود و کسی حق ندارد این درخت را از بین ببرد و در صورتی که کسی که این درخت را از بین ببرد، با وی برخورد خواهد شد. کشت درخت کنوکارپوس در خوزستان را گسترش نمی دهیم اما این درخت باید هر سال در خوزستان هرس شود.

او در این نشست گفت: مسائل آب و فاضلاب خوزستان بر کسی پوشیده نیست. با توجه به مسطح بودن و شرایط استان خوزستان، هزینه کار هم بیشتر است. حتی انتقال فاضلاب پرهزینه تر از استان های دیگر است.

وی اضافه نمود: در اهواز حداقل 180 ایستگاه پمپاژ احتیاج داریم که طبق برآورد اجرا شده به این منظور 40 میلیون یورو اعتبار مورد احتیاج است.

استاندار خوزستان گفت: در حال حاضر احداث تصفیه خانه شرق اهواز به پایان رسیده است اما ایجاد سیستم کُلُکتور برای اینکه فاضلاب های مناطق را جمع آوری و به تصفیه خانه منتقل کند، همزمان با اجرای این پروژه انجام نشده است.

شریعتی با بیان این که 90 درصد فاضلاب شرق اهواز به تصفیه خانه این محدوده منتقل خواهد شد، ادامه داد: در این راستا سازمان برنامه مجوز اجرای پروژه کلکتور را صادر نموده است اما تاکنون سرمایه گذاری پیدا نشده است با این وجود، سیستم موقتی با اعتبار 100 میلیارد تومان طراحی شده و در حال انجام است. مقرر شده است که ظرف دو ماه آینده این پروژه بتواند حدود 80 هزار مترمکعب بر ثانیه از فاضلاب را به تصفیه خانه شرق اهواز منتقل کند و ظرفیت آن تا خردادماه آینده به 100 هزار مترمکعب در ثانیه برسد.

استاندار خوزستان اعلام کرد: با تصفیه این میزان فاضلاب می توانیم آب ماحصل آن را برای کشاورزی، صنعت و محیط زیست استفاده کنیم و همچنین از ورود فاضلاب در شرق اهواز به رودخانه کارون جلوگیری کنیم.

وی اضافه نمود: در غرب اهواز تصفیه خانه قدیمی با ظرفیت 30 هزار مترمکعب بر ثانیه وجود دارد و عملکرد چندانی ندارد. برای احداث تصفیه خانه جدید غرب اهواز نیز پیگیری های لازم اجرا شده است و در آینده ای نزدیک عملیات اجرایی این پروژه شروع خواهد شد.

استاندار خوزستان اعلام کرد: با اجرای این پروژه ها تنها مشکل ما در اهواز در زمینه ایستگاه های پمپاژ است که اگر این مشکل حل شود، تقریبا مشکل فاضلاب اهواز حل می شود.

وی اعلام کرد: شرایط خاک خوزستان آبرفتی و ریزشی است و دوام و قوام ندارد و این مساله موجب می شود هزینه کار افزایش یابد و پیمانکاران در این منطقه کار نمی نمایند. کار کردن در خوزستان به علت شرایط خاک آن، کمی سخت است و مرتب با ریزش خطوط روبرو می شویم. همچنین یک سری خطوط قدیمی هستند. سیستم انتقال فاضلاب در خوزستان وجود دارد که به دوره پهلوی اول برمی شود با این وجود مشکل خاصی ندارد. این نقاط باید اصلاح شوند اما جزو اولویت نخست ما نیستند.

شریعتی اعلام کرد: پس از احداث تصفیه خانه غرب اهواز، اولویت ما احداث ایستگاه های پمپاژ و کلکتور خواهد بود تا مساله فاضلاب حل شود.

استاندار خوزستان اعلام کرد: پنج تصفیه خانه فاضلاب دیگر در شادگان، آبادان، بندرامام، ماهشهر و خرمشهر در حال احداث هستند که کار تصفیه خانه فاضلاب شادگان امسال به اتمام می رسد و کوشش خواهیم کرد تصفیه خانه فاضلاب آبادان نیز در پایان امسال به پایان برسد. همچنین اجرای سه تصفیه خانه دیگر در نیمه نخست سال آینده به پایان خواهد رسید.

شریعتی ادامه داد: تصفیه خانه فاضلاب پنج شهر دیگر شامل اندیمشک، بهبهان، ایذه، بستان و شوش نیز در دست برنامه ریزی است که اگر این کار انجام شود، در واقع در 17 تا 18 شهر اصلی خوزستان، سیستم فاضلاب تکمیل خواهد شد.

استاندار خوزستان توضیح داد: در حال حاضر مهم ترین مشکل خوزستان آب و فاضلاب است و باید به این موضوع و سلامت مردم اهتمام بورزیم. در سال 96، دولت در این زمینه مصوبه ای برای خوزستان داشت که بند نخست آن در مورد حل مسائل آب و فاضلاب خوزستان بوده است و در این زمینه اعتبارات خوبی در نظر گرفته شده، اما کافی نبوده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 4118

به "استاندار خوزستان باز هم انگشت روی کنوکارپوس گذاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاندار خوزستان باز هم انگشت روی کنوکارپوس گذاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید