جزییات تازه درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان

به گزارش دَبی بلاگ، رئیس کانون بازنشستگان کارگری شهرستان تهران با اشاره به اعلام خبر ارسال لایحه جدیدی همسان سازی حقوق بازنشستگان، گفت: بر اساس اعلام رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، بودجه مورد نیاز برای تکمیل متناسب سازی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی 120 هزار میلیارد تومان است.

جزییات تازه درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان

به گزارش ایلنا، رئیس کانون بازنشستگان کارگری شهرستان تهران با اشاره به اعلام خبر ارسال لایحه نوی همسان سازی حقوق بازنشستگان، گفت: بر اساس اعلام رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، بودجه مورد نیاز برای تکمیل متناسب سازی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی 120 هزار میلیارد تومان است در حالی که کمیسیون تلفیق بودجه 1401 تنها 90 هزار میلیارد تومان بابت مطالبات سازمان تامین اجتماعی و 40 هزار میلیارد تومان بابت اجرای قوانین مرتبط با بیمه ایثارگران اختصاص داده است. با این حساب دولت باید متوجه باشد که لایحه همسان سازی باید با موضوع مطالبات سازمان تامین اجتماعی و در نظر گرفتن سهم متناسب سازی 1401 در آن تنظیم گردد.

علی دهقان کیا بابیان اینکه هر تغییر در لایحه دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان باید با علم به مطالبات سازمان تامین اجتماعی تنظیم گردد، گفت: با توجه به اعلام خبر ارسال لایحه نو همسان سازی حقوق بازنشستگان به مجلس، از مجلس و دولت می خواهیم که همسان سازی را بدون توجه به مطالبات سازمان تامین اجتماعی و سهم منابع متناسب سازی در آن تصویب نکند. در لایحه دائمی شدن همسان سازی دولت گذشته، پرداخت مطالبات سازمان تامین اجتماعی مورد توجه قرار گرفته بود، اما به دلیل مخالفت گروهی از نمایندگان با تصویب آن و تمایل رئیس جمهور برای تنظیم لایحه نو، تصویب نشد. در لایحه نو باید پرداخت مطالبات با نگاه به متناسب سازی و استمرار اجرای آن قرار گیرد تا سازمان تامین اجتماعی بتواند متناسب سازی را برای سال های آینده استمرار دهد؛ البته باید شرکت های سودده و موثر دولت به سازمان واگذار شوند تا سازمان از محل جمع آوری سود آنها، متناسب سازی را اجرا کند؛ در واقع نباید شرکت هایی واگذار شوند که سازمان را مجبور به فروش آن ها کند.

رئیس کانون بازنشستگان کارگری شهرستان تهران با بیان اینکه بر اساس اعلام آقای، ولی اسماعیلی (رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی)، بودجه مورد نیاز برای تکمیل متناسب سازی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی 120 هزار میلیارد تومان است، گفت: این در حالی است که کمیسیون تلفیق بودجه 1401 تنها 90 هزار میلیارد تومان بابت مطالبات سازمان تامین اجتماعی و 40 هزار میلیارد تومان بابت اجرای قوانین مرتبط با بیمه ایثارگران اختصاص داده است. با این وصف نمی توان لایحه دائمی شدن همسان سازی را بدون تکمیل رقم، متناسب سازی واقعی دانست و باید به این موضوع توجه گردد. در نتیجه سازمان جدا از 40 هزار میلیارد تومان مربوط به ایثارگران برای اجرای متناسب سازی با بودجه بیشتری نیاز دارد.

وی افزود: در نتیجه اگر سال 1401 اولین سال اجرای قانون دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان باشد، باید در این سال 160 هزار میلیارد تومان برای سازمان تامین اجتماعی در نظر گیرند تا 120 هزار میلیارد تومان آن به مصرف متناسب سازی برسد؛ البته باید توجه داشت که سازمان تامین اجتماعی در سال 1401، 149 هزار میلیارد تومان کسری منابع دارد که به سه محل منابع متناسب سازی، 3 درصد سهم دولت از حق بیمه های کارگران و 26 قانون بیمه ای جاری کشور برمی گردد که تعهدات آن باید از طریق سازمان تامین اجتماعی اجرا گردد. در نتیجه کسری منابع سازمان موضوع جدی و هزینه زاست که اگر در لایحه همسان سازی مورد توجه قرار نگیرد، چارچوب آن را برهم می ریزد.

دهقان کیا با بیان اینکه از دولت اننتظار داریم که در لایحه همسان سازی به واقعیت های معیشتی توجه کند و مانند لایحه دولت گذشته به ترمیم حقوق و مستمری بازنشستگان در صندوق های بازنشستگی یکسان نگاه کند و میان صندوق ها تبعیض قائل نگردد، گفت: در لایحه قبلی این پیش بینی وجود داشت که هرگاه مستمری بازنشستگان از حداقل حقوق بازنشستگان کشوری عقب افتاد، ترمیم صورت گیرد تا حداقل بگیران کشوری و تامین اجتماعی در یک سطح قرار گیرند، اما با توجه به عقب ماندگی های معیشتی و بی توجهی دولت گذشته به ترمیم مستمری ها متناسب با هزینه های سبد معیشت (موضوع بند 2 ماده 41 قانون کار و ماده 111 قانون تامین اجتماعی) از دولت آقای رئیسی انتظار داریم که حقوق ناخالص بازنشستگان را متناسب با نرخ سبد معیشت بروزرسانی کند. در حال حاضر نرخ سبد معیشت به حدود 9 میلیون تومان برای سال 1400 رسیده است؛ البته نرخ غیررسمی آن در حدود 12 میلیون تومان است، اما کف 9 میلیون تومان باید مبنای پرداخت مستمری و حقوق به بازنشسشتگان باشد. در این زمینه منتظر عدد نهایی معین دستمزد در شورای عالی کار می مانیم، اما همسان سازی و افزایش مستمری سالیانه باید به گونه ای برهم قرار گیرند که این حداقل 9 میلیون تومانی را پوشش دهند.

رئیس کانون بازنشستگان کارگری شهرستان تهران، افزود: بودجه داخلی سازمان تامین اجتماعی برای سال 1401، 450 تا 470 هزار میلیارد تومان است. با توجه به اینکه حدود یک چهارم آن در کسری قرار می گیرد، دولت مکلف است که از محل بدهی خود عمده آن را جبران کند و گرنه تفاوتی میان این دولت و دولت گذشته وجود نخواهد داشت. به هر صورت بودجه متناسب سازی باید درست دیده گردد؛ البته حتی اگر این اتفاق نیفتد در نهایت دولت باید بابت آن پاسخگو باشد، چراکه بازنشستگان تامین اجتماعی شرایط اقتصادی کشور را متوجه دولت می دانند؛ البته دولت چند نوبت اعلام کرده که شاخص های اقتصادی در حال بهبود است. از آنجا که قیمت نفت هم بالا رفته و ابر های تیره اقتصاد در حال کنار رفتن هستند و شرایط بین المللی ایران در حال بهبود است، انتظار داریم که لایحه همسان سازی هم متناسب با این شرایط، تنظیم و به قانون تبدیل گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 21 فروردین 1401 بروزرسانی: 21 فروردین 1401 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 23381

به "جزییات تازه درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات تازه درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید