اسدی: اخراج کارگران برای فرار از عیدی و سنوات تخلف است

به گزارش دَبی بلاگ، عضو شورای عالی کار گفت: اخراج کارگران در ماه های انتها سال برای فرار از پرداخت عیدی و سنوات تخلف است.

اسدی: اخراج کارگران برای فرار از عیدی و سنوات تخلف است

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، آیت اسدی در واکنش به این که بعضی از کارفرمایان در ماه های خاتمه سال برای فرار از پرداخت عیدی و سنوات، به بهانه های مختلف، کارگران را اخراج می نمایند، گفت: اخراج کارگر از سوی کارفرما در ماه های خاتمهی سال و برای فرار از عیدی و پاداش کار غیرقانونی است و این وظیفه وزارت کار است که باید بر کارگاه ها نظارت کند تا بعضی کارفرمایان به کارگران اجحاف ننمایند.

وی اضافه کرد: باید سیستم نظارت وزارت کار بر کارگاه ها بیشتر گردد تا اجحاف به کارگران صورت نگیرد و اگر در کارگاهی تخلف صورت گرفت، کارگر باید شکایت کند، زیرا ندادن حق سنوات و عیدی کارگر از سوی کارفرما غیرقانونی است و کارگر می تواند در این مورد طرح دعوی کند.

عضو شورای عالی کار این نکته را هم یادآور شد: کارفرمایان توجه نمایند که نیروی کار ماهر یکی از دارایی های مهم هر کارگاه تولیدی است و در حال حاضر نیروی کار ماهر پیدا نمی گردد، به عنوان مثال بعضی کارفرمایان استان البرز دربه در دنبال پیدا کردن نیروی کار ماهر هستند که گیر نمی آید، بنابراین کارفرما به بهانه فرار از پرداخت عیدی و یا سنوات نیرو های ارزشمند را از دست ندهند و آن ها را حفظ نمایند.

اسدی این را هم گفت: اگر کارگری دچار مشکل شد و کارفرما به بهانه های مختلف خواست او را اخراج کند، باید کارگر به مراجع حل اختلاف واقع در ادارات کار محل مربوطه مراجعه کند و شکایت و دعوی خود را اقامه کند.

وی در خصوص جلسات شورای عالی کار و کمیته دستمزد گفت: کمیته دستمزد هنوز سبد معیشت خانوار کارگری را معین نکرده، اما جلسات شورای عالی کار تا کنون در دولت فعلی دو جلسه برگزار شده و به طور مرتب ماهانه برگزار می گردد.

عضو شورای عالی کار این را هم گفت: طبق قانون کار معین حداقل دستمزد کارگران با حضور نمایندگان کارگر، کارفرما و دولت در شورای عالی کار بر اساس گزارش مرکز آمار از نرخ تورم کشور و نیز سبد معیشت یک خانوار میانگین کارگر در اسفند ماه معین می گردد.

اسدی تأکید کرد: حداقل مزد سال آینده بر مبنای دو مؤلفه نرخ تورم امسال و سبد معیشت خانوار کارگری معین می گردد. در حال حاضر حدود 14.9 میلیون کارگر بیمه شده اصلی در کشور وجود دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 اسفند 1400 بروزرسانی: 7 اسفند 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 23087

به "اسدی: اخراج کارگران برای فرار از عیدی و سنوات تخلف است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسدی: اخراج کارگران برای فرار از عیدی و سنوات تخلف است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید