اعلامیه پایانی کمیسیون برجام: اولین تراکنش اینستکس در حال پردازش است

به گزارش دابی بلاگ، ایرنا نوشت: دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام با صدور بیانیه ای به سرانجام رسید که در آن تأکید آمده است: فرانسه، آلمان و انگلستان، به اطلاع اعضاء رساندند که اینستکس عملیاتی شده و در دسترس تمامی دولت های عضو اتحادیه اروپایی واقع شده است و اولین تراکنش های آن نیز در حال پردازش است.

اعلامیه پایانی کمیسیون برجام: اولین تراکنش اینستکس در حال پردازش است

مشروح کامل این بیانیه ازاین قرار است:

1. نشست کمیسیون مشترک برجام در تاریخ 7 تیرماه 1398 در وین برای آنالیز شرایط کنونی و بحث در مورد تحولات اخیر در هر دو بخش تعهدات برطرف تحریم ها و هسته ای برگزار گردید. بر اساس برجام، کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای این توافق را بر عهده دارد.

2. نشست به ریاست خانم هلگا اشمید، به کنندگی از طرف کننده عالی اتحادیه اروپایی، و با حضور چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، انگلیس و جمهوری اسلامی ایران، در سطح معاونین وزرای خارجه / مدیران سیاسی برگزار گردید.

3. برجام همچنان یک عنصر کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه می باشد که بر اساس قطعنامه 2231 به اتفاق آرا مورد تائید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرارگرفته است. مضافاً اینکه در پرتو تنش های جدید، صیانت از برجام همچنان برای امنیت و ثبات منطقه ای اساسی است.

4. با توجه به تحولات و بیانیه های نگران کننده اخیر، اعضا اهمیت ادامه اجرای کامل و مؤثر این توافق از سوی تمامی طرف ها را خاطرنشان ساختند. هم زمان، اعضا یادآور شدند که برطرف تحریم ها یک بخش اساسی از برجام است و در این خصوص تعهدات مربوطه خود را مرور کردند. آن ها همچنین کوشش های معطوف به کاهش آثار منفی خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم ها، که مکرراً نسبت به آن ابراز تأسف نموده اند، را موردتوجه قراردادند. فرانسه، آلمان و انگلستان، به اطلاع اعضاء رساندند که اینستکس عملیاتی شده و در دسترس تمامی دولت های عضو اتحادیه اروپایی قرار گرفته است و اولین تراکنش های آن نیز در حال پردازش است. همکاری های تکمیلی جاری با نهاد متقابل تأسیس شده ایرانی (سازوکار تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا) تسریع خواهد شد. آن ها تائید کردند که بعضی دولت های عضو اتحادیه اروپایی در حال پیوستن به سهامداران اینستکس، که یک سازوکار خاص معطوف به تسهیل تجارت قانونی با ایران است، می باشند. آن ها همچنین در حال کوشش هستند تا اینستکس را به روی فعالان مالی کشورهای ثالث نیز باز کنند.

5. اعضا همچنین در میان سایر موضوعات مختلف مطرح، پیشرفت خوب در پروژه مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی اراک و پروژه تبدیل تأسیسات فردو برای فراوری ایزوتوپ های پایدار، آن گونه که در برجام پیش بینی شده، را موردتوجه قراردادند. اعضا بر اهمیت این پروژه ها از منظر عدم اشاعه هسته ای تأکید کردند. در مورد پروژه اراک، اعضا، مشخصاً از پیشرفت های حاصله توسط روسای مشترک کارگروه اراک یعنی چین و انگلستان، ازجمله امضاء قرارداد تجزیه وتحلیل حالات گذرای رآکتور بین ایران و چین، استقبال کردند. کمیسیون مشترک مجدداً تعهد قاطع خود برای حمایت کامل از این پروژه های هسته ای، ازجمله تکمیل به موقع پروژه مدرن رآکتور تحقیقاتی اراک و تأمین تجهیزات لازم برای آن را مورد تأکید قرارداد. اعضاء همچنین در جریان گزارش فعالیت های جاری در حوزه همکاری هسته ای صلح آمیز در چارچوب پیوست شماره سه برجام نیز قرار گرفتند.

6. اعضا، بر نقش کلیدی آژانس بین المللی انرژی هسته ای، به عنوان تنها نهاد بی طرف که مسئول نظارت بر اجرای تعهدات مرتبط هسته ای ایران ذیل برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد به منظور راستی آزمایی ماهیت منحصراً صلح آمیز برنامه هسته ای ایران است، تأکید کردند.

7. به عنوان بخشی از فعالیت های جاری در مورد موضوعات هسته ای و تحریم ها، کمیسیون مشترک کارشناسان را موظف کرد تا به دنبال راهکارهای عملی به ویژه برای صادرات اورانیم دارای غنای پایین و آب سنگین تحت ترتیبات مناسب باشند. به موازات این، آن ها همچنین به وسیله تشکیل جلسات گفتگو کارشناسی تخصصی و متمرکز، کوشش های خود را در رابطه با برداشتن تحریم ها همسو با تعهدات مندرج در بند هشتم بیانیه نشست وزرای کمیسیون مشترک برجام مورخ 15 تیرماه 1397، به منظور ارائه راه چاره های عملی در جهت حفظ عادی سازی روابط تجاری و مالی با ایران تشدید خواهند کرد.

8. کمیسیون مشترک، به موجب مفاد برجام، همچنان تنها محل مرتبط برای آنالیز و گفتگو در مورد تمام مسائل و نگرانی ها می باشد.

9. اعضا توافق کردند که از نزدیک اجرای برجام را رصد کنند و تصمیم گرفته شد تا نشست کمیسیون مشترک وزرای خارجه برجام در آینده نزدیک تشکیل گردد.

64231

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 1482

به "اعلامیه پایانی کمیسیون برجام: اولین تراکنش اینستکس در حال پردازش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلامیه پایانی کمیسیون برجام: اولین تراکنش اینستکس در حال پردازش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید